Gazeteciler Birliği, Bakan Saner'e sorunlarını iletti.

Birlik yetkilileri kabulde, basının sorunlarının yer aldığı dosyayı Bakan Saner’e iletti.Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, basının sorunlarının çözümü konusunda bakanlık ve birlik arasında hazırlanacak çalışma zemininin önemine değindi. Haksız rekabetten kaynaklanan sıkıntılar olduğunu belirten Özuslu, sorunu ortadan kaldıracak kalıcı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Özuslu, çalışanların hakları ile ilgili taleplerin öncelikler arasında olduğunu belirterek, sosyal sigorta ile ihtiyat sandığı yatırımlarının ciddi şekilde denetlenmesini ve seffaflık açısından bu yatırımları görmek istediklerini kaydetti. Kayıt dışı istihdamın medya sektörünü de etkilediğini kaydeden Özuslu, bunun demokrasi anlamında tehdit oluşturduğunu ve haber alma özgürlüğünü kısıtladığını söyledi.Özuslu, genç ve yerli istihdamı teşvik edecek adımların atılması gerektiğini kaydetti.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner de, bakanlık olarak bir buçuk yıldır ciddi çalışma temposu içerisinde olduklarını anlattı.

Bu süre içerisinde 2 yasa , 3 tüzük değiştirdiklerini belirten Saner, bu çalışmaların iş yaşamını kayıt altına alma ve daha iyi noktaya getirebilmek için yapıldığını söyledi. Bakan Saner, bu çalışmalar sonucunda birçok kurumda ciddi iyileşmelerin olduğunu belirtti. Şu anda Bakanlar Kurulu’nda 3 ayrı Değişiklik Yasa Önerisi’nin olduğunu kaydeden Saner, “Gerek ihtiyat sandığında, gerek yardıma gereksinimi olanlar, gerekse sosyal hizmetlerden veya engelli maaşı alan vatandaşlarımız ile ilgili tüzük çalışmalarımız önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısında geçerek hayat bulacaktır” dedi. Saner, 1989 yılından bu yana değişmeyen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüzüğün bitme aşamasına geldiğini söyledi. Yerel ve genç iş gücünü destekleme konusuna da değinen Saner, kadın istihdam sayısını artırmak istediklerini anlattı. Saner, bu konuda ciddi bir teşvik programının Salı günü Bakanlar Kurulu’ndan geçireceklerini kaydetti.

Bakan Saner, önce bürokratik engellerin ortadan kalkması için tedbirler aldıklarını kaydederek, “asgari ücret ödeyen hiçbir işletmeye bu teşviği vermeyeceğimizi söylüyoruz. Program çerçevesinde ilk kez gerçekleşecek olan ‘yatırımlarının gününde yapan işletmecilerimizi de ödüllendireceğiz” şeklinde konuştu.

Saner “hem işverenlerin önü açılacak hem de çalılanların gerçek çalıştıkları esas kazanç üzerinden yatırımlarını sağlayacağımız düzenlemeye gidiyoruz. Çalışanın sosyal güvenliğinin yarısını değil tamamını ödemeyi taahhüt ediyoruz” dedi.
Print
Yayınlanma tarihi: Eki 19, 2017,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311
1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

"1 Haziran Dünya Çocuk  Günü Şenliği"  düzenlenecek.

Devamını oku
2
Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ile Vakıflar İdaresi işbirliğinde, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla, Atatürk İlkokulu’nda Çocuk Şenliği düzenlendi.

Devamını oku
34
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789