GARDİYANOĞLU: " HALK BİZDEN KURULTAY DEĞİL İCRAAT İSTİYOR’’

GARDİYANOĞLU: " HALK BİZDEN KURULTAY DEĞİL İCRAAT İSTİYOR’’

GARDİYANOĞLU: " HALK BİZDEN KURULTAY DEĞİL İCRAAT İSTİYOR’’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk olarak  bakanlığının projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Göreve geldiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın teknik bir bakanlık olmasının yanı sıra birebir insanla temas eden bir bakanlık olduğunu vurgulayan Gardiyanoğlu, ülke gündemini kurultaylarla meşgul etmek yerine çözüm bekleyen  sorunlara odaklanılması gerektiğine dikkat çekti.

Ulusal Birlik Partisi’nin kurultayının 2024 yılının Ekim ayında olduğunun altını çizen Gardiyanoğlu, " Halk UBP’den  sorunlarına hızlı çözüm bekliyor. Bu sorunları çözebilecek yegane parti de UBP’dir’’ ifadelerini kullandı.

"KAYIT DIŞI ÇALIŞMA YAŞAMINA MÜDAHALE EDECEĞİM"

Bakanlığını ilgilendiren konularla  önemli açıklamalarda bulunan  Gardiyanoğlu, kayıt dışı ekonomiyle ilgili bugün 2 toplantı yapacağını, yasaklamanın çözüm olmadığını, soruna çözüm bulmanın önemli olduğunu ifade etti.

Gardiyanoğlu, ülkede çalışma  yaşamında  inşaat, hizmet ve üretim sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde işgücü ihtiyacı olduğunu, 6 Şubat depremi sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden yapılandırmaya girdiğini anlatan Gardiyanoğlu; “Kıbrıs’ta olan işgücünün birçoğu oraya kaydı. Burada da devam etmesi gereken sektörler var. Kalifiye eleman açığımız var. 3’üncü dünya ülkesinden kapatılmaya çalışılıyor. Bakanlığa geldiğim ilk günden itibaren kayıt dışı çalışma yaşamına müdahale edeceğimi söylüyorum...” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının doğumdan ölüme her kesime dokunan bir bakanlık olduğuna dikkat çeken  Gardiyanoğlu, “Yasaya göre, bu ülkedeki kimsesiz çocukların babasıdır bakan, şiddete uğramış kadınların ve 40-50 derece sıcağın altında ter döken işçinin koruyucusudur bakan...” yorumunu yaparak, omuzlarında ciddi bir  sorumluluk olduğunu anlattı.

‘‘AMACIM CEZA KESMEK DEĞİL SORUNU ÇÖZMEK. ÖNÜMÜZDEKİ AY ÇÖZÜM ODAKLI AÇILIMLARIMIZ OLACAK’’

 Amacının ceza kesmek değil, sorunu çözmek olduğunu söyleyen Gardiyanoğlu, önümüzdeki ay içinde ilgili paydaş bakanlıkla birlikte genel bir işçi afı çıkarılacağını ve  bu afla kayıt dışı işçilerin sosyal güvenlik çatısına alınmasını sağlamayı planladıklarını ifade etti.

Çok ciddi çalışmalar yapıldığını anlatan Gardiyanoğlu, işçinin kaçak cezasını ödeyeceğini; fakat nerede çalışacağını Bakanlığa  ispatlayarak, sosyal güvence çatısı altına alınacağını kaydetti; çözüm odaklı ilerlediklerini belirtti.

"ASGARİ ÜCRETLİNİN DAHA SIK MAAŞININ DÜZENLENMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUM"

Asgari ücretle ilgili de açıklamada bulunan Bakan Gardiyanoğlu, asgari ücretle ilgili çalıştıklarını, işverenlerle ve sendikalarla ayak üstü sohbetlerinde ortaya attığı düşünce olduğunu, olumlu sinyal aldığını söyledi. Maliye Bakanlığı ile istişare edeceğini, asgari ücretin artmasıyla hayat pahalılığının da artacağını ifade eden Gardiyanoğlu, “Asgari ücretlinin daha sık maaşının düzenlenmesi üzerine çalışıyorum” dedi.

“Aynı markete giriyoruz, aynı yerde çocuklarımızı okutuyoruz, kıyafetleri aynı yerden alıyoruz” diyen Gardiyanoğlu, alternatif olmadığını, herkesin aynı yerlere gittiğini söyledi.

Kendisinin de asgari ücretli olarak iş hayatına başladığını anımsatan Gardiyanoğlu, “Hayatı hem asgari ücretli çalışanı, hem çalışan hem de işveren olarak görebilirim” dedi. Hayatı boyunca vicdanıyla hareket ettiğini, vicdanının en büyük rehberi olduğunu söyleyen Gardiyanoğlu, kamu ile özel sektörün barıştırılmasına inanan biri olduğunu belirtti.

Bakanlık projeleriyle ilgili de konuşan Gardiyanoğlu, Engelsiz Yaşam Evi’nin  12 yıldır devam ettiğini kaydetti. Engelsiz Yaşam Evi’nde 4-5 ay önce hırsızlık yapıldığını, 300 bin sterlinlik zarar olduğunu, güvenlik ihalesine çıkıldığını ve binada artık güvenlik görevlisi olacağını dile getirdi.

Merkez Bankası’nın proje için 450 bin sterlin ayırdığını, çalışmaların 15 gün içerisinde tamamlanacağını kaydetti. Gardiyanoğlu, 2024’ün başında  Engelsiz Yaşam Evi’ni açacaklarını dile getirdi.

Bakan Gardiyanoğlu, Kalkanlı Yaşam Evi’nde de sıkıntılar olduğunu anlatarak, müdahalelere başladıklarını da sözlerine ekledi.

 

"ARA ELEMAN AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN SANAYİ ODASI İLE PROJE"

Ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri olan ara eleman açığının kapatılması ile ilgili  Sanayi Odası ile Bakanlık işbirliğinde , Milli Eğitim Bakanlığı  onaylı  bir proje hazırlama aşamasında olduklarını ifade eden Gardiyanoğlu, 100 KKTC vatandaşı gence  4 yıl boyunca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından  sosyal güvenlik desteği verileceğini ve 3 yıl boyunca maaşlarının %30’nun Bakanlık tarafından ödeneceğini söyledi. Projenin şekillenme aşamasında olduğunu anlatan Gardiyanoğlu, Sanayi Odası ile bu amaçla bir protokol imzalayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Print
Yayınlanma tarihi: Eyl 8, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu, iştirakçiye verilen faiz oranını yüzde 48’e yükseltti. Karar, 1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak.

Devamını oku
1
GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 1 Mayıs İşçi ve Dayanışma Günü’nünde sosyal güvenlik yatırımlarını düzenli yapan örnek işyerlerini ziyaret ederek çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı.

Devamını oku
2
GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ  ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği tarafından düzenlenen   "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Taşeronun Sorumlulukları" konulu eğitime katıldı.

Devamını oku
3
ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ  “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, özelde inşaat şantiyelerinde, genelde ise ülkenin iş çevrelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında yaşanan sorunları sektör paydaşlarıyla değerlendirip kendi meslek alanına giren sorumluluklar için eylem planı hazırlamak amacıyla  Lefkoşa Golden Tulip Otel’de “İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı” düzenledi.

Devamını oku
45
6
GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Engelli Bireylerin Güçlendirilmesi: İstihdamın Önündeki Engellerin Kaldırılması Yoluyla Engelli Bireylerin Haklarının Korunması” Projesi hakkında Bakan Gardiyanoğlu’na bilgi veren Kibrit, projenin hedeflerini içeren dosyayı Gardiyanoğlu’na sundu.

Devamını oku
7891011
GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvurarak  iki engelli çocuğa koruyucu aile olan  Emine- Salih Varoğlu çifti ile Gül-Cemal Korkmaz çiftini evlerinde ziyaret eden Gardiyanoğlu,  engelli annesi Emine Varoğlu ve Gül Korkmaz’ın Anneler Günü’nü kutladı ve çiçek takdim etti.

Devamını oku
12
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Gazimağusa  İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden gençler, Anneler Günü dolayısıyla annelerine özel etkinlik düzenleyerek kendi elleriyle yaptıkları eserleri hediye etti.

Devamını oku
13
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla, , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği tarafından, Lapta-Alsancak- Çamlıbel Belediyesi işbirliğinde , Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Güneşköy, Girne ve Gazimağusa 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden özel gereksimli gençlere yemek ve eğlence düzenlendi.

Devamını oku
1415
GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM  BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

İstanbul’da temaslarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu ile birlikte İstanbul Otizm,Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamını oku
16171819
20
YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini oy çokluğu ile belirledi. Yeni asgari ücret, Devlet ve işçi taraflarının onayı ile 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren net 29 bin 640 ve brüt 34 bin 70 TL olarak uygulanacak.

Devamını oku
212223242526
272829303112
3456789

Arşiv