Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı ( KİKEV), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu ziyaret ederek taleplerini aktardı.

Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı ( KİKEV), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu  ziyaret ederek  taleplerini  aktardı.

İşitme ve konuşma engellilerin yaşadığı sorunları Bakan Sucuoğlu’na ileten   Vakıf Başkanı Bahire Coşkuner Doğru,  vakfın Milli Eğitim Bakanlığı onaylı işaret dili  eğitimi verdiğini ve özellikle  işitme engellilerin Çalışma Dairesi’nde  iletişim problemleri yaşadığını kaydetti. KKTC’de 600 civarında işitme ve konuşma engelli vatandaşın  olduğunu açıklayan Doğru;  kırsal kesimde yaşayan engellilere  ulaşmakta  güçlük çektiklerini söyledi.  

Tüm engelli örgütlerini eşit bir şekilde temsil  edecek , eşit muamelede bulunacak, tek  çatı altında toplayacak bir engelli  biriminin kurulması gerektiğini önemle vurgulayan Doğru, karar mekanizmalarında söz hakkı talep ettiklerini belirtti.

Cumhuriyet Meclisi’nde kabul edilen Engelli Hakları Sözleşmesi’ne uygun  yasal düzenlemelerin  eksikliğine dikkat çeken  Vakıf Başkanı Bahire   Coşkuner Doğru,  engellilere verilen sağlık kurulu raporlarındaki yönetmelikte  18 yaş kuruluna giren  koklear implantlı  işitme engellilerin  engelli  statüsünden çıkarıldığına işaret ederek  mağdur olduğunu ve yönetmelikte değişiklik yapılması gerektiğini  ifade etti.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşlara  kamu kurumlarında etkin hizmet verilmesi ve onlarla iletişim kurulabilmesi için;  işaret dilini kullanan  işitme engelli gençlerin kamuda istihdamının  önemine vurgu yapan Doğru ,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’ndan   işaret dili bilen  işitme engellilerin istihdamı  için destek istedi.

Bakan  Faiz Sucuoğlu da  sağlık kurulu ile ilgili yönetmelikteki değişiklik için  , vakfın  Sağlık Bakanlığı ile görüş alışverişinde  bulunmasının  gerektiğini söyleyerek ,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak  yönetmelikte değişiklik yapıldıktan sonra üzerlerine düşen görevi yapabileceklerini  kaydetti.

Bakanlık olarak, vakıf ile işbirliği içinde çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Sucuoğlu, işitme engellilerin kamuda, özellikle engellilere hizmet veren  Çalışma Dairesi’nde  istihdam edilebilmesi için elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu  sözlerine ekledi.

 

Print
Yayınlanma tarihi: Haz 27, 2019,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311
1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

"1 Haziran Dünya Çocuk  Günü Şenliği"  düzenlenecek.

Devamını oku
2
Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ile Vakıflar İdaresi işbirliğinde, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla, Atatürk İlkokulu’nda Çocuk Şenliği düzenlendi.

Devamını oku
34
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789