Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy'un ALO 183 İhbar Hattı ile ilgili açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy'un ALO 183 İhbar Hattı ile ilgili açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi’nin ALO 183 Acil Sosyal Hizmet İhbar Hattı ile ilgili olarak basında çıkan haberlere yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Taçoy’un açıklaması şöyle ;

 “Bakanlığımız bünyesinde verilmekte olan ve son derece gerekli ve bir o kadar da hassas bir hizmet olan “ALO 183 Acil Sosyal Hizmet İhbar Hattı”na ilişkin olarak bazı basın-yayın organlarında çıkan asılsız haberleri büyük bir üzüntüyle karşılamış bulunmaktayım.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, böylesine hassas bir konuda haber yapılırken eğer bakanlığımıza da bilgi amaçlı olarak başvuruda bulunulsaydı, ortaya kamuoyunu bu derecede yanıltan ve belki de söz konusu çalışmalara engel teşkil edebilecek bir güvensizlik ortamına dahi neden olabilecek şekilde gerçeklerden yoksun bir haber yapılmayacaktı.

Ama bir kere olmuştur ve konunun hassasiyetine binaen, söz konusu çalışmaların sekteye uğrmaması adına kamuoyuna bilgi verme ihtiyacı doğmuştur.

Bakanlığımız bünyesinde hizmet vermekte olan Sosyal Hizmetler Dairesi’nin boş bulunan müdürlük görevini Bakanlık Müdürü olarak görev yapmakta olan Sayın Meray Dürüst’ün vekaleten yürütmesi kararı üretilmiştir.

Sayın Dürüst de bunun üzerine çalışma ortamını Sosyal Hizmetler Dairesi hizmet binasına taşıyarak, burada göreve başlamıştır. Aynı anda yürütmek durumunda olduğu Bakanlık Müdürü görevine ilişkin olarak bir adet personeli de söz konusu çalışma ortamına dahil etmek istemiştir.

Bir yandan Sosyal Hizmetler Dairesi hizmetlerini yerinde ve aksatmadan yürütürken, diğer yandan da Bakanlık Müdürlüğü görevine ilişkin sorumluluklarını da yerine getirmek hedefiyle çalışma ofisini Sosyal Hizmetler Dairesi’ne taşımış, bakanlık müdürü görevi için de bu işe hakim bir personeli buraya dahil etmiştir.

Bahse konu haberlerde yer almakta olan “odacısını yerleştirmek maksadıyla bakanlıkta yer alan 183 Acil Sosyal Hizmet İhbar Hattı hizmetinin verildiği odanın boşaltılmasını istedi” şeklindeki ifadeler gerçeklerden uzak, doğruluk değeri olmayan ve kanımca maksatlı amaçlar için dile getirilmiştir.

Bakanlık’ta olduğu söylenen söz konusu odanın, aslında Sosyal Hizmetler Dairesi binasında olduğunun altını çizerken, bu vahim hatanın yapılan haberin bilgiden yoksun ve kulaktan dolma dedikodularla beslenmesinin bir sonucu olduğuna dikkat çekmek isterim.

Sosyal Hizmetler Dairesi’nde yer alan iki adet oda ve bu odalarda aynı maksatla (telefon çağrılarına yanıt vermek) oturan iki ayrı personelin tek bir odaya taşınması ve boşalan odaya da Bakanlık’tan gelen personelin yerleştirilmesi söz konusu iki personele teklif edilmiş ve kabul görmüştür. Hatta söz konusu iki personel hangi odada oturacaklarına bile kendileri karar vermişlerdir. Bakanlık personeli de diğer odaya yerleşmiş ve Bakanlık Müdürü Meray Dürüst Sosyal Hizmetler Dairesi’ne ilişkin görevini icra ederken Bakanlık Müdürlüğü görevine ilişkin işlerin koordinasyonunu üstlenmiştir.

Öte yandan, yine aynı haberde yer alan “mağdurlar ile yüz yüze görüşme yapılabilmesi engellenmiştir” şeklindeki ifadelerin de tamamen yanlış ve gerçeklerden uzak olduğunun altını çizmek isterim.

Sosyal Hizmetler Dairesi’nin söz konusu binasında bu maksatla tesis edilmiş ve uzmanların görüşleri doğrultusunda hizmette olan bir “görüşme odası” bulunmaktadır.

Gerek duyulması halinde söz konusu odada yüz yüze görüşmeler yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Kayıt işlemi tamamen uzmanların görüş ve direktifleri doğrultusunda yapılmaktadır.

Büyük acıların ve toplumsal travmaların yaşandığı bir dönemde, son derece hassas bir konuda verilen hizmetlere ilişkin olarak, bazı şahısların kişisel çıkarları gözetilerek yapılmış olan gerçek dışı haberler son derece yaralayıcı ve aynı zamanda da sunulan hizmetlerin amacına ulaşmasını da sekteye uğratabilecek derecede tehlikelidir.

Keşke bu kadar hayati bir konuda haber yapılırken, kulaktan dolma dedikodularla hareket etmek yerine bakanlığımıza başvurulsaydı ve kamuoyu yanıltılmasaydı.

Yürütmekte olduğumuz görevlerin toplumsal açıdan taşıdığı öneme binaen söz konusu duruma ilişkin gerçekleri tüm çıplaklığı ile halkımızın bilgisine getirir, bu yöndeki çalışmaları yüksek bir özveri ile yerine getirmekte olan tüm bakanlık personeline teşekkürlerimi sunarım.”

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 28, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler 2022,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Şubat 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
GARDİYANOĞLU: YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR VERENLER BANA EYLEM YAPMASIN

GARDİYANOĞLU: YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR VERENLER BANA EYLEM YAPMASIN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, İhtiyat Sandığı ile ilgili yaratılan spekülasyonlara yanıt verdi.

Devamını oku
311234
5
GARDİYANOĞLU: “KALKANLI YAŞAM EVİ İÇİN CİDDİ PROJELERİMİZ VAR”

GARDİYANOĞLU: “KALKANLI YAŞAM EVİ İÇİN CİDDİ PROJELERİMİZ VAR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu Kalkanlı Yaşam Evi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Devamını oku
67
‘‘ ENGELİ YAŞAMAK ‘’ PROJESİ  HAYATA GEÇİYOR

‘‘ ENGELİ YAŞAMAK ‘’ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği( FODER) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde ‘‘Engeli Yaşamak’’ Projesi hayata geçiriliyor.

Devamını oku
89
GARDİYANOĞLU, KIBRIS TÜRK REKLAMCILAR VE TASARIMCILAR DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

GARDİYANOĞLU, KIBRIS TÜRK REKLAMCILAR VE TASARIMCILAR DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk Reklamcılar ve Tasarımcılar Derneği (Rek-Der) heyetini kabul ederek, Dernek Başkanı Suat Bora Durdu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Devamını oku
1011
12131415
BAKAN GARDİYANOĞLU, TIP-İŞ HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

BAKAN GARDİYANOĞLU, TIP-İŞ HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

Özlem Gürkut başkanlığındaki Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nu ziyaret ederek sıkıntılarını aktardı. Ziyarette, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse ile Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tahir Serhat da hazır bulundu.

Devamını oku
16
KUZEY KIBRIS BAĞIMSIZ HESAP UZMANLARI BİRLİĞİ SIKINTILARINI GARDİYANOĞLU’NA AKTARDI

KUZEY KIBRIS BAĞIMSIZ HESAP UZMANLARI BİRLİĞİ SIKINTILARINI GARDİYANOĞLU’NA AKTARDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Niyazi Akman başkanlığındaki Kuzey Kıbrıs Bağımsız Hesap Uzmanları Birliği temsilcilerini kabul etti.

Devamını oku
1718
1920
GARDİYANOĞLU: " SOSYAL SİGORTALAR OLARAK KAMU HASTANELERİMİZE ÖN KAYIT SİSTEMİMİZİ AÇTIK "

GARDİYANOĞLU: " SOSYAL SİGORTALAR OLARAK KAMU HASTANELERİMİZE ÖN KAYIT SİSTEMİMİZİ AÇTIK "

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son 10 gündür Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ön kayıt sistemini kamu hastanelerine açtığını duyurdu.

Devamını oku
2122232425
26272829123
45678910

Arşiv