Taçoy, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayınlandı.

Taçoy, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayınlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayınlandı. Bakan Taçoy, mesajında şu ifadelere yer verdi:

‘‘Mart ayının 21’inci günündeyiz. Özel bir gündeyiz. Bugünü özel kılan 3 ve 21 rakamının bir arada olmasından ötedir. Bugün hepimizin down sendromlu bireylere karşı bir farkındalığa, bir bilince ulaşmamız gereken bir tarihtir.Yakın geçmişe kadar ne yazık ki yanlış bilgilerden kaynaklı anlayışın yarattığı hatalar down sendromlu bireylerimizin yaşamları üzerinde son derece olumsuz bir etki bırakmaktaydı.

Birleşmiş Milletler tarafından bugünün Down Sendromu’na ilişkin bir toplumsal farkındalık günü olarak ilan edilmesiyle bu yanlışlardan kurtulmaya ve hatalarımızdan uzaklaşmaya başladık.Ancak bu konuda hala yapmamız gereken çok işler vardır.Down Sendromlu bireylerin ayrımcılığa ve olumsuz tutumlara maruz kalmasını önlemek bu yolda kat etmemiz gereken ilk mesafedir.

Şunu asla unutmamalıyız ki, Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Bu farklılığı yaşama dair bir engel olmadığını ilk önce kendimiz içselleştirmeli, daha sonra da çevremizde bu konuda farkındalık çalışması yürütmeliyiz.

Bu noktada sadece devlete değil, herkese görev düşmektedir. Devlet elbette bireylere karşı sorumluluklarını yerine getirmelidir, getirmektedir. Ama bazen öyle durumlar karşımıza çıkar ki, devlet ve toplumun birlikte düşünmesi, birlikte çalışması ve birlikte adım atması gerekir.

Down Sendromu’na ilişkin farkındalık yaratmak için de işte böylesi bir işbirliğine gereksinim duymaktayız. Devlet ve toplumun atacakları adımlar sayesinde tüm bireylerinin mutlu olduğu bir ülkeye ulaşabiliriz.

Bu gerçekleri bir an bile unutmadan hemen harekete geçmek için bugün çok iyi bir fırsattır. Erken yaşlardan başlatacağımız farkındalık çalışmaları ve toplumu bilgilendirme faaliyetleri ile bu bireylerimize önemli bir destek sağlayabiliriz.

Bu, bizim en başta gelen insani sorumluluklarımızdandır.

Bu vesileyle, Down Sendromlu bireylerimizin tümüne sevgi ve saygılarımı sunarım.’’

Hasan TAÇOY

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

Print
Yayınlanma tarihi: Mar 21, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311
1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

"1 Haziran Dünya Çocuk  Günü Şenliği"  düzenlenecek.

Devamını oku
2
Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ile Vakıflar İdaresi işbirliğinde, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla, Atatürk İlkokulu’nda Çocuk Şenliği düzenlendi.

Devamını oku
34
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789