Kaya'nın KKTC Temasları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H.Ersan Saner'in davetlisi olarak ülkemize gelen Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya resmî temaslarda bulunuyor.
Kaya ilk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Görüşmede, KKTC'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner ile Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da hazır bulundu. Bakan Kaya, daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber tarafından makamında kabul edildi. Kabulde konuşan Bakan Kaya, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner'in davetlisi olarak Kıbrıs'ta bulunduğunu belirterek, ülkenin tüm insanlarına faydalı olabilmek için gece gündüz çalıştıklarını, Kıbrıs halkının yanında olduklarını söyledi.
Kadının statüsünü güçlendirmek için Türkiye'de çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Kaya, 15 yıllık iktidarları döneminde kadınların hem seçilmeleri konusunda hem de siyasi mercilerde karar mekanizmalarında yer almaları noktasında çok önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bakan Kaya, Meclisteki kadın oranını yüzde 4'lerden yüzde 14,5'lere çıkardıklarına işaret ederek, "Hala az, bu bizim için yeterli gördüğümüz sayı asla değil.
Hedefimiz, yüzde 50'leri bulmak. Bunun için gayretlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Sadece TBMM'de değil, belediye meclislerinde, yerel yönetimlerde, belediye başkanlıklarında da kadınların sayısını artırmak için gayretle çalışmaya devam ediyoruz. Bunu çok önemsiyoruz" dedi. - "Sosyal Politikalar alanında büyük değişim gerçekleştirdik" Kadını her alanda güçlendirmek istediklerini söyleyen Bakan Kaya, 15 yıldır sosyal politikalar alanında Türkiye'de çok büyük bir değişim olduğunu anlattı.
Sosyal politikalar alanında "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışı ile hareket ettiklerini ve çok büyük işlere imza attıklarını dile getiren Bakan Kaya, daha önce 1,4 milyar dolar olan bakanlık bütçesinin bugün 38 milyar dolar olduğunu bildirdi. "Yaşlısına, engellisine, çocuğuna sahip çıkan bir Türkiye Cumhuriyeti var" diyen Bakan Kaya, "Çocukların ailelerinden ayrılmadan okumaları için çok yoğun çaba sarf ettik. Biz istiyoruz ki her çocuk ailelerinin yanında büyüsün yetişsin. 102 bin çocuğu ekonomik desteklerle ailelerinden kopmalarını engelledik. 500 bin engelli ve yaşlımıza evlerinde bakım sağlıyoruz.

Ailelerinden kopmadan bakımlarının yapılmasını istiyoruz. Hep aile odaklı çalışmalarımızı sürdürüyoruz"ifadelerini kullandı. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber de toplumsal cinsiyet açısından kadın bakan ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek kadınların siyasette daha görünür olması ve etkin görevlere gelmesinin önemine işaret etti. Sosyal politikaların bir ülkenin olmazsa olmazı olduğuna değinen Siber, Türkiye'nin sosyal devlet konusundaki tecrübelerinin KKTC için değerli olduğunu vurguladı.
Print
Yayınlanma tarihi: Eki 27, 2017,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311
1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

"1 Haziran Dünya Çocuk  Günü Şenliği"  düzenlenecek.

Devamını oku
2
Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ile Vakıflar İdaresi işbirliğinde, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla, Atatürk İlkokulu’nda Çocuk Şenliği düzenlendi.

Devamını oku
34
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789