GARDİYANOĞLU, KAMUSEN KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİTESİ ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

GARDİYANOĞLU, KAMUSEN KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİTESİ ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

GARDİYANOĞLU, KAMUSEN Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi üyelerini kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Seher Güneş başkanlığındaki KAMUSEN Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi üyelerini kabul etti. Kabulde Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Alev Ecevit de hazır bulundu.

Komite başkanı Seher Güneş kabulde yaptığı konuşmada,25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası’nda KAMUSEN Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi olarakBakan Gardiyanoğlu’nu ziyaret ederek kadına yönelik şiddetle mücadele ile ilgili önerilerini iletmek istediklerini söyledi.

Kadınların dünyanın her yerinde fiziksel, ekonomik ve psikolojik şiddete maruz kaldığını belirten Güneş, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersinin müfredata koyularak çocuk ve gençlerin okul çağından itibaren toplumsal cinsiyet eşitliğini benimsemesinin önemine vurgu yaptı.

Kadınının şiddetten korunmasının bir devlet politikası olması gerektiğini dile getiren Güneş,devletin yasal düzenlemeler yapıp önlemler almasının yanındacaydırıcı yaptırımlar da uygulaması gerektiğini ifade ederek hiç bir kadının şiddete maruz kalmasının hafifletici bir sebebinin olamayacağını söyledi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) tarafından kabul edilen‘‘İLO 190 İşyerinde Şiddet ve Tacizi ÖnlemeSözleşmesi’’ni yasa önerisi olarakBakan Gardiyanoğlu’na sunan Güneş,sözleşmenin onaylanarak yasallaşmasının gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışankadınlarınşiddete maruz kalmasını engellemek için önemli bir adım olacağını kaydetti.

GARDİYANOĞLU:"Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele,sloganlarda ya da yasalarda meclisin tozlu rafları arasında kalmasın "

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu da konuşmasında, 21. Yüzyılda halenkadına şiddetin konuşulmasını bir zul olarak gördüğünü söyledi. "Kadınlar bizim eşimiz değil eşitimizdir" şeklinde konuşan Gardiyanoğlu, Bakanlık ile K.T.Barolar Birliği arasında ile imzalanan adli yardım protokolünde sivil toplum örgütlerine yaptığı çağrıyı bir kez daha yineleyerek,KAMUSEN Kadın Hakları Komitesibaşta olmak üzere paydaş örgütleri kadına yönelik şiddetle mücadelede Sosyal Hizmetler Dairesi ile birlikteişbirliği yapmaya ve sorunun temeline inmeye davet etti.

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne ihbar olarak gelen şikayetlerin sayısına ve adli yardım desteği için başvuran kadınların istatistiğine bakıldığında özellikle pandemiden sonraciddi bir artış olduğuna dikkat çeken Gardiyanoğlu, yaşanan artışın bugüne kadarşiddetle mücadele etmek için uygulanan politikaların sürdürülebilir olmadığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yasa yapmanın değilyapılan yasal düzenlemeleri somut şekilde hayata geçirmenin önemine vurgu yapan Gardiyanoğlu, sorunun temeline inilmesi ve doğru teşhis konulması gerektiğini savundu. Aksi takdirde her yıl 25 Kasım’daaynı söylemlerinyineleneceğinibelirten Gardiyanoğlu: "Bir eş, bir evlat bir birey olarak paydaş örgütlerimize açık çağrımdır. Gelin bilgi, birikim ve verilerimizi masaya koyalım. Strateji eylem planları, süslü kelimelerleçalıştaylarda, kadına yönelik şiddetle mücadele sloganlarda,ilgili yasalar Meclisin tozlu raflarında kalmasın. Teşhisi doğru koyup soruna neşter vuralım." şeklinde konuştu.

Print
Yayınlanma tarihi: Kas 22, 2023,
Haber Kategorisi: Duyurular 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Şubat 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
GARDİYANOĞLU: YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR VERENLER BANA EYLEM YAPMASIN

GARDİYANOĞLU: YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR VERENLER BANA EYLEM YAPMASIN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, İhtiyat Sandığı ile ilgili yaratılan spekülasyonlara yanıt verdi.

Devamını oku
311234
5
GARDİYANOĞLU: “KALKANLI YAŞAM EVİ İÇİN CİDDİ PROJELERİMİZ VAR”

GARDİYANOĞLU: “KALKANLI YAŞAM EVİ İÇİN CİDDİ PROJELERİMİZ VAR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu Kalkanlı Yaşam Evi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Devamını oku
67
‘‘ ENGELİ YAŞAMAK ‘’ PROJESİ  HAYATA GEÇİYOR

‘‘ ENGELİ YAŞAMAK ‘’ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği( FODER) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde ‘‘Engeli Yaşamak’’ Projesi hayata geçiriliyor.

Devamını oku
89
GARDİYANOĞLU, KIBRIS TÜRK REKLAMCILAR VE TASARIMCILAR DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

GARDİYANOĞLU, KIBRIS TÜRK REKLAMCILAR VE TASARIMCILAR DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk Reklamcılar ve Tasarımcılar Derneği (Rek-Der) heyetini kabul ederek, Dernek Başkanı Suat Bora Durdu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Devamını oku
1011
12131415
BAKAN GARDİYANOĞLU, TIP-İŞ HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

BAKAN GARDİYANOĞLU, TIP-İŞ HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

Özlem Gürkut başkanlığındaki Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nu ziyaret ederek sıkıntılarını aktardı. Ziyarette, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse ile Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tahir Serhat da hazır bulundu.

Devamını oku
16
KUZEY KIBRIS BAĞIMSIZ HESAP UZMANLARI BİRLİĞİ SIKINTILARINI GARDİYANOĞLU’NA AKTARDI

KUZEY KIBRIS BAĞIMSIZ HESAP UZMANLARI BİRLİĞİ SIKINTILARINI GARDİYANOĞLU’NA AKTARDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Niyazi Akman başkanlığındaki Kuzey Kıbrıs Bağımsız Hesap Uzmanları Birliği temsilcilerini kabul etti.

Devamını oku
1718
1920
GARDİYANOĞLU: " SOSYAL SİGORTALAR OLARAK KAMU HASTANELERİMİZE ÖN KAYIT SİSTEMİMİZİ AÇTIK "

GARDİYANOĞLU: " SOSYAL SİGORTALAR OLARAK KAMU HASTANELERİMİZE ÖN KAYIT SİSTEMİMİZİ AÇTIK "

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son 10 gündür Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ön kayıt sistemini kamu hastanelerine açtığını duyurdu.

Devamını oku
2122232425
26272829123
45678910

Arşiv