SİGORTA PRİMLERİNİ ÖDEYEMEYENLER İÇİN 19 YILLIK GERİYE DÖNÜK AF ÇIKARILIYOR.

HAYVAN ÜRETİCİLERİ, ÇALIŞMA BAKANI’NDAN SİGORTA VE İHTİYAT SANDIĞI YATIRIMLARINA DESTEK İSTEDİ, SUCUOĞLU KONUYA SICAK BAKTIĞINI SÖYLEDİ

SUCUOĞLU: “TARIM BAKANI İLE GÖRÜŞMEK, YASAL PROSEDÜRÜ DE DEĞERLENDİRMEK LAZIM. BEN BİR ENGEL OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

ÇALIŞMA BAKANI, YASA ÇALIŞMALARI KONUSUNDA DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

“İKİNCİ AF SALI GÜNÜ BAKANLAR KURULU’NUN GÜNDEMİNE GELİYOR”

“PRİMLERİNİ ÖDEYEMEYENLER İÇİN 2000- 2019 ARASINI KAPSAYAN 19 YILLIK GERİYE DÖNÜK AF ÇIKARILACAK”

“YABANCILAR VE MUHACERET DEĞİŞİKLİK YASA TASARISI YASALLAŞTIKTAN SONRA BELLİ BİR SÜRE ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDEN İŞÇİ GELİŞİNİ DURDURACAĞIZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ekonomik nedenlerle kendisinin veya çalışanının sigorta primini ödeyemeyen işverenler için ikinci bir affın yolda olduğunu, salı günü Bakanlar Kurulu gündemine gelecek affın, 2000-2019 yılları arasındaki dönemi kapsayacağını açıkladı.

Sucuoğlu, Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı yasallaştıktan sonra özellikle üçüncü ülkeden KKTC’ye işçi gelişlerini bir süreliğine durduracaklarını duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği heyetini kabul etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvancıların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları konusunda Çalışma Bakanı’ndan destek istedi.

Bakan Sucuoğlu, konuya sıcak baktığını kaydederek, “Tarım Bakanı ile görüşmek, yasal prosedürü de değerlendirmek lazım. Ben bir engel olacağını düşünmüyorum” dedi.

NAİMOĞULLARI

Kabulde ilk sözü Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları aldı.

Naimoğulları, yüzlerce, binlerce hayvancının sosyal haklarıyla ilgili yatırımlarını yapamadığını söyledi.

Birçok hayvancının sigortalardan emekli olamadığını, sosyal yardım maaşı aldığını kaydeden Naimoğulları, daha önce çıkarılan aflardan yararlanmak isteyen hayvancıların bankalardan 80-90 bin TL’lik meblağlar borçlandığını, bunu ödemekte de zorluk yaşadıklarını dile getirdi.

Hayvan üreticilerinin sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarına destek talep eden, fon kaynaklarının kullanılması konusunda Tarım ve Çalışma bakanlıklarının protokol imzalaması ve işbirliği içinde olmasını isteyen Naimoğulları, bu desteğin uzun süreli ya da devamlı olmasını istemediklerini vurguladı.

Naimoğulları, “Bizim derdimiz bu işi düzene koyma. Devamını biz getiririz” dedi.

Zor ve riskli bir sektörde çalıştıklarını dile getiren Naimoğulları,“ Bir insanın 60 yaşına kadar hayvancılık yapması da kolay değil” dedi.

Sektördeki diğer sorunlara işaret eden Mustafa Naimoğulları, özellikle büyükbaş hayvan ağıllarında çalıştırılmak üzere yurtdışından işçi getirme konusunda sıkıntı yaşandığına dikkat çekti, bu konuda da kolaylık yapılmasını istedi.

SUCUOĞLU: “TARIM BAKANI İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sucuoğlu, bakanlığın güçlü bir fonu olduğunu, yerli işgücünü, istihdamı destekleme ve güçlendirme için kullanılan fonun hayvancıları ve çiftçileri teşvik için de kullanabileceğini belirtti.

Yerli istihdamı destekleme konusunda Tarım ve Çalışma bakanlıklarının protokol imzalaması gerektiğini kaydeden Sucuoğlu, “Konuya sıcak bakıyorum. Tarım Bakanı ile görüşmek, yasal prosedürü de değerlendirmek lazım. Ben bir engel olacağını düşünmüyorum” dedi. Sucuoğlu, en kısa sürede Tarım Bakanı Dursun Oğuz ile bu konuda görüşeceğinin sözünü verdi.

“KAÇAK ORANI YÜZDE 20.44….”

Konuşmasında, Devlet Planlama Örgütü’nün 2018 verilerine işaret eden Sucuoğlu, son dönemlerin en yüksek kayıt dışılığının 2018’de yaşandığı, bu oranın yüzde 20, 44 olduğunu kaydederek, “Bu oran yaklaşık 8-9 bin kaçak demek” dedi.

Bu konuda ciddi bir çalışma yaparak, af hazırladıklarını söyleyen Bakan Sucuoğlu, Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkerenin geçtiğimiz hafta Genel Kurul’da görüşüldüğünü anımsattı, sürecin tamamlanmasıyla tasarının 15-20 gün içinde yürürlüğe gireceğini söyledi.

Tasarı hakkında bilgi veren Sucuoğlu, bundan sonra KKTC’ye gelen işçinin ne için geleceğini bileceğini, sertifikayla veya söz konusu sektörde en az 3 yıl çalıştığını ispatlayarak geleceğini, işverenin imzası olmadan başka sektöre gidemeyeceğini, başka sektöre gidecekse de 6 aylığına ülkesine döneceğini ve ön izinle KKTC’ye gelebileceğini belirtti.

İşveren için yapılan düzenlemelere de işaret eden Faiz Sucuoğlu, işvereninden şikayeti olan işçilerin bakanlığa müracaat edeceğini, müfettişlerin konuyu değerlendireceğini, hak varsa işverene önce ihtar sonra ceza verileceğini, sonra da yurt dışından işçi getirmesinin engelleneceğini söyledi.

Sucuoğlu, iki tarafı da dengede tutacak bir sistem geliştirmek için çalıştıklarını, böylece her iki üç yılda bir affa gerek kalmayacağını belirtti.

Çalışma Bakanı Sucuoğlu, yürürlüğe girecek Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasası ile ilgili Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile protokol imzalanacağını da kaydederek, tasarının bazı kararname ve tüzüklerle destekleneceğini de açıkladı.

“ÖZELLİKLE ÜÇÜNCÜ ÜLKEDEN KKTC’YE İŞÇİ GELİŞLERİNİ BİR SÜRELİĞİNE DURDURACAĞIZ”

Kayıt dışı işçilerin yüzde 95’inin üçüncü ülkelerden olduğunu belirten Sucuoğlu, Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı yasallaştıktan sonra, özellikle üçüncü ülkeden KKTC’ye işçi gelişlerini bir süreliğine durduracaklarını belirtti.

Sucuoğlu, “Bunu yaparak 8-9 bin kişiyi kayıt altına alacağız. Yasa ve tüzüklerle kayıt dışılığın bir daha bu seviyelere çıkmasını engelleyeceğiz” dedi.

İKİNCİ AF YOLDA

Sucuoğlu, kendinin veya çalışanlarının sigorta primini ödeyemeyen işverenler için ikinci bir affın yolda olduğunu, salı günü Bakanlar Kurulu gündemine gelecek affın 2000-2019’u, 19 yıllık geriye dönük dönemi kapsayacağını açıkladı.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI’NDA VE İŞ YASASI’NDA SONA DOĞRU

Türkiye yetkilileri ile ilk defa Genel Sağlık Sigortası konusunda bir protokol hazırlandığını, bunun imzalanacağını belirten Sucuoğlu, Genel Sağlık Sigortası’nın Çalışma Bakanlığı’nı ilgilendiren yasasının 2020 Meclise sunulacağını, yasayla ilgili çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

İş Yasa’nın komitedeki çalışmalarında sona gelindiğini, Başsavcılığa, sonra Meclise sunulacağını belirten Sucuoğlu, “Hedef çalışan ve işverenin önünü açma, sorunların aşılmasına yardımcı olma” dedi.

Print
Yayınlanma tarihi: Eki 23, 2019,
Haber Kategorisi: Duyurular,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu, iştirakçiye verilen faiz oranını yüzde 48’e yükseltti. Karar, 1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak.

Devamını oku
1
GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 1 Mayıs İşçi ve Dayanışma Günü’nünde sosyal güvenlik yatırımlarını düzenli yapan örnek işyerlerini ziyaret ederek çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı.

Devamını oku
2
GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ  ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği tarafından düzenlenen   "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Taşeronun Sorumlulukları" konulu eğitime katıldı.

Devamını oku
3
ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ  “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, özelde inşaat şantiyelerinde, genelde ise ülkenin iş çevrelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında yaşanan sorunları sektör paydaşlarıyla değerlendirip kendi meslek alanına giren sorumluluklar için eylem planı hazırlamak amacıyla  Lefkoşa Golden Tulip Otel’de “İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı” düzenledi.

Devamını oku
45
6
GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Engelli Bireylerin Güçlendirilmesi: İstihdamın Önündeki Engellerin Kaldırılması Yoluyla Engelli Bireylerin Haklarının Korunması” Projesi hakkında Bakan Gardiyanoğlu’na bilgi veren Kibrit, projenin hedeflerini içeren dosyayı Gardiyanoğlu’na sundu.

Devamını oku
7891011
GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvurarak  iki engelli çocuğa koruyucu aile olan  Emine- Salih Varoğlu çifti ile Gül-Cemal Korkmaz çiftini evlerinde ziyaret eden Gardiyanoğlu,  engelli annesi Emine Varoğlu ve Gül Korkmaz’ın Anneler Günü’nü kutladı ve çiçek takdim etti.

Devamını oku
12
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Gazimağusa  İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden gençler, Anneler Günü dolayısıyla annelerine özel etkinlik düzenleyerek kendi elleriyle yaptıkları eserleri hediye etti.

Devamını oku
13
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla, , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği tarafından, Lapta-Alsancak- Çamlıbel Belediyesi işbirliğinde , Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Güneşköy, Girne ve Gazimağusa 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden özel gereksimli gençlere yemek ve eğlence düzenlendi.

Devamını oku
1415
GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM  BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

İstanbul’da temaslarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu ile birlikte İstanbul Otizm,Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamını oku
16171819
20
YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini oy çokluğu ile belirledi. Yeni asgari ücret, Devlet ve işçi taraflarının onayı ile 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren net 29 bin 640 ve brüt 34 bin 70 TL olarak uygulanacak.

Devamını oku
212223242526
272829303112
3456789

Arşiv