Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H.Ersan Saner, Hür-iş yetkililerini kabul etti.

Hür-iş Sendikası Başkanı Ahmet Çaluda kabulde yaptığı konuşmada yeni gelen yönetimin ilk ziyaretini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gerçekleştirdiğini belirterek , federasyonun ve ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıları Bakan Saner ile paylaşmak istediklerini söyledi.
Kısa süre önce 2 bin 175 TL olarak belirlenen asgari ücretin 4 kişilik bir aile nüfusu için yeterli olmamasına rağmen, ülkenin sıkıntılarını dikkate alarak evet oyu verdiklerini ifade eden Çaluda, ülkede taşeronlaşmanın ciddi bir yara olduğuna dikkat çekti. Taşeronlaşmanın örgütlenmenin ve sendikalaşmanın önüne geçtiğini ve büyük bir tehlike yarattığını dile getiren Çaluda, taşeronlaşmaya şiddetle karşı olduklarının altını çizdi. Özel sektörde sendikalaşmanın önünün yasa yoluyla açılması için ısrarcı olacaklarını ifade eden Çaluda, geçici memur ve işçilerin kadrolonması için Komite’de görüşülen yasa tasarısının da takipçisi olacaklarını söyleyerek Bakan Saner’den bu konuda destek istedi.
Çaluda, federasyon olarak çalışma barışı adına uzlaşı sendikacılığı ilkesi ile sorunları diyalog yoluyla aşmak için çalışacaklarını söyleyerek sözlerini tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de konuşmasında Hür- İş Sendikası yeni yönetim kuruluna görevinde başarılar dileyerek, ilk ziyareti Bakanlığı’na gerçekleştirdiklerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sendikalarla iç içe çalışmak zorunda olan bir bakanlık olduğuna vurgu yapan Saner, Bakanlığın çalışan işçilerin haklarının korunması konusunda sendikalarla işbirliği içinde çalışmasının önemine işaret etti.

Göreve geldikleri günden itibaren, 1 yıl içinde asgari ücreti 3 kez arttırdıklarını kaydeden Saner; 2016 yılının ilk asgari ücretini Temmuz ayında belirlediklerini, hayat pahalılığı verilerini dikkate alarak Şubat 2017’de de oy birliğiyle asgari ücreti saptadıklarını söyledi. Saner; devlette çalışanlar birtakım maddi kazanımlar elde ederken özel sektörde çalışanların bunu elde etmemesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti ve 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak asgari ücretin yeniden belirlendiğini kaydetti. "Asgari ücrette verilen artış bir çok kesmi tatmin etmemiş olabilir. Gönül ister ki bunu daha fazla yapabilelim.Bunun da çalışmalarını ilerleyen günlerde yapacağız.

Ancak unutmamalıyız ki işçi olmadan işveren ,işveren olmadan işçinin olması mümkün değildir. Bakanlık olarak bu hassas dengeyi koruyarak ilerlemek zorunda olduğumuzu biliyoruz " şeklinde konuşan Bakan Saner, Bakanlığının son dönemde özel sektörün desteklenmesi amacıyla özelde çalışanlar için İstihdam Destekleme Fonu altında çeşitli projeleri olduğunu , özel sektör ile kamu arasındaki dengeyi sağlamak için bir takım teşvikler vermeye hazırlandıklarını ifade etti. Geçici memur ve geçici işçilerin kadrolanması için her türlü imkandan yararlanılması adına Bakanlık olarak katkı koymaya hazır olduklarını da belirten Saner , yasaya olumlu görüş verdiklerini anımsattı. Sosyal Sigortalar Yasası’nda yapılan değişiklerle genişletilen haklara ve menfaatlere de değinen Bakan Saner, kamuda çalışanlara tanınan emeklikte askerlik hizmetinden faydanlanma hakkının özel sektörde çalışanlara da tanındığını söyledi. Bakanlık olarak gerek işveren gerekse sendika yetkilileriyle özelde sendikalaşmasının önünün açılması için biraraya gelmeye hazır olduklarını belirten Saner, "Kazan kazan" mantığı ile hareket ededilmesi gerektiğini savunarak, Bakanlığının bu konuda üzerine düşen her görevi yapmaya hazır olduğunu kaydetti. Saner: " Özelde ve devlette sendikalaşmanın önünü açarsak sizlerin sorun olarak bahsettiği bir çok sorun da ortadan kalkmış olacaktır diye düşünüyorum. " dedi. İş kazalarının inşaat sektöründe diğer meslek gruplarına göre 4 kat daha fazla olduğunu belirten Saner; iş kazalarının önüne geçilmesi için inşaatlarda geçerli olan iş sağlığı ve güvenliği tüzüğünü güncellediklerini söyledi .

Tüzüğün 1998 yılından beri, İş Yasası altında çıkarıldığını ve hiç bir revizyona uğramadığını anlatan Saner, tüzükte bir takım mesleki sıkıntıların bulunduğunu ve çalışma hayatının ihtiyaçlarını karşılamadığını dile getirdi. 2008 yılında yürürlüğe giren İSG Yasasına rağmen , 10 yıldır hiç kimsenin tüzüğü yasa altında düzenlemeyi düşünmediğini hatırlatan Saner, göreve geldiklerinde ilgili 4 oda başkanı ile görüştüklerini ve yeniden düzenlediklerini ifade etti. Saner, yıllardır bu düzenlemeleri yapmayanların acı üzerinden siyaset yapmasının da kabul edilemez olduğunu söyledi. 2008 yılından sonra kamu özel ayrımı olmaksızın herkesin Sosyal Sigortalardan emekli olacağını ifade eden Saner, Sosyal Sigortalar Dairesini borç alan değil borç ödeyen bir yapıya kavuşturduklarının altını çizdi. Dairesi göreve geldiklerinde 140 milyon borçla devraldıklarını ve dairenin her ay borçlanarak sigortalıların emekli maaşını ödediğini anımsatan Saner, 15 ayda Bakanlığın attığı adımlarla Dairenin her ay kendi emeklisini ödeyecek duruma geldiğini kaydetti. Saner, 40 yıl süresince borç ödeyemeyen bir Dairenin borç ödeyecek konuma gelmesinin toplum açısından önemine vurgu yaptı.
Print
Yayınlanma tarihi: Ağu 5, 2017,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İHTİYAT SANDIĞI’NDAKİ BİRİKİMLERİN FAİZ ORANI YÜZDE 48’E YÜKSELDİ.

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu, iştirakçiye verilen faiz oranını yüzde 48’e yükseltti. Karar, 1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak.

Devamını oku
1
GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

GARDİYANOĞLU 1 MAYIS’TA ÇALIŞANLARIN YANINDAYDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 1 Mayıs İşçi ve Dayanışma Günü’nünde sosyal güvenlik yatırımlarını düzenli yapan örnek işyerlerini ziyaret ederek çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı.

Devamını oku
2
GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ  ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

GARDİYANOĞLU: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ TEDBİRLER"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği tarafından düzenlenen   "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Taşeronun Sorumlulukları" konulu eğitime katıldı.

Devamını oku
3
ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ  “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TEKNİK EKİBİ KTMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, özelde inşaat şantiyelerinde, genelde ise ülkenin iş çevrelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında yaşanan sorunları sektör paydaşlarıyla değerlendirip kendi meslek alanına giren sorumluluklar için eylem planı hazırlamak amacıyla  Lefkoşa Golden Tulip Otel’de “İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı” düzenledi.

Devamını oku
45
6
GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

GARDİYANOĞLU, K.T.ENGELLİLER FEDERASYONU TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Engelli Bireylerin Güçlendirilmesi: İstihdamın Önündeki Engellerin Kaldırılması Yoluyla Engelli Bireylerin Haklarının Korunması” Projesi hakkında Bakan Gardiyanoğlu’na bilgi veren Kibrit, projenin hedeflerini içeren dosyayı Gardiyanoğlu’na sundu.

Devamını oku
7891011
GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

GARDİYANOĞLU , ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİ ZİYARET ETTİ.

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvurarak  iki engelli çocuğa koruyucu aile olan  Emine- Salih Varoğlu çifti ile Gül-Cemal Korkmaz çiftini evlerinde ziyaret eden Gardiyanoğlu,  engelli annesi Emine Varoğlu ve Gül Korkmaz’ın Anneler Günü’nü kutladı ve çiçek takdim etti.

Devamını oku
12
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLERDEN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Gazimağusa  İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden gençler, Anneler Günü dolayısıyla annelerine özel etkinlik düzenleyerek kendi elleriyle yaptıkları eserleri hediye etti.

Devamını oku
13
ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ GENÇLER, "ENGELLERİ AŞIYOR, HAYATI PAYLAŞIYORUZ" ETKİNLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla, , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mare Monte Girişimci Yardımseverler Derneği tarafından, Lapta-Alsancak- Çamlıbel Belediyesi işbirliğinde , Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Güneşköy, Girne ve Gazimağusa 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ne devam eden özel gereksimli gençlere yemek ve eğlence düzenlendi.

Devamını oku
1415
GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM  BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

GARDİYANOĞLU, İSTANBUL OTİZM BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

İstanbul’da temaslarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu ile birlikte İstanbul Otizm,Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamını oku
16171819
20
YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

YENİ ASGARİ ÜCRET NET 29 BİN 640 TL

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini oy çokluğu ile belirledi. Yeni asgari ücret, Devlet ve işçi taraflarının onayı ile 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren net 29 bin 640 ve brüt 34 bin 70 TL olarak uygulanacak.

Devamını oku
212223242526
272829303112
3456789

Arşiv