Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü.
Bilgin’e Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy eşlik etti.
Kabuldeki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve beraberindeki heyeti ülkede görmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar KKTC’nin, kendi içinde aldığı tedbirler ve yaptığı çalışmalarla kurumsal olgunlaşmada önemli bir noktaya geldiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin de Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde, şu anda konuşulan konuları hayata geçirebilmek adına birtakım çalışmalar yaptığını ve çeşitli reformlara imza attığını dile getirdi.
Türkiye Cumhuriyeti ile geçmişte tek tip sosyal güvenlik konusunda bazı çalışmalar yapıldığına değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük reformlarından, çalışma anlayışından faydalanabilmek için ekonomik ve mali iş birliği protokollerinin yan sıra, çalışma alanındaki protokollere de destek verdiklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, iki bakanlığın birlikte yaptığı çalışmaları çok önemsediğini kaydederek yıllar itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nden ülkeye gelip yerleşmiş, aile kurarak çalışma hayatına burada başlamış ve hâlâ vatandaş olmayan kişiler bulunduğunu, bu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki hak ve hukuklarının korunmasının önemli olduğunu vurguladı.
Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonlara da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, bütün bu engellerin yarattığı sıkıntıdan, ancak çeşitli konularda Türkiye Cumhuriyeti ile bütünleşerek kurtulabileceğimizi kaydetti.
Sosyal güvenlik alanında, özellikle sağlık konularında Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği yapmanın, en büyük temennisi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de sağlık sistemin bir noktaya gelebildiğini, ancak Türkiye’deki gelişmeler ve reformların artık dünya standartlarında olduğunu, dolayısıyla KKTC’deki vatandaşların o sistemden yararlanabilmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.
KKTC halkının mutlu olabilmesi, geleceğe güvenle bakabilmesi, çağdaş birtakım evrensel gelişmelerden faydalanabilmesinin en büyük hedefleri olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Tatar; “Hâlâ izolasyonlara maruz kalan bu halkın, Türkiye Cumhuriyeti üzerinden bütün engelleri aşabileceği ve güven kazanabileceği gerçeğiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bütün dünya bizi izliyor. Biz artık Kıbrıs’ta iki ayrı devleti savunuyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra siyaset değişikliği olmuştur, bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle başardık” diyerek tanınsa da, tanınmasa da Kıbrıs’ta iki ayrı devlet, iki ayrı halk olduğunu söyledi
Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’yi tanıdığını, bunun çok önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, tanınmamış olmanın çalışmalara engel olmadığını belirterek Türkiye Cumhuriyeti ile aramızdaki kadim bağların daha da güçlenmesi ve birlikte reformlara imza atabilmek adına önemli olduğunu kaydetti.
Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de kabulde yaptığı konuşmada, KKTC’de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirerek iki Türk devletinin kardeş halk olduğunu kaydetti.
KKTC’nin, Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üye olarak bulunmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Bilgin; “Türk devletleri arasında KKTC olmasaydı eksik olurdu, o bakımdan bunlar, geleceğe daha güçlü yürüyeceğimizin ve dayanışma içinde ilerleyeceğimizin işaretleridir” dedi.
Bu dönemde karşılaşılan sorunların aşılacağına da inanç belirten Bilgin, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak kendilerinin üzerine düşeni, dayanışma içinde gerçekleştireceklerini ve çalışma hayatı ile sosyal güvenlik sistemini daha verimli bir hale getireceklerini sözlerine ekledi
Print
Yayınlanma tarihi: Oca 30, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mart 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy'un ALO 183 İhbar Hattı ile ilgili açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy'un ALO 183 İhbar Hattı ile ilgili açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi’nin ALO 183 Acil Sosyal Hizmet İhbar Hattı ile ilgili olarak basında çıkan haberlere yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Taçoy’un açıklaması şöyle ;

Devamını oku
1
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MASAYA YATIRILDI

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MASAYA YATIRILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ecevit Alper, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ülkemizde yasal mevzuatın uygulanması noktasında eksiklikler olduğuna dikkat çekerek , bu eksikliklerin giderilmesi için paydaş örgütlerle görüş alışverişinde bulunarak Bakanlık olarak bir yol haritası çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Devamını oku
2345
678
Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

8 Mart’ın kadınlar açısından bir hak arayışı günü olmaktan çıkması, tüm haksızlıkların ve eşitsizliklerin ortadan kalkmasıyla artık sıradan bir gün olması en büyük dileğimizdir.

Devamını oku
9
2022-2023 Yılı  Yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sertifikası Almaya Hak Kazananlara Sertifikaları Verildi.

2022-2023 Yılı Yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sertifikası Almaya Hak Kazananlara Sertifikaları Verildi.

İş Sağlığı ve Güvenliği  Hizmeti Veren Kişilerin  Sertifikalandırılması ve Kuruluşların Yetkinlendirilmesi Tüzüğü kapsamında,  Çalışma Dairesi tarafından 16 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sertifikası Sınavında başarılı olanlara sertifikaları verildi.

Devamını oku
101112
131415
Bakan Taçoy, Kıbrıs Türk Oto Elektrikçiler Birliği Başkanı Abdo Okur ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Bakan Taçoy, Kıbrıs Türk Oto Elektrikçiler Birliği Başkanı Abdo Okur ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Oto elektrikçilerinin sektörde yaşadığı sıkıntıları Bakan Taçoy’a aktaran Okur, kayıt dışı oto elektrik işi yapanların haksız rekabet yarattığına işaret ederek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan denetim desteği istedi.

Devamını oku
16171819
2021222324
Bakan Taçoy, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla, Lapta Huzurevi’ni ziyaret etti.

Bakan Taçoy, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla, Lapta Huzurevi’ni ziyaret etti.

Ziyarette Bakan Taçoy’a, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir ile Mare Monte Girişimci Yardımsever Kadınlar Derneği temsilcileri eşlik etti.

Devamını oku
2526
272829303112
3456789