''Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Alanlarında İşbirliği Anlaşması"çerçevesinde bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

''Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Alanlarında İşbirliği Anlaşması"çerçevesinde bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

TC Hükümeti ile KKTC Hükümeti arasında 23 Ağustos 2016 tarihinde Ankara’da imzalanan “Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam alanlarında İşbirliği Anlaşması" kapsamında, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ankara’dan gelen uzman bir heyeti ağırladı. KKTC Hükümeti ile TC Hükümeti arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla imzalanan "Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Alanlarında İşbirliği Anlaşması”; çalışma hayatı, sosyal güvenlik ve istihdam alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik tüm çabaların desteklenmesini öngörüyor. 29-31 Mart 2017 tarihleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleşen çalışma toplantılarında, iki ülkenin heyetleri sosyal sigortalar, çalışma hayatı (teftiş, iş sağlığı ve güvenliği, yurtiçi istihdam, yabancı istihdamı) ve mesleki yeterlilik konularında çalışma grubu oluşturarak uygulamalı saha çalışmaları yaptı, teknik bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu. Heyetler tarafından , iş teftişi, istihdam politikaları ve işgücü piyasasındaki gelişmelerin izlenmesi, malül kişilerin mesleki rehabilitasyonu, işsizler için mesleki eğitim ve iş ile mesleğe yönlendirme, meslek araştırma geliştirme, ulusal meslek standarlarının belirlenmesi ve ulusal mesleki yeterliliklerin geliştirilmesi konularında çalışma yapıldı. Ayrıca sosyal güvenlik, sosyal sigorta sisteminin örgütlenmesi ve yönetimi ile Genel Sağlık Sigortası uygulamalarına yönelik mevzuat ve mevzuat değişiklikleri hakkında da heyetler birbirlerinin deneyimlerinden yararlandı. Oldukça verimli geçen görüşmelerin sonunda KKTC Heyeti ile TC Heyeti arasında ortak mutabakat metni imzalandı.
Previous Article Saner, Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) yetkililerini kabul etti.
Next Article Sosyal Sigortalar(Değişiklik) Yasa Tasarısı komiteden geçti
Print
1081 Rate this article:
5.0

«Mayıs 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012
79789

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Kıbrıs Türk Sanayi Odası temsilcileri ile görüştü.

Oda temsilcileri, Sanayi Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan "Mesleki Teknik Okul Öğrencileri ve Mezunlarının Sanayi Sektörüne Kazandırılması Projesi "nin hayata geçirilmesi için maddi kaynak sağlanması konusunda Bakan Çeler’den destek istedi.

Devamı
345
678
80273

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, '' Özel Atletizm Oyunları'' na katıldı.

ÇELER: “ENGELLİLERİN NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖSTEREN BİR HAFTA” .

Devamı
91011
80612

Yüreklere Dokundular , Alkışlandılar

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında, dün akşam Girne’de “Yüreklere Dokkun Alkış-la” etkinliği düzenlendi.

Devamı
12
13141516171819
81151

Bakan Celer'in 19 Mayis Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Devamı
20212223242526
272829303112
3456789