ÇSGB, depremde ailelerini kaybeden çocuklara yönelik koruyucu aile uygulamasına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

ÇSGB, depremde ailelerini kaybeden çocuklara yönelik koruyucu aile uygulamasına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye’de yaşanan deprem felaketi neticesinde ailelerini kaybeden çocuklara yönelik koruyucu aile uygulamasına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Uygulamanın sadece Türkiye’deki koruyucu aile çalışması ile ilgili olduğu ve KKTC için geçerli olmadığının vurgulandığı açıklamada, Türkiye’den çocukların geldiği ve evlat edindirilebileceği yönünde haberlere itimat edilmemesi istendi.

Türkiye’den gelen çocuklar için yardım toplandığı yönünde bilgi kirliliğinin oluştuğu ve bu gibi girişimlere itibar edilmemesi istenen açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalar dışındaki bilgilere itimat edilmemesi uyarısında bulunuldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde:

''Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle deprem bölgelerinde kimsesiz kalan çocukların ülkemize getirildiğine ve bu çocuklara güvenilir aileler arandığına dair sosyal medyada paylaşımlar yapıldığı konusunda Bakanlığımıza bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi’ne çeşitli ihbarlar gelmektedir.

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve bilgi kirliliği yaratmamak açısından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bir açıklama yapma gereği duymuştur.

Deprem bölgesinden henüz ülkemize getirilmiş kimsesiz bir çocuk bulunmamakla birlikte, Bakanlığımıza bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi olası her türlü duruma karşı hazırlıklarını yapmaktadır.

Sadece Türkiye Cumhuriyeti uyruklular, Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet etmeleri koşuluyla “Koruyucu Aile” olmak için başvuru yapabilmekte ve bu başvurularını E-Devlet üzerinden gerçekleştirmektedir. Depremzede çocuklarımız için Koruyucu Aile uygulaması KKTC için geçerli değildir. Türkiye’den depremzede çocukların ülkemize geldiği ve evlat edinilebileceği yönündeki haberler, bu bağlamda gerçeği yansıtmamaktadır. Bununla ilgili haberlere ve yardım toplayanlara itimat edilmemesi, bu haberlerin ve sosyal medya paylaşımlarının Bakanlığımız bünyesinde hayata geçirilen 0542 863 4444 numaralı Sosyal Hizmetler Dairesi Acil Durum Hattı’na iletilmesi önemle rica olunur.

 Psikolojik desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımız için, Bakanlığımız bünyesinde, Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı PDRAŞ Birimi, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Çocuk, Ergen ile Yetişkin Psikiyatrları ve Sosyal Hizmetler Dairesi’nin de içinde bulunduğu bir çalışma grubu oluşturulmuş ve destek çalışmaları ivedilikle başlatılmıştır.

Ülkemizde yüksek öğrenim gören depremzede üniversite öğrencilerimize de sosyal ve ekonomik yönden destek olunması ile ilgili olarak Bakanlığımız üniversitelerimiz ile işbirliği çalışması başlatmıştır.

Sosyal Hizmetler Dairesi’nden destek almak isteyen yurttaşlarımız, 0542 863 4444 numaralı Sosyal Hizmetler Dairesi Acil Durum Hattı ve Sosyal Hizmetler Dairesi Bölge Amirlikleri ile irtibata geçerek, Sosyal Hizmetler Dairesi Facebook Sayfamıza mesaj atarak bilgi alabilirler.''

Sosyal Hizmetler İrtibat Numaraları:

Sosyal Hizmetler Dairesi Acil Durum Hattı : 0542 863 4444

Sosyal Hizmetler Dairesi Lefkoşa: 228 76 90- 228 79 94

Sosyal Hizmetler Dairesi Gazi Mağusa:366 53 36- 366 03 75

Sosyal Hizmetler Dairesi Yeni İskele:371 28 53- 371 34 50

Sosyal Hizmetler Dairesi Girne: 815 21 13 - 815 67 44

Sosyal Hizmetler Dairesi Güzelyurt:714 21 36 -714 27 88

Sosyal Hizmetler Dairesi Lefke:728 74 43-728 74 49

Sosyal Hizmetler Dairesi Yeni Erenköy: 374 49 97

Sosyal Hizmetler Dairesi Akdoğan: 377 73 13- 377 76 75

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 11, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu, iştirakçiye verilen faiz oranını yüzde 48’e yükseltti. Karar, 1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak.

Devamını oku
1
GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 1 Mayıs İşçi ve Dayanışma Günü’nünde sosyal güvenlik yatırımlarını düzenli yapan örnek işyerlerini ziyaret ederek çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı.

Devamını oku
2
GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ  ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği tarafından düzenlenen   "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Taşeronun Sorumlulukları" konulu eğitime katıldı.

Devamını oku
3
ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ  “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, özelde inşaat şantiyelerinde, genelde ise ülkenin iş çevrelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında yaşanan sorunları sektör paydaşlarıyla değerlendirip kendi meslek alanına giren sorumluluklar için eylem planı hazırlamak amacıyla  Lefkoşa Golden Tulip Otel’de “İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı” düzenledi.

Devamını oku
45
6
GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Engelli Bireylerin Güçlendirilmesi: İstihdamın Önündeki Engellerin Kaldırılması Yoluyla Engelli Bireylerin Haklarının Korunması” Projesi hakkında Bakan Gardiyanoğlu’na bilgi veren Kibrit, projenin hedeflerini içeren dosyayı Gardiyanoğlu’na sundu.

Devamını oku
7891011
GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvurarak  iki engelli çocuğa koruyucu aile olan  Emine- Salih Varoğlu çifti ile Gül-Cemal Korkmaz çiftini evlerinde ziyaret eden Gardiyanoğlu,  engelli annesi Emine Varoğlu ve Gül Korkmaz’ın Anneler Günü’nü kutladı ve çiçek takdim etti.

Devamını oku
12
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Gazimağusa  İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden gençler, Anneler Günü dolayısıyla annelerine özel etkinlik düzenleyerek kendi elleriyle yaptıkları eserleri hediye etti.

Devamını oku
13
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla, , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği tarafından, Lapta-Alsancak- Çamlıbel Belediyesi işbirliğinde , Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Güneşköy, Girne ve Gazimağusa 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden özel gereksimli gençlere yemek ve eğlence düzenlendi.

Devamını oku
1415
GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM  BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

İstanbul’da temaslarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu ile birlikte İstanbul Otizm,Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamını oku
16171819
20
YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini oy çokluğu ile belirledi. Yeni asgari ücret, Devlet ve işçi taraflarının onayı ile 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren net 29 bin 640 ve brüt 34 bin 70 TL olarak uygulanacak.

Devamını oku
212223242526
272829303112
3456789

Arşiv