Bakan H.Saner,  Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikasının (Kamu-Sen) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreterliği ve Kadın Hakları Komitesi üyelerini kabul etti.

Bakan H.Saner, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikasının (Kamu-Sen) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreterliği ve Kadın Hakları Komitesi üyelerini kabul etti.

Saner:  "8 Mart bir farkındalık günü. Bizim kadınlarımıza her zaman ihtiyacımız var.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner,  Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikasının (Kamu-Sen) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreterliği ve Kadın Hakları Komitesi üyelerini kabul etti.
Kabulde konuşan Kamu Sen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreteri ve Kadın Hakları Komitesi Başkanı Keziban Öcal,  ziyaretlerinin amacının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla  nezaket ziyareti çerçevesinde;  dilek ve taleplerini Bakan Saner’e iletmek   olduğunu söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile  işbirliği içinde gerçekleştirecekleri projeler ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak istediklerini kaydeden Öcal; 2014  yılından beri Mecliste oy birliğiyle kabul edilen Toplumsal Cinsiyet Dairesi’nin etkin hale getirilmesi, ve toplumda bir yara olan Sığınma Evi’nin hayata geçirilmesi konusundaki taleplerini Saner’e iletti.
Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa İşbirliği arasında imzalanan "Kadının Sosyal Diyalog Yoluyla  Geliştirilmesi Projesi "  kapsamında kadın dostu üye işyeri projeleri, çalışan kadın ve erkeklere yönelik toplumsal cinsiyet eşiliği seminerleri ve kadın liderler yetiştirilmesi konusunda eğitimleree katıldıklarını kaydeden Öcal;   eğitim programlarının  KKTC’de  tüm kamu çalışanlarına uygulanması için çalışma başlattıklarını belirtti ve  Bakan Saner’den organizasyon çalışmaları için  destek istedi.

Saner:  "8 Mart bir farkındalık günü. Bizim kadınlarımıza her zaman ihtiyacımız var.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de ,  8 Mart’ın bir farkındalık günü olduğu söyledi ve  kadınların sadece 8 Mart’ta değil yılın her günü hatırlanması gerektiğine işaret etti.

KKTC’de kadınların işgücüne katılım oranının devlette yüzde 48’in üzerinde,  özel sektörde ise % 38 civarında olduğunu kaydeden Saner, KKTC’nin  AB ülkelerine bakıldığında 24. Sırada olduğunu söyledi ve daha fazla kadın istihdamının  sağlanmasının  Bakanlığının öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili sivil toplum örgütleri ve sendikalarla  her türlü işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade eden Saner, sendikanın toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili programlarına da  destek olmaya hazır olduklarını  söyledi.

KKTC’deki kadın istihdamı ile ilgili bilgiler  paylaşan Saner, kadın öğretmen oranının % 68,  yargıdaki kadın  temsiliyet  oranının % 50 ‘nin üstünde, parlementoda ise  kadın temsiliyeti oranın %8 olduğunu  belirtti ve  " İnanıyorum ki ülkemizde değişen koşullarla birlikte eksik olduğumuz yerleri tamamlayarak ama kadın liderlerin yetişmesinde hiç bir adım geriye gitmeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.Previous Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Standı, DAÜ Kariyer Fuarı’nda
Next Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’den Üreten Kadınlara Tam Destek
Print
803 Rate this article:
No rating

«Mayıs 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012
79789

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Kıbrıs Türk Sanayi Odası temsilcileri ile görüştü.

Oda temsilcileri, Sanayi Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan "Mesleki Teknik Okul Öğrencileri ve Mezunlarının Sanayi Sektörüne Kazandırılması Projesi "nin hayata geçirilmesi için maddi kaynak sağlanması konusunda Bakan Çeler’den destek istedi.

Devamı
345
678
80273

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, '' Özel Atletizm Oyunları'' na katıldı.

ÇELER: “ENGELLİLERİN NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖSTEREN BİR HAFTA” .

Devamı
91011
80612

Yüreklere Dokundular , Alkışlandılar

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında, dün akşam Girne’de “Yüreklere Dokkun Alkış-la” etkinliği düzenlendi.

Devamı
12
13141516171819
81151

Bakan Celer'in 19 Mayis Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Devamı
20212223242526
272829303112
3456789