Yüreklere Dokundular , Alkışlandılar

Yüreklere Dokundular , Alkışlandılar

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Girne, Güneşköy ve Gazimağusa 18 yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezlerine devam eden gençlerin gösteri yanında, Manga ve Faydee konserlerinin de yer aldığı, “Engelsiz Şölen”, “Yüreklere Dokun Alkışla” dün akşam Girne Amfi Tiyatro’da yapıldı.

Geceye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Zeki Çeler, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı  Cemal Özyiğit, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,Maliye Bakanı Serdar Denktaş , bazı milletvekilleri , Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü , bakanlık yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunuculuğunu Oya Kutsal’ın yaptığı gece,  Girne 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon merkezinden Arife Özenen’in okuduğu “Engelsiz Yaşam”adlı şiirle başladı.

Gecede daha sonra, Stüdyo 21  Hip-Hop Gösterisi,  Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon  Merkezi Engelsiz Ritim Grubu,Özel Eğitim Vakfı  Korosu, Mağusa İrfan Nadir  18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi Korusu  ve Girne 18 Yaş üstü Rehabilitasyon Merkezi’nin halk dansları gösterileri yer aldı.

Bakan Zeki Çeler de, kendi öğrencileri olan Girne 18 yaş Üstü Rehebilitasyon Merkezi Halk dansları ekibinin performansına eşlik etti.

Gecede bakan Zeki Çeler’e , özel gereksinimli gençlerin el emeği olan ahşap pano hediye edildi.

Özel gereksinimli gençlerin  performanslarını sergilediği gecede duygusal anlar yaşandı. Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden gençlerin    gösterileri  izleyenlerden büyük alkış aldı.

            Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt,özel eğitimli bireylerin önlerindeki engelleri kaldırarak onların sağlık eğitim gibi her alana eşit şekilde erişmelerini sağlamanın, sosyal devlet olmanın bir gereği, devletin ve toplumun en önemli görevi olduğunu  söyledi.

Engelli bireylere fırsat verilmesi halinde birçok şeyi başarabileceğini vurgulayan Başkurt, gösteriye katılan  gençleri ve eğitmenlerini kutladı.

Tüm annelerin kutsal ve değerli olduğunu ancak özel gereksinimli çocuklara sahip annelerin daha  özel olduğunu belirten Aydan Başkurt, büyük bir yaşam mücadelesi veren engelli annelerinin , Anneler Günü’nü kutladı.

Konuşmasının sonunda, 15 aydır ekibinde görev yaptığı Bakan Zeki Çeler’e, sosyal hizmetler  personelinin  yaptığı tüm çalışmalara verdiği destek, değer ve  görev süresince çıktığı her platformda  büyük bir özveriyle çalışan tüm sosyal hizmet  çalışanlarının özverisini  takdir ederek , anlatması nedeniyle teşekkür eden  Başkurt, gecenin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Girne Belediye Başkanı  Nidai Güngördü, engelli bireylerin toplumun bir parçası olduğunu belirterek, belediye  olarak organizasyona ev sahipliği yapmaktan , katkı koymaktan büyük mutluluk duyduklarını vurguladı.

Belediye olarak engelliler için çaba sarf eden kurum- kuruluşlara ve engelli ailelerine her zaman ellerinden gelen katkıyı  yapmaya hazır olduklarını söyleyen Güngördü, gecenin gerçekleşmesine katkı koyan herkesi kutladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de, bu yıl ikincisini düzenlenen  engelsiz şölen ile özel gereksinimli gençlerin, toplumun bir parçası olduğunu ,onların engellerinin aslında engel olmadığını, fırsat verildiği takdirde aslında neler yapabildiklerini topluma göstermek amacıyla düzenlediklerini ifade etti.

15 aylık bakanlığı süresince, ülkede Avrupa standartlarında hizmet vermek için çalışan sosyal  hizmetler dairesinin , gözbebeği olduğunu vurgulayan Çeler, bakanlığı döneminde sosyal hizmetler konusunda  yaşadığı olaylar, şahit olduğu tecrübeleri ömrü boyunca unutmayacağını dile getirdi.

Engelli bireylerin kendilerine fırsat ve eğitim verildiğinde birçok şeyi başarabileceğini vurgulayan Çeler, geçtiğimiz ay Down Sendromlular gününde gerçekleştirilen etkinlikte,down sendromlu bireylerin  , neler tapabileceğini topluma gösterdiğini söyledi.

            Bakanlığı döneminde en önemli iki  hedefinin   huzurevi ve engelsiz yaşam evini hayata geçirmek olduğunu ve  bunu gerçekleştiremeden görevden ayrılmanın  burukluğunu yaşadığını kaydeden Çeler, kendisinden sonra göreve gelecek ismin bu projeleri hayta geçirmesini diledi.

Devletin yetersiz kaldığı  noktada, toplumun ve vatandaşların da sorumluluğu bulunduğunu vurgulamak için bu tür etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getiren Çeler,tüm çabalarına rağmen hayta geçiremedikleri engelsiz yaşam evinin tamamlanmasının önemine vurgu yaptı.

Annesi hasta olduğu için geceye katılamayan ve annesi vefat eden engelli gençleri sahneye yanına alan Çeler, “Pazar günü anneler günü. Ömer hariç diğer anneleri  yanında ama hepsinin yüreğinde ve aklında tek bir şey var  soru işareti var. Biz bu hayattan göç ettikten sonra evlatlarımız ne olacak .İşte bu soru işaretini onların aklından kaldırmak  devletin ve bizlerin sorumluluğudur bunu  yapamadığım için buruk gidiyorum, ama bunu yapabilmesi için yeni gelecek  olan arkadaşımın her zaman yanında  olacağım. Bu akşamdan sonra tüm toplumda onların  yanında olacak  ve bu engelsiz yaşam evi bitecek ve hiçbir anne yüreği sızlayarak bu hayattan göç etmeyecek”diye konuştu ve duygu dolu dakikalar yaşandı.

Çeler konuşmasının sonunda geceye katılan ve etkinliğin gerçekleşmesine katkı koyan  Vakıflar İdaresi, KKTC Kızılay, Les Ambassadeurs Hotel, başta olmak üzere herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının  ardından Manga ve Faydee konseri yer aldı.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası  Kapsamında,  14 Mayıs Salı günü, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden özel gereksinimli gençlerin, ODTÜ KKTC Psikoloji bölümü öğrencileri ile atölye çalışmalarında yaptığı eserlerin sergisi ve gösterisi yapılacak.

15 Mayıs saat 17.30’da Atilla Toplaoğlu  Spor Tesiisnde, “Engelsiz Futbol” ve “Uçurtma Şenliği” gerçekleştirilecek.

Ekinlikler,  16 Mayıs Perşembe günü Taşkent Piknik alanında saat 11.00’de yer alacak “Engelsiz Piknik” ile sona erecek.

Pikniğe, Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Girne, Mağusa, Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezlerine devam eden özel gereksinimli gençlerin katılacak.

Previous Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, '' Özel Atletizm Oyunları'' na katıldı.
Next Article Bakan Celer'in 19 Mayis Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
Print
85 Rate this article:
No rating

«Haziran 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
81751

Bakan Sucuoğlu, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği temsilcileri ile görüştü.

KTİMB Yönetim Kurulu Üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu makamında ziyaret ederek, başarılar diledi.

Devamı
29
82071

Sucuoğlu, Makine Mühendisleri Odası yetkilileri ile görüştü.

Kabulde yaptığı konuşmada Oda Başkanı Ulubay , Bakan Sucuoğlu’na   yeni görevinde başarılar dileyerek, Oda’nın  çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Devamı
3031
82074

Bakan Sucuoğlu 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

"1 Haziran Dünya Çocuk Günü , çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlayan, yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim, istismar gibi tüm çocukların yaşamını ilgilendiren konulara odaklanan ve çocukların sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekerek farkındalık yaratmayı amaçlayan önemli bir gündür.

Devamı
12
3
82431

Bakan Sucuoğlu'ndan Lefkoşa Çocuk Yuvası'na Bayram Ziyareti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu Ramazan Bayramı dolayısıyla bugün Lefkoşa Çocuk Yuvası’nı ziyaret ederek, çocukların bayramını kutladı, onlara hediyeler dağıttı.

Devamı
456789
10
82640

İs Kadinlari Dernegi, Sucuoglu'nu Ziyaret Etti

Özlem Özbekoğlu asbaşkanlığındaki İş Kadınları Derneği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu ziyaret etti.

Devamı
1112
82817

Sucuoğlu, ülkemizde temaslarda bulunan Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği heyetini kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkemizde temaslarda bulunan  Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği heyetini  kabul etti.

Devamı
1314
83108

Bakan Sucuoğlu, Mağusa, İskele ve Karpaz bölgesinde temaslarda bulundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Bakanlığına bağlı Mağusa İrfan Nadir  18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi ile  Mağusa ve İskele’de Sosyal Sigortalar, Sosyal Hizmetler ,Çalışma ve İhtiyat Sandığı Daireleri’ ni ziyaret etti. Bakanlık bürokratlarının eşlik ettiği ziyarette Bakan Faiz Sucuoğlu personel ile sohbet etti ve dairelerin sıkıntıları  ile ilgili bilgi aldı.

Devamı
1516
171819
84316

Bakan Sucuoğlu,Zeytin Ağacı Yardımlaşma Derneği’ni (ZAYDER) ziyaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu,  Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ni (ZAYDER) ziyaret etti.

Devamı
20
84509

Sucuoğlu, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası temsilcileri ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Güven Bengihan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası temsilcileri ile görüştü.

Devamı
212223
24252627282930
1234567