Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt,son günlerde yer alan çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

BASIN AÇIKLAMASI

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi, son günlerde gerek yazılı gerekse sosyal medyada ard arda yer alan çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili haberler ve bu haberler üzerinden Daire personeli üzerine yapılan yanlış bilgilendirmelerden dolayı kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla, bir açıklama yapma gereği duymuştur. Sosyal Hizmetler Dairesi, mevcut alt yapısı ve personeli ile; sosyal sorunları önlemek ve oluşan birçok soruna çözüm üretmek için , ilgili mevzuatlar çerçevesinde 7/24 özveriyle hizmet verilen bir kurum olup, Dairemiz gelen tüm ihbarlara tüm bölgelerimizde, anında hassasiyetle yaklaşmakta ve müdahale etmektedir. Son günlerde kamuoyunun gündemine gelen çocuk istismarı ile ilgili vaka, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından titizlikle takip edilmekte olup Daire’nin kontrolü altındadır. Bu konuyla ilgili Sosyal Hizmetler Dairesi’nin bugüne kadar bir açıklama yapmaması, basında yer aldığı gibi konuya duyarsızlığından değil , sosyal hizmetler mesleğinin etik kuralları gereği, yasalarla korunan çocukların haklarına ve mahremiyetine gösterdiği hassasiyetten kaynaklanmaktadır. Dairemizin en önemli çalışma alanlarından birni çocuklar oluşturmaktadır. Çocuk odaklı çalışan bir kurum olan Dairemiz ; mesleki çalışmalarını sürdürürken ; gizlilik ve özel hayatın korunması ilkesine tam olarak bağlı kalarak hareket etmekte , bu vakalardan elde edilen bilgiyi sosyal hizmet uzmanlarımız sorumlu bir biçimde kullanmaktadır. Söz konusu haberlere konu olan bir çocuktur ve yaşadığı mağduriyet ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işbirliği içinde, konuya hassasiyet göstererek çalışmalarını sürdürmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte, sosyal medya kullanımının yaygınlaştığı ve bilginin hızla paylaşıldığı günümüz koşullarında , yasalar kapsamında korunan çocuklarla ilgili haber yapılırken, çocuk odaklı habercilik yapılması, gereksiz bilgilerin habere girmemesi; mağdurun kimliğinin ve bilgilerinin gizli tutularak özel hayatın korunması ilkesine saygı duyulması konusunda tüm basın kuruluşlarımıza ve sosyal medya kullanıcılarına önemli rol düşmektedir. Ayrıca bu konuda denetim merci olan kurumların da aynı konuya dikkat çekeceğinden şüphemiz yoktur. Bu vesileyle Sosyal Hizmetler Dairesi’nin görev kapsamına giren çocukları konu olan sözkonusu haber ve benzer haberlere , sosyal hizmet mesleği meslek etik kuralları gereği Daire tarafından hiç bir şekilde yanıt verilmeyeceğini bir kez daha hatırlatır, tüm yazılı ve görsel basında görev yapan basın mensuplarının gerekli hassasiyeti göstereceğine inancımızın tam olduğunu belirtmek isterim."

 

Aydan BAŞKURT
Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü

Print
Yayınlanma tarihi: May 3, 2017,
Haber Kategorisi: Duyurular,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Şubat 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
GARDİYANOĞLU: YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR VERENLER BANA EYLEM YAPMASIN

GARDİYANOĞLU: YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR VERENLER BANA EYLEM YAPMASIN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, İhtiyat Sandığı ile ilgili yaratılan spekülasyonlara yanıt verdi.

Devamını oku
311234
5
GARDİYANOĞLU: “KALKANLI YAŞAM EVİ İÇİN CİDDİ PROJELERİMİZ VAR”

GARDİYANOĞLU: “KALKANLI YAŞAM EVİ İÇİN CİDDİ PROJELERİMİZ VAR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu Kalkanlı Yaşam Evi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Devamını oku
67
‘‘ ENGELİ YAŞAMAK ‘’ PROJESİ  HAYATA GEÇİYOR

‘‘ ENGELİ YAŞAMAK ‘’ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği( FODER) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde ‘‘Engeli Yaşamak’’ Projesi hayata geçiriliyor.

Devamını oku
89
GARDİYANOĞLU, KIBRIS TÜRK REKLAMCILAR VE TASARIMCILAR DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

GARDİYANOĞLU, KIBRIS TÜRK REKLAMCILAR VE TASARIMCILAR DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk Reklamcılar ve Tasarımcılar Derneği (Rek-Der) heyetini kabul ederek, Dernek Başkanı Suat Bora Durdu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Devamını oku
1011
12131415
BAKAN GARDİYANOĞLU, TIP-İŞ HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

BAKAN GARDİYANOĞLU, TIP-İŞ HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

Özlem Gürkut başkanlığındaki Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nu ziyaret ederek sıkıntılarını aktardı. Ziyarette, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse ile Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tahir Serhat da hazır bulundu.

Devamını oku
16
KUZEY KIBRIS BAĞIMSIZ HESAP UZMANLARI BİRLİĞİ SIKINTILARINI GARDİYANOĞLU’NA AKTARDI

KUZEY KIBRIS BAĞIMSIZ HESAP UZMANLARI BİRLİĞİ SIKINTILARINI GARDİYANOĞLU’NA AKTARDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Niyazi Akman başkanlığındaki Kuzey Kıbrıs Bağımsız Hesap Uzmanları Birliği temsilcilerini kabul etti.

Devamını oku
1718
1920
GARDİYANOĞLU: " SOSYAL SİGORTALAR OLARAK KAMU HASTANELERİMİZE ÖN KAYIT SİSTEMİMİZİ AÇTIK "

GARDİYANOĞLU: " SOSYAL SİGORTALAR OLARAK KAMU HASTANELERİMİZE ÖN KAYIT SİSTEMİMİZİ AÇTIK "

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son 10 gündür Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ön kayıt sistemini kamu hastanelerine açtığını duyurdu.

Devamını oku
2122232425
26272829123
45678910

Arşiv