Kayıt Dışılık İle Mücadele Ele Alındı.

Kayıt Dışılık İle Mücadele Ele Alındı.
KAYITDIŞILIKLA MÜCADELE MASAYA YATIRILDI ,ÇALIŞMA DAİRESİ EKİPLERİ SAHAYA İNİYOR,TEFTİŞLER BU HAFTA BAŞLIYOR
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıt dışılıkla mücadele çalışmaları kapsamında paydaş örgütlerle çalışma toplantısı gerçekleştirdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın daveti ile gerçekleşen ve Bakanlık Müsteşarı Ecevit Alper’in başkanlık ettiği toplantıya Çalışma Dairesi Müdürü Sezgi Çobanoğlu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası temsilcileri katıldı.
Toplantıda, kayıtdışılığın asgariye indirilmesi hedefiyle planlanan kapsamlı çalışma için örgütlerin görüş ve önerileri alındı.
“MÜFETTİŞLERİMİZ DENETİMLERE BAŞLIYOR”
Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Ecevit Alper, kayıtdışılık ile mücadelede bir takım çalışmalar ve uygulamalar geliştirirken, çalışma yaşamındaki paydaşlarla ortak çalışma yürütmenin gerekli ve verimli olacağına inandıklarını dile getirdi.
Büyük bir deprem felaketi yaşandığına dikkat çeken Alper, buna bağlı olarak öngörülmeyen muhtemel sıkıntılar da yaşanabileceğini belirterek, ciddi tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.
Alper, deprem felaketi sonrası KKTC’ye gelen ve gelecek olan depremzedelerin işgücüne doğru kanalize edilmesi konusuna da değinerek çalışma izinlerinde gereken kolaylığın sağlanacağını kaydetti.
“EKİPLERİMİZ İHTİYAÇ ANALİZLERİ İÇİN SAHADA ÇALIŞACAK”
Alper “Bakanlık olarak başlatacağımız kapsamlı bir çalışma ile çalışma yaşamındaki kayıtdışılığı asgariye indirmek arzusundayız.Paydaşlarımızın da görüş ve önerileri yanında aktif katkı koymasını beklemekteyiz.Çalışma Dairesi ekiplerimiz önümüzdeki günlerde sahada olacak.Müfettişlerimiz işyerlerine denetimlerini bu hafta başlatıyor. Ekiplerimiz ayrıca sektörlere de ziyaretler gerçekleştirerek, istihdam konusunda ne gibi sıkıntılar yaşadıklarını hangi noktalarda takıldıklarını not edecek”şeklinde konuştu.
Alper ayrıca, tespit edilecek eksiklikler ışığında mesleki eğitim programlarının devreye girmesinin hedeflendiğini,eğitimlerini tamamlayan kişilerin sigorta yatırımlarının bir süreliğineÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından üstlenilebileceğini de kaydetti.
Kayıt dışılığa neden olan başlıca unsurlara da değinen Alper, bürokratik işlemlerin azaltılması noktasında yaptıkları çalışmaları anlattı ve çalışma izin işlemlerinde tamamen dijital platforma geçilmesinde son aşamaya gelindiğini, daireler arası sistemin de birbirine entegre olacak şekilde tamamlanmak üzere olduğunu aktardı ve birçok sıkıntının böylece ortadan kalkacağını dile getirdi.
İŞBUL PORTALININ ETKİN KULLANIMI İÇİN GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU
Toplantıda ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde hayata geçirilen işveren ile iş arayan kesimi buluşturmayı hedefleyen İŞBUL portalının daha etkin kullanımı konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.
Print
Yayınlanma tarihi: Mar 2, 2023,
Haber Kategorisi: Duyurular 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Şubat 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
GARDİYANOĞLU: YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR VERENLER BANA EYLEM YAPMASIN

GARDİYANOĞLU: YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR VERENLER BANA EYLEM YAPMASIN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, İhtiyat Sandığı ile ilgili yaratılan spekülasyonlara yanıt verdi.

Devamını oku
311234
5
GARDİYANOĞLU: “KALKANLI YAŞAM EVİ İÇİN CİDDİ PROJELERİMİZ VAR”

GARDİYANOĞLU: “KALKANLI YAŞAM EVİ İÇİN CİDDİ PROJELERİMİZ VAR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu Kalkanlı Yaşam Evi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Devamını oku
67
‘‘ ENGELİ YAŞAMAK ‘’ PROJESİ  HAYATA GEÇİYOR

‘‘ ENGELİ YAŞAMAK ‘’ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği( FODER) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde ‘‘Engeli Yaşamak’’ Projesi hayata geçiriliyor.

Devamını oku
89
GARDİYANOĞLU, KIBRIS TÜRK REKLAMCILAR VE TASARIMCILAR DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

GARDİYANOĞLU, KIBRIS TÜRK REKLAMCILAR VE TASARIMCILAR DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk Reklamcılar ve Tasarımcılar Derneği (Rek-Der) heyetini kabul ederek, Dernek Başkanı Suat Bora Durdu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Devamını oku
1011
12131415
BAKAN GARDİYANOĞLU, TIP-İŞ HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

BAKAN GARDİYANOĞLU, TIP-İŞ HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

Özlem Gürkut başkanlığındaki Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nu ziyaret ederek sıkıntılarını aktardı. Ziyarette, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse ile Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tahir Serhat da hazır bulundu.

Devamını oku
16
KUZEY KIBRIS BAĞIMSIZ HESAP UZMANLARI BİRLİĞİ SIKINTILARINI GARDİYANOĞLU’NA AKTARDI

KUZEY KIBRIS BAĞIMSIZ HESAP UZMANLARI BİRLİĞİ SIKINTILARINI GARDİYANOĞLU’NA AKTARDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Niyazi Akman başkanlığındaki Kuzey Kıbrıs Bağımsız Hesap Uzmanları Birliği temsilcilerini kabul etti.

Devamını oku
1718
1920
GARDİYANOĞLU: " SOSYAL SİGORTALAR OLARAK KAMU HASTANELERİMİZE ÖN KAYIT SİSTEMİMİZİ AÇTIK "

GARDİYANOĞLU: " SOSYAL SİGORTALAR OLARAK KAMU HASTANELERİMİZE ÖN KAYIT SİSTEMİMİZİ AÇTIK "

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son 10 gündür Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ön kayıt sistemini kamu hastanelerine açtığını duyurdu.

Devamını oku
2122232425
26272829123
45678910

Arşiv