Yüreklere Dokundular , Alkışlandılar

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Girne, Güneşköy ve Gazimağusa 18 yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezlerine devam eden gençlerin gösteri yanında, Manga ve Faydee konserlerinin de yer aldığı, “Engelsiz Şölen”, “Yüreklere Dokun Alkışla” dün akşam Girne Amfi Tiyatro’da yapıldı.

Geceye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Zeki Çeler, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı  Cemal Özyiğit, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,Maliye Bakanı Serdar Denktaş , bazı milletvekilleri , Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü , bakanlık yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunuculuğunu Oya Kutsal’ın yaptığı gece,  Girne 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon merkezinden Arife Özenen’in okuduğu “Engelsiz Yaşam”adlı şiirle başladı.

Gecede daha sonra, Stüdyo 21  Hip-Hop Gösterisi,  Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon  Merkezi Engelsiz Ritim Grubu,Özel Eğitim Vakfı  Korosu, Mağusa İrfan Nadir  18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi Korusu  ve Girne 18 Yaş üstü Rehabilitasyon Merkezi’nin halk dansları gösterileri yer aldı.

Bakan Zeki Çeler de, kendi öğrencileri olan Girne 18 yaş Üstü Rehebilitasyon Merkezi Halk dansları ekibinin performansına eşlik etti.

Gecede bakan Zeki Çeler’e , özel gereksinimli gençlerin el emeği olan ahşap pano hediye edildi.

Özel gereksinimli gençlerin  performanslarını sergilediği gecede duygusal anlar yaşandı. Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden gençlerin    gösterileri  izleyenlerden büyük alkış aldı.

            Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt,özel eğitimli bireylerin önlerindeki engelleri kaldırarak onların sağlık eğitim gibi her alana eşit şekilde erişmelerini sağlamanın, sosyal devlet olmanın bir gereği, devletin ve toplumun en önemli görevi olduğunu  söyledi.

Engelli bireylere fırsat verilmesi halinde birçok şeyi başarabileceğini vurgulayan Başkurt, gösteriye katılan  gençleri ve eğitmenlerini kutladı.

Tüm annelerin kutsal ve değerli olduğunu ancak özel gereksinimli çocuklara sahip annelerin daha  özel olduğunu belirten Aydan Başkurt, büyük bir yaşam mücadelesi veren engelli annelerinin , Anneler Günü’nü kutladı.

Konuşmasının sonunda, 15 aydır ekibinde görev yaptığı Bakan Zeki Çeler’e, sosyal hizmetler  personelinin  yaptığı tüm çalışmalara verdiği destek, değer ve  görev süresince çıktığı her platformda  büyük bir özveriyle çalışan tüm sosyal hizmet  çalışanlarının özverisini  takdir ederek , anlatması nedeniyle teşekkür eden  Başkurt, gecenin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Girne Belediye Başkanı  Nidai Güngördü, engelli bireylerin toplumun bir parçası olduğunu belirterek, belediye  olarak organizasyona ev sahipliği yapmaktan , katkı koymaktan büyük mutluluk duyduklarını vurguladı.

Belediye olarak engelliler için çaba sarf eden kurum- kuruluşlara ve engelli ailelerine her zaman ellerinden gelen katkıyı  yapmaya hazır olduklarını söyleyen Güngördü, gecenin gerçekleşmesine katkı koyan herkesi kutladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de, bu yıl ikincisini düzenlenen  engelsiz şölen ile özel gereksinimli gençlerin, toplumun bir parçası olduğunu ,onların engellerinin aslında engel olmadığını, fırsat verildiği takdirde aslında neler yapabildiklerini topluma göstermek amacıyla düzenlediklerini ifade etti.

15 aylık bakanlığı süresince, ülkede Avrupa standartlarında hizmet vermek için çalışan sosyal  hizmetler dairesinin , gözbebeği olduğunu vurgulayan Çeler, bakanlığı döneminde sosyal hizmetler konusunda  yaşadığı olaylar, şahit olduğu tecrübeleri ömrü boyunca unutmayacağını dile getirdi.

Engelli bireylerin kendilerine fırsat ve eğitim verildiğinde birçok şeyi başarabileceğini vurgulayan Çeler, geçtiğimiz ay Down Sendromlular gününde gerçekleştirilen etkinlikte,down sendromlu bireylerin  , neler tapabileceğini topluma gösterdiğini söyledi.

            Bakanlığı döneminde en önemli iki  hedefinin   huzurevi ve engelsiz yaşam evini hayata geçirmek olduğunu ve  bunu gerçekleştiremeden görevden ayrılmanın  burukluğunu yaşadığını kaydeden Çeler, kendisinden sonra göreve gelecek ismin bu projeleri hayta geçirmesini diledi.

Devletin yetersiz kaldığı  noktada, toplumun ve vatandaşların da sorumluluğu bulunduğunu vurgulamak için bu tür etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getiren Çeler,tüm çabalarına rağmen hayta geçiremedikleri engelsiz yaşam evinin tamamlanmasının önemine vurgu yaptı.

Annesi hasta olduğu için geceye katılamayan ve annesi vefat eden engelli gençleri sahneye yanına alan Çeler, “Pazar günü anneler günü. Ömer hariç diğer anneleri  yanında ama hepsinin yüreğinde ve aklında tek bir şey var  soru işareti var. Biz bu hayattan göç ettikten sonra evlatlarımız ne olacak .İşte bu soru işaretini onların aklından kaldırmak  devletin ve bizlerin sorumluluğudur bunu  yapamadığım için buruk gidiyorum, ama bunu yapabilmesi için yeni gelecek  olan arkadaşımın her zaman yanında  olacağım. Bu akşamdan sonra tüm toplumda onların  yanında olacak  ve bu engelsiz yaşam evi bitecek ve hiçbir anne yüreği sızlayarak bu hayattan göç etmeyecek”diye konuştu ve duygu dolu dakikalar yaşandı.

Çeler konuşmasının sonunda geceye katılan ve etkinliğin gerçekleşmesine katkı koyan  Vakıflar İdaresi, KKTC Kızılay, Les Ambassadeurs Hotel, başta olmak üzere herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının  ardından Manga ve Faydee konseri yer aldı.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası  Kapsamında,  14 Mayıs Salı günü, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden özel gereksinimli gençlerin, ODTÜ KKTC Psikoloji bölümü öğrencileri ile atölye çalışmalarında yaptığı eserlerin sergisi ve gösterisi yapılacak.

15 Mayıs saat 17.30’da Atilla Toplaoğlu  Spor Tesiisnde, “Engelsiz Futbol” ve “Uçurtma Şenliği” gerçekleştirilecek.

Ekinlikler,  16 Mayıs Perşembe günü Taşkent Piknik alanında saat 11.00’de yer alacak “Engelsiz Piknik” ile sona erecek.

Pikniğe, Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Girne, Mağusa, Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezlerine devam eden özel gereksinimli gençlerin katılacak.

Print
Yayınlanma tarihi: May 11, 2019,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Eylül 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28293031123
4567
BASIN DUYURUSU

BASIN DUYURUSU

Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından sigortalılarımıza yönelik sürdürülen hizmetler eksiksiz bir şekilde devam etmekte olup, sigortalılarımız tarafından bu türden asılsız bilgilere itibar edilmemesi önemle rica olunur.

Devamını oku
8910
1112
GARDİYANOĞLU : “UCU KİME DOKUNURSA DOKUNSUN, YANLIŞ, USULSÜZ YADA VİCDANEN RAHATSIZ EDEN HER TÜRLÜ UYGULAMANIN KARŞISINDA OLACAĞIZ.”

GARDİYANOĞLU : “UCU KİME DOKUNURSA DOKUNSUN, YANLIŞ, USULSÜZ YADA VİCDANEN RAHATSIZ EDEN HER TÜRLÜ UYGULAMANIN KARŞISINDA OLACAĞIZ.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili Tabipler Birliği, Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Tıp-İş ve Eczacılar Birliği temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Devamını oku
1314151617
181920
SERBEST ÇALIŞAN HEKİMLERDEN BAKAN GARDİYANOĞLU’NA DESTEK

SERBEST ÇALIŞAN HEKİMLERDEN BAKAN GARDİYANOĞLU’NA DESTEK

REMZİ GARDİYANOĞLU:”GÖSTERİLEN DİK DURUŞU TAKDİR EDİYORUZ”

Devamını oku
21
GARDİYANOĞLU, KAR-İŞ HEYETİNİ KABUL ETTİ

GARDİYANOĞLU, KAR-İŞ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Fuat Topaloğlu başkanlığındaki  Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (Kar-İş)  temsilcilerini kabul etti.

Devamını oku
222324
2526272829301
2345678