Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü.
Bilgin’e Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy eşlik etti.
Kabuldeki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve beraberindeki heyeti ülkede görmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar KKTC’nin, kendi içinde aldığı tedbirler ve yaptığı çalışmalarla kurumsal olgunlaşmada önemli bir noktaya geldiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin de Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde, şu anda konuşulan konuları hayata geçirebilmek adına birtakım çalışmalar yaptığını ve çeşitli reformlara imza attığını dile getirdi.
Türkiye Cumhuriyeti ile geçmişte tek tip sosyal güvenlik konusunda bazı çalışmalar yapıldığına değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük reformlarından, çalışma anlayışından faydalanabilmek için ekonomik ve mali iş birliği protokollerinin yan sıra, çalışma alanındaki protokollere de destek verdiklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, iki bakanlığın birlikte yaptığı çalışmaları çok önemsediğini kaydederek yıllar itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nden ülkeye gelip yerleşmiş, aile kurarak çalışma hayatına burada başlamış ve hâlâ vatandaş olmayan kişiler bulunduğunu, bu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki hak ve hukuklarının korunmasının önemli olduğunu vurguladı.
Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonlara da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, bütün bu engellerin yarattığı sıkıntıdan, ancak çeşitli konularda Türkiye Cumhuriyeti ile bütünleşerek kurtulabileceğimizi kaydetti.
Sosyal güvenlik alanında, özellikle sağlık konularında Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği yapmanın, en büyük temennisi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de sağlık sistemin bir noktaya gelebildiğini, ancak Türkiye’deki gelişmeler ve reformların artık dünya standartlarında olduğunu, dolayısıyla KKTC’deki vatandaşların o sistemden yararlanabilmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.
KKTC halkının mutlu olabilmesi, geleceğe güvenle bakabilmesi, çağdaş birtakım evrensel gelişmelerden faydalanabilmesinin en büyük hedefleri olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Tatar; “Hâlâ izolasyonlara maruz kalan bu halkın, Türkiye Cumhuriyeti üzerinden bütün engelleri aşabileceği ve güven kazanabileceği gerçeğiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bütün dünya bizi izliyor. Biz artık Kıbrıs’ta iki ayrı devleti savunuyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra siyaset değişikliği olmuştur, bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle başardık” diyerek tanınsa da, tanınmasa da Kıbrıs’ta iki ayrı devlet, iki ayrı halk olduğunu söyledi
Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’yi tanıdığını, bunun çok önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, tanınmamış olmanın çalışmalara engel olmadığını belirterek Türkiye Cumhuriyeti ile aramızdaki kadim bağların daha da güçlenmesi ve birlikte reformlara imza atabilmek adına önemli olduğunu kaydetti.
Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de kabulde yaptığı konuşmada, KKTC’de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirerek iki Türk devletinin kardeş halk olduğunu kaydetti.
KKTC’nin, Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üye olarak bulunmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Bilgin; “Türk devletleri arasında KKTC olmasaydı eksik olurdu, o bakımdan bunlar, geleceğe daha güçlü yürüyeceğimizin ve dayanışma içinde ilerleyeceğimizin işaretleridir” dedi.
Bu dönemde karşılaşılan sorunların aşılacağına da inanç belirten Bilgin, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak kendilerinin üzerine düşeni, dayanışma içinde gerçekleştireceklerini ve çalışma hayatı ile sosyal güvenlik sistemini daha verimli bir hale getireceklerini sözlerine ekledi
Print
Yayınlanma tarihi: Oca 30, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mart 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv