Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü İmzalandı

Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü İmzalandı
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI ARASINDA “TARIMDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞBİRLİĞİ” PROTOKOLÜ İMZALANDI
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında “Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği” protokolü imzalandı.
Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon'da imzalanan protokole Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz imza koydu.
Protokolle, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı çalışan veteriner, mühendis ve diğer saha çalışanlarında İş Sağlığı Güvenliği kültürünün oluşturulması amaçlanıyor.
Protokol kapsamında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı çalışan veteriner, mühendis ve diğer saha çalışanlarıyla tarım sektöründe hizmet veren çalışanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitim desteği verilecek, bilgi ve farkındalıklarının artırılması için bilinçlendirilme rehberi hazırlanacak.
Ayrıca tarım sektöründe hizmet veren işyerlerinde İSG risk değerlendirmesi çalışmaları yapılarak Tarım sektöründe kamuda ve özel işyerlerinde çalışanlar için gerekli sağlık kontrollerinin yapılması, iş hijyeni ölçümleri ve meslek hastalıklarıyla ilgili takip yöntemlerinin geliştirilmesi için iş birliğinde bulunulacak.
 
TAÇOY: “BAKANLIK OLARAK BU İMZALARIN DA TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy i iş sağlığı ve güvenliği haftası vesilesiyle bu protokolün imzalandığını ve bakanlık olarak farklı meslek gurubunda uzmanlarla istişarelerde bulunarak bu protokolü hazırladıklarını anlattı.
1 Mayıs’ta tarım sektöründe yaşanan iş kazasına işaret ederek, yaşananın kendilerini çok üzdüğünü dile getiren Taçoy, protokol çalışmalarının bu olaydan çok önce başladığını belirtti.
Protokol kapsamında eğitimler vermeyi ve farkındalığı artırmayı planladıklarını söyleyen Taçoy, farklı alanlarda da protokol imzalayacaklarını anlattı.
Protokolün sadece iş kazaları değil, meslek hastalıklarını ortadan kaldırmak açısından da önemli olduğunu anlatan Taçoy, bu çerçevede belediyelerle de çalışma yürüteceklerini söyledi.
Taçoy, “Bakanlık olarak bu imzaların da takipçisi olacağız” dedi.
 
OĞUZ: “HEDEFİMİZ BU EĞİTİMDEN BAKANLIK BÜNYEMİZDEKİ HER BİRİMİN YARARLANMASI”
 
İmza töreninde konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da, iş sağlığı ve güvenliği konusunun çok önemli olduğunu söyleyerek, bu konuda da eğitimin önemine işaret etti.
Oğuz “Personelin bilinçlendirilmesi ve bu eğitimi alması bizim için çok önemli. Hedefimiz bu eğitimden bakanlık bünyesindeki her birimin yararlanması” ifadelerini kullandı.
Print
Yayınlanma tarihi: May 17, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311
1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

"1 Haziran Dünya Çocuk  Günü Şenliği"  düzenlenecek.

Devamını oku
2
Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ile Vakıflar İdaresi işbirliğinde, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla, Atatürk İlkokulu’nda Çocuk Şenliği düzenlendi.

Devamını oku
34
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789