KKTC Vatandaşı Genç İşsizlere, Girişimcilere ve Küçük Esnafa Sosyal Güvenlik Desteği

Çalışma Bakanlığında yer alan basın toplantısında ilk olarak destek projeye yönelik sunum gerçekleştirildi. Bakan Saner, sunumun ardından amaç ve hedeflerini anlattı, soruları yanıtları.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner, çalışma yaşamını daha da iyileştirmek, çalışanların refahını artırmak, çalışanların sosyal güvenlik yatırımlarını sağlamak hedefiyle çalıştıklarını vurguladı ve projelerin yaşam bulması için gerekli tüzüğün Bakanlar Kurulunda onaylandığını başvuruların bugünden itibaren başladığını açıkladı.
Saner, KKTC’de bir ilkin gerçekleştirildiğini, gerekli koşulların yerine getirilmesiyle sosyal sigorta yatırımlarının tümünün karşılandığını vurguladı. Saner basın toplantısında çalışanına asgari ücret ödeyene destek olmayacaklarının altını çizdi. Bakan Saner, “Lise, üniversite mezunlarının asgari ücretle çalıştırılmasına gönlümüz asla razı olmayacak dedi.

Proje sayesinde, KKTC vatandaşı genç işsizlerin istihdamına tam sosyal sosyal güvenlik desteği ile İşverenlerin KKTC vatandaşı genç işsizleri istihdamı teşvik etmesi hedefleniyor. Söz konusu destek ilk kez istihdam edilen veya edilecek 18- 35 yaş arası çalışanları, 40 yaşına kadar tıp doktoru veya doktora mezunu çalışanlar, temel eğitim yaşından itibaren stajyer statüsündeki çalışanları kapsıyor. Buna göre Çalışanın tüm sosyal güvenlik yatırımları işverene geri ödenecek.

Teşvik miktarının hesaplanmasında çalışanın aylık ücret üst limiti, istihdam edilen her kişi için brüt asgari ücretin üç katını kapsayacak. Teşvik süresi ise; her kadın ve her erkek meslek lisesi mezunu çalışan için 60 ay, her erkek üniversite mezunu çalışan için 48 ay ve her erkek lise ve ortaokul mezunu çalışan için 36 ay olarak öngörülüyor. KKTC vatandaşı genç işsizlerin istihdamına tam sosyal güvenlik yatırım desteği ilave teşvikler de getiriliyor. Staj ve eğitim programları kapsamında istihdam edilen KKTC vatandaşlarına tam sosyal güvenlik desteğini kapsamında ise meslek liselerinde öğrenim gören veya staj yapan üniversite öğrencilerinin tüm sosyal güvenlik yatırımları destek olarak işverene geri ödenmesini kapsıyor.

Bu destek en fazla 24 ayı kapsayacak.Genç girişimcilerin desteklenmesi projesi ise kendi işini kuran ve Sosyal Sigortalar Dairesine ilk kez kendi namına işveren olarak kayıt yapan girişimciler yaralanacak.Proje kendi dahil en az 1 en çok 5 kişi istihdam eden özel ve tüzel kişileri kapsıyor.Küçük esnafın desteklenmesi projesinde başvurular bugünden itibaren 6 ay içerisinde kabul edilecek ve en az 1 en çok 5 kişi istihdam eden işverenleri kapsayacak. Buna göre işverenin sosyal sigorta , sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50’si iade edilecek, işverenin hak sahibi olması durumunda KKTC vatandaşı çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı işveren katkı paylarının da yüzde 50’si iade edilecek. Projeden yararlanılabilmesi için işverenin sosyal sigorta dairesine borcu olmaması, ihtiyat sandığı dairesine ise borcu olmaması veya borcun yapılandırılmış olması koşulu aranacak, başvuru tarihinden itibaren 24 ay süresince destek sağlanacak.
Print
Yayınlanma tarihi: Eki 25, 2017,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311
1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

"1 Haziran Dünya Çocuk  Günü Şenliği"  düzenlenecek.

Devamını oku
2
Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ile Vakıflar İdaresi işbirliğinde, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla, Atatürk İlkokulu’nda Çocuk Şenliği düzenlendi.

Devamını oku
34
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789