Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü ile ilgili toplantı yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü ile ilgili toplantı yapıldı.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, Kıbrıs Türk Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç, Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen, Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Bora Kutruza ve bakanlık bürokratları katıldı.

Toplantıda konuşan çalışma ve sosyal güvenlik bakanı h. ersan saner, toplantının amacının 28 eylül 2016 da hep birlikte başlatılan iş sağlığı ve güvenliği tüzük değişiklik çalışması hakkında fikir alışverişinde bulunmak olduğunu belirterek, mevcut tüzüğün artık çağın gereksinimlerine cevap vermediği bundan dolayı da yeni bir tüzük yaparak daha çağdaş ve denetleyenlerin iş yükünü hafifletici, uygulayıcıların da yaşam kalitesini artıracak olan bir tüzük yapmak için çalıştıklarını söyledi. bu tüzüğe katkı koyan herkese teşekkür eden saner, sivil toplum örgütlerinin kendilerine bu konuyla ilgili görüşlerinin ne olacağını geçtiğimiz yıl sonu ve 2017 ocak ayı itibariyle bildirdiklerini, bakanlık olarak tüm görüşleri dikkate alarak tüzüğü tekrardan düzenlediklerini söyleyerek, bugünkü son aşamaya gelen iş sağlığı ve güvenliği yasası altında çıkardıkları tüzüğün hazır hale geldiğini belirtti.

Saner, tekrardan bir araya gelme sebeplerinin hazırlanan tüzüğün biz yaptık oldu değil hep birlikte istişare edilerek son şeklinin verilmesi olduğunu, burada herkesin tüzük hakkında görüşlerini alıp, önce başsavcılığa ardından merkezi mevzuata gönderdikten sonra bakanlar kurulundan geçirip, uygulamaya koyacaklarnı söyledi. Mevcut tüzüğün birçok açığı bulunduğunu çok net ifade eden Saner, teknolojinin ilerlemesinden sonra, muhakkak süreç içerisinde bu yapılan tüzüğün de eksikleri olabileceğini ama gerçeğe en yakın ve optimum olanın bu tüzük olduğunu düşündüğünü belirtti. Saner, konuşmalarında iş sağlığı ve güvenliğinin kendileri için gerekli olduğunu fakat bütünün bir parçasını oluşturduğunu, yapı denetimi ile birlikte iş sağlığı ve güvenliğinin bir anlam ifade edeceğini, onun dışında uğraşıldığında ise çok fazla bir getirisi olmayacağını , yapı denetiminin olmadığı bir yerde iş sağlığı ve güvenliğinden bahsetmenin anlamsız olduğunu vurguladı. Bu gün yine bir iş kazası yaşandığına değinen Saner, konuya verilen önemi gösterirken ,toplantınında tam bu güne denk gelmesinden dolayı ayrı bir üzüntü duyduğunu ifade ederek hayatını kaybeden kişiye allahtan rahmet diledi. Yaşanan kazanın olduğu yerde iş sağlığı ve güvenliği raporunun bulunmuş olması kendini iki kere üzdüğünü Çünkü kazaların yüzde yetmişinin İSG’si olan yerde gerçekleştiğini söyledi.

Konuşmasının sonunda Saner, İş Sağlığı ve Güvenliği Konusuna bakanlık olarak çok önem verdiklerini belirterek, bu yapmış oldukları tüzükle de bunu çok net ortaya koduklarını katkı koyan herkese teşşekkür ettiklerini söyledi. Oda başkanları da yaptıkları konuşmalarda , kendilerine bu ortamı sağladıkları ve fikirlerini net bir şekilde ortaya koyma fırsatı verdikleri için Bakan Saner’e teşekkür ederek, Yeni yapılan tüzüğün bir çok sıkıntıyı ortadan kaldıracağına inandıklarını belirttiler.
Previous Article Saner, Ramazan Bayramı dolayısıyla Bakanlığına bağlı kurumlara bayram ziyaretinde bulundu.
Next Article Bakan H.Ersan Saner, Kıbrıs Türk Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç’ı kabul etti.
Print
631 Rate this article:
No rating

«Mayıs 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012
79789

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Kıbrıs Türk Sanayi Odası temsilcileri ile görüştü.

Oda temsilcileri, Sanayi Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan "Mesleki Teknik Okul Öğrencileri ve Mezunlarının Sanayi Sektörüne Kazandırılması Projesi "nin hayata geçirilmesi için maddi kaynak sağlanması konusunda Bakan Çeler’den destek istedi.

Devamı
345
678
80273

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, '' Özel Atletizm Oyunları'' na katıldı.

ÇELER: “ENGELLİLERİN NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖSTEREN BİR HAFTA” .

Devamı
91011
80612

Yüreklere Dokundular , Alkışlandılar

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında, dün akşam Girne’de “Yüreklere Dokkun Alkış-la” etkinliği düzenlendi.

Devamı
12
13141516171819
81151

Bakan Celer'in 19 Mayis Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Devamı
20212223242526
272829303112
3456789