KKTC Vatandaşı Genç İşsizlere, Girişimcilere ve Küçük Esnafa Sosyal Güvenlik Desteği

Çalışma Bakanlığında yer alan basın toplantısında ilk olarak destek projeye yönelik sunum gerçekleştirildi. Bakan Saner, sunumun ardından amaç ve hedeflerini anlattı, soruları yanıtları.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner, çalışma yaşamını daha da iyileştirmek, çalışanların refahını artırmak, çalışanların sosyal güvenlik yatırımlarını sağlamak hedefiyle çalıştıklarını vurguladı ve projelerin yaşam bulması için gerekli tüzüğün Bakanlar Kurulunda onaylandığını başvuruların bugünden itibaren başladığını açıkladı.
Saner, KKTC’de bir ilkin gerçekleştirildiğini, gerekli koşulların yerine getirilmesiyle sosyal sigorta yatırımlarının tümünün karşılandığını vurguladı. Saner basın toplantısında çalışanına asgari ücret ödeyene destek olmayacaklarının altını çizdi. Bakan Saner, “Lise, üniversite mezunlarının asgari ücretle çalıştırılmasına gönlümüz asla razı olmayacak dedi.

Proje sayesinde, KKTC vatandaşı genç işsizlerin istihdamına tam sosyal sosyal güvenlik desteği ile İşverenlerin KKTC vatandaşı genç işsizleri istihdamı teşvik etmesi hedefleniyor. Söz konusu destek ilk kez istihdam edilen veya edilecek 18- 35 yaş arası çalışanları, 40 yaşına kadar tıp doktoru veya doktora mezunu çalışanlar, temel eğitim yaşından itibaren stajyer statüsündeki çalışanları kapsıyor. Buna göre Çalışanın tüm sosyal güvenlik yatırımları işverene geri ödenecek.

Teşvik miktarının hesaplanmasında çalışanın aylık ücret üst limiti, istihdam edilen her kişi için brüt asgari ücretin üç katını kapsayacak. Teşvik süresi ise; her kadın ve her erkek meslek lisesi mezunu çalışan için 60 ay, her erkek üniversite mezunu çalışan için 48 ay ve her erkek lise ve ortaokul mezunu çalışan için 36 ay olarak öngörülüyor. KKTC vatandaşı genç işsizlerin istihdamına tam sosyal güvenlik yatırım desteği ilave teşvikler de getiriliyor. Staj ve eğitim programları kapsamında istihdam edilen KKTC vatandaşlarına tam sosyal güvenlik desteğini kapsamında ise meslek liselerinde öğrenim gören veya staj yapan üniversite öğrencilerinin tüm sosyal güvenlik yatırımları destek olarak işverene geri ödenmesini kapsıyor.

Bu destek en fazla 24 ayı kapsayacak.Genç girişimcilerin desteklenmesi projesi ise kendi işini kuran ve Sosyal Sigortalar Dairesine ilk kez kendi namına işveren olarak kayıt yapan girişimciler yaralanacak.Proje kendi dahil en az 1 en çok 5 kişi istihdam eden özel ve tüzel kişileri kapsıyor.Küçük esnafın desteklenmesi projesinde başvurular bugünden itibaren 6 ay içerisinde kabul edilecek ve en az 1 en çok 5 kişi istihdam eden işverenleri kapsayacak. Buna göre işverenin sosyal sigorta , sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50’si iade edilecek, işverenin hak sahibi olması durumunda KKTC vatandaşı çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı işveren katkı paylarının da yüzde 50’si iade edilecek. Projeden yararlanılabilmesi için işverenin sosyal sigorta dairesine borcu olmaması, ihtiyat sandığı dairesine ise borcu olmaması veya borcun yapılandırılmış olması koşulu aranacak, başvuru tarihinden itibaren 24 ay süresince destek sağlanacak.
Print
Yayınlanma tarihi: Eki 25, 2017,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu, iştirakçiye verilen faiz oranını yüzde 48’e yükseltti. Karar, 1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak.

Devamını oku
1
GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 1 Mayıs İşçi ve Dayanışma Günü’nünde sosyal güvenlik yatırımlarını düzenli yapan örnek işyerlerini ziyaret ederek çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı.

Devamını oku
2
GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ  ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği tarafından düzenlenen   "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Taşeronun Sorumlulukları" konulu eğitime katıldı.

Devamını oku
3
ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ  “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, özelde inşaat şantiyelerinde, genelde ise ülkenin iş çevrelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında yaşanan sorunları sektör paydaşlarıyla değerlendirip kendi meslek alanına giren sorumluluklar için eylem planı hazırlamak amacıyla  Lefkoşa Golden Tulip Otel’de “İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı” düzenledi.

Devamını oku
45
6
GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Engelli Bireylerin Güçlendirilmesi: İstihdamın Önündeki Engellerin Kaldırılması Yoluyla Engelli Bireylerin Haklarının Korunması” Projesi hakkında Bakan Gardiyanoğlu’na bilgi veren Kibrit, projenin hedeflerini içeren dosyayı Gardiyanoğlu’na sundu.

Devamını oku
7891011
GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvurarak  iki engelli çocuğa koruyucu aile olan  Emine- Salih Varoğlu çifti ile Gül-Cemal Korkmaz çiftini evlerinde ziyaret eden Gardiyanoğlu,  engelli annesi Emine Varoğlu ve Gül Korkmaz’ın Anneler Günü’nü kutladı ve çiçek takdim etti.

Devamını oku
12
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Gazimağusa  İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden gençler, Anneler Günü dolayısıyla annelerine özel etkinlik düzenleyerek kendi elleriyle yaptıkları eserleri hediye etti.

Devamını oku
13
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla, , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği tarafından, Lapta-Alsancak- Çamlıbel Belediyesi işbirliğinde , Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Güneşköy, Girne ve Gazimağusa 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden özel gereksimli gençlere yemek ve eğlence düzenlendi.

Devamını oku
1415
GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM  BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

İstanbul’da temaslarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu ile birlikte İstanbul Otizm,Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamını oku
16171819
20
YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini oy çokluğu ile belirledi. Yeni asgari ücret, Devlet ve işçi taraflarının onayı ile 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren net 29 bin 640 ve brüt 34 bin 70 TL olarak uygulanacak.

Devamını oku
212223242526
272829303112
3456789

Arşiv