"Kıbrıs Türk Toplumunda Yoksulluk ve Sosyal Yardımlar" raporu hakkında toplantı düzenlendi.

"Kıbrıs Türk Toplumunda Yoksulluk ve Sosyal Yardımlar" raporu hakkında toplantı düzenlendi.

Avrupa Komisyonu finansmanı ile Dünya Bankası işbirliğinde, Kıbrıs Türk toplumunda yoksulluğun ölçümlenmesi, izlenmesi ve hedeflenmesi amacıyla hazırlanan " Kıbrıs Türk Toplumunda Yoksulluk ve Sosyal Yardımlar " raporu hakkında çalışma ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Lefkoşa Eziç Restoran’da düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları, AB Koordinasyon Merkezi temsilcileri ile Dünya Bankası Yetkilileri ve ilgili sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, sosyal yardımların yoksullukla mücadele açısından öneminin büyük olduğuna işaret ederek, ekonomik imkanları yeterli olmayan ihtiyaçlı kesimlerin mağduriyetlerinin azaltılması açısından mevcut kaynakların etkin şekilde kullanılması için Bakanlık olarak sosyal yardım sisteminin etkin hizmet sağlamasını hedeflediklerini söyledi.

Bakan Çeler; Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası işbirliğinde hazırlanan " Kıbrıs Türk Toplumunda Yoksulluk ve Sosyal Yardımlar " raporunun Bakanlık tarafından hayata geçirilecek sosyal yardım politikalarının belirlenmesinde yol gösterici olacağına vurgu yaptı ve rapora katkı koyan herkese teşekkür etti.
Rapora ilişkin iki bulgunun önemli olduğunun altını çizen Çeler, bunlardan birinin göreli yoksulluk ölçümlerine tamamlayıcı olarak yoksul haneleri tespit etmek ve izleyebilmek amacıyla mutlak yoksulluk sınırının belirlenmesi olduğunu söyledi. Diğer önemli bulgunun ise ülkedeki yoksulluk ölçümüne yönelik veri eksikliği olduğunu ifade eden Çeler, yoksulluk ile sosyal yardım konusunda etkin analiz yapılabilmesi için hane halkı bütçe anketinin daha sık yapılması gerektiği sonucunun ortaya çıktığını kaydetti.

Sosyal yardım politikalarının belirlenmesi konusunda Bakanlığı’na önemli görevler düştüğünü ifade eden Çeler, bu konuda destekleyici bir anlayışla ilgili sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Previous Article KIBRIS GAZİLERİNE MİLLİ MÜCADELE MADALYALARI VERİLDİ
Next Article Prim Tahsilat İşlemlerinde Kredi Kartıyla Ödeme İmkanı
Print
40 Rate this article:
No rating

«Nisan 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25
76881

Yaşlılar Haftası, Sosyal Hizmetler Dairesi’nden yardım alan yaşlılara düzenlenen yemekle sona erdi.

18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi’nden yardım alan 450 yaşlı Girne’de düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Devamı
262728
76883

KIBRIS GAZİLERİNE MİLLİ MÜCADELE MADALYALARI VERİLDİ

ÇELER “EMİNİM BU MADALYALARI GÖĞSÜNÜZDE ONURLA TAŞIYACAKSINIZ”

Devamı
293031
1234567
891011121314
15
78767

İHTİYAT SANDIĞI DAİRESİ'NDE KREDİ KARTI İLE ÖDEME DÖNEMİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı, İhtiyat Sandığı Dairesi Lefkoşa şubesi ve İstihdam Destek Merkezi’nde , bugünden itibaren pos cihazı ile de ödeme yapabilme dönemi başlamıştır.

Devamı
16171819
78805

ELELE KREŞ'İ ÇOCUKLARI BAKAN ÇELER’İ ZİYARET ETTİ

Sosyal Riskleri Önleme Vakfı Elele Kreşi’ne devam eden çocuklar bugün Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret etti.

Devamı
2021
22
79116

Sosyal Sigortalar Dairesi Personeline Ankara’da Eğitim

TC ile KKTC arasında imzalanan " Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Alanlarında İşbirliği Anlaşması " çerçevesinde Sosyal Sigortalar Dairesi’nden teknik bir heyet Türkiye'de sürdürülen sosyal güvenlik uygulamaları ve hizmetleri hakkında bilgi almak amacıyla Ankara’da eğitime katıldı.

Devamı
232425262728
293012345