Bakanlık ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol, kayıt dışı işçilik ve kayıtsız yabancı uyruklu işçi istihdamını önlemek, yabancı uyruklu işçilerin çalışma izinlerini tek bir noktadan gerçekleştirerek kayıt altına alıp KKTC çalışma yaşamını ve yabancı işgücü piyasasını disiplinize etmek, devletin kayıt dışılıktan kaynaklanan gelir kayıplarını önlemek ve bunun yarattığı haksız rekabeti ortadan kaldırmak temelinde KTİMB üzerinden yabancı uyruklu kişilerin çalışma izinlerini yaptırmak isteyen KTSO üyelerinin yabancı uyruklu işçi istihdamına ilişkin izin işlemlerinin, protokol kapsamındaki her üç tarafın da işbirliği içerisinde yürütmesine yönelik uygulama esaslarını düzenliyor.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen imza töreni öncesinde yapılan konuşmalarda ilk sözü alan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, “Devlet, sivil toplum örgütlerine inandı, güvendi” diyerek bugün tarihi bir gün yaşadıklarını vurguladı. Kayıt dışılık ve istihdam ile ilgili oluşturulacak bir havuz ile bir veri tabanı ortaya çıkacağını belirten Avunduk, devlet ile özel sektörün birlikte çalışmasının bir avantajını yakalayacaklarını dile getirdi. “Devlet yürütme işini yapacak bizim önümüzü açacak, özel sektör olarak biz de devlete güvenimizi aşılayacağız” ifadelerini kullanan Avunduk ,Müteahhitler Birliği ve Çalışma Bakanlığı’na teşekkür etti.
 
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de konuşmasında, Birliğin Çalışma Bakanlığı ile kayıt dışı yaşamı kayıt altına almak adına 12 yıllık bir işbirliği geçmiş, olduğuna dikkat çekerekbu ilişkiyi kurumsal bir hale dönüştürdüklerini belirtti. Ülkenin kanayan yarası olan kayıt dışılığın , emeğin sömürülmesinin önüne geçmek, ülkeye doğru iş gücünün gelmesini sağlamak, bununla birlikte verimliliği artırmak amacıyla işbirliği protokolüne imza atıklarını ifade eden Gürcafer, “daha gideceğimiz çok yol var. Amaç kollektif bir çalışmada örnek sergilemek. Birlikte çalışmaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. Sanayi odası ile imzalanacak protokolün son derece anlamlı olduğunun altını çizen Gürcafer, bunun diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olmasını diledi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu , Muhaceret Affı ile ilgili yasanın meclisten oybirliği ile geçtiğini anımsatarak, bugünkü protokolün de zamanlama açısından önemli ve anlamlı olduğuna işaret etti. Yetki ve yük paylaşımının bugünkü imzalarla ile resmileştirdiğini ifade eden Sucuoğlu, Kıbrıs Türk İnşaat müteahhitleri ile birlikte uzun yıllardır çalışma yaşamındaki işbirliğini başarılı bir şekilde götürdüklerini kaydetti. Bakan Sucuoğlu, gelinen noktada kayıt dışılık alanında insanlık dramı yaşandığına dikkat çekerek , affın gündemde olduğu bu dönemde, Bakanlığın çatısını altında Sanayi odasının da sürece entegre olmasının, kayıt dışılığı minimize etme anlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı. İmzaların hayırlı olmasını dileyen Bakan Sucuoğlu, protokolün denetimin de ciddi habercisi olduğunu belirtti.
 
Konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu,Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer işbriliği protokolüne imza koydu
Print
Yayınlanma tarihi: Kas 7, 2019,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311
1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

1 Haziran 2023 Perşembe Gündemi

"1 Haziran Dünya Çocuk  Günü Şenliği"  düzenlenecek.

Devamını oku
2
Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çocuklar, Çocuk Şenliği’nde Gönüllerince Eğlendi.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ile Vakıflar İdaresi işbirliğinde, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla, Atatürk İlkokulu’nda Çocuk Şenliği düzenlendi.

Devamını oku
34
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789