Çalışma İzni İşlemleri Artık Online

Çalışma İzni İşlemleri Artık Online

1 ARALIK’TA UYGULAMAYA GİRECEK OTOMASYON PROJESİYLE ÇALIŞMA ÖN İZNİ, YATAY GEÇİŞ VE UZATMA BAŞVURULARI HEM BİLGİSAYAR ORTAMINDA YAPILABİLECEK HEM DE DOLDURULMASI GEREKEN BELGE SAYISI ÖNEMLİ ORANDA AZALACAK ÇALIŞMA İZNİ ALAN ÇALIŞANLARA “ÇALIŞMA İZNİ KARTLARI” DA VERİLECEK ÇALIŞMA DAİRESİ MÜFETTİŞLERİ ÇALIŞANIN BİLGİLERİNE KARTINDAKİ BARKOD SAYESİNDE ULAŞABİLECEK SANER: “ÇALIŞMA İZİNLERİYLE İLGİLİ ONLINE UYGULAMAMIZ, ÇALIŞMA DAİRESİ İÇİN REFORM OLACAK. 23 SAYFALIK FORMU BİRKAÇ SAYFAYA İNDİRDİK. VATANDAŞI DAİRE DAİRE DOLAŞIP BELGE VE MÜHÜR TOPLAMA ZULMÜNDEN DE KURTARIYORUZ”

Çalışma izinlerinde tüm işlemler 1 Aralık’tan itibaren bilgisayar ortamında online olarak yapılabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 1 Aralık’ta kullanıma koyacağı çalışma izni prosedürlerini kolaylaştırarak hem zaman hem de emek tasarrufu sağlayacak “Çalışma izin işlemleri otomasyon projesi”yle, çalışma izni başvurularında doldurulması gerekli formların sayısı da azaltıldı. Ayrıca kimlik kartı formatında “Çalışma izin kartı” uygulamasına da geçiliyor. Farklı renklerde 6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık verilecek çalışma izin kartlarındaki barkod sayesinde, Çalışma Dairesi müfettişleri çalışma izinli kişiyle ilgili bilgilere barkodu cep telefonlarında okutarak ulaşabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, bugün düzenlediği basın toplantısıyla “Çalışma Dairesi için reform” diye nitelediği “Çalışma izin işlemleri otomasyon projesini” tanıttı.

Saner, sistemden yararlanmak isteyen işveren ve muhasebecilere 1 Aralık’a kadar Çalışma Dairesi’ne başvurmaları çağrısı da yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın e-bakanlığa dönülmesinde son noktaya gelindiğini belirten Saner, 1 Aralık’tan itibaren tüm daireleri bilgisayar ağında görüp her türlü işlemleri takip edebilecek noktaya geleceklerini söyledi. “VATANDAŞI KOŞUŞTURACAĞIMIZA BİLGİSAYARLARI KONUŞTURALIM” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “vatandaşı koşuşturacağımıza bilgisayarları konuşturalım” sloganıyla hazırladıkları ve işverenleri veya onların görevlendirdiği muhasebecileri çok yoran çalışma izni prosedürlerini sadeleştirip kolaylaştıran projeyi anlattı. Şu andaki uygulamanın hem vatandaşları çok yorduğunu hem de bakanlıklarda verimsizliğe yol açtığını kaydeden Saner, e-bakanlık sistemine geçecekleri yeni bilgisayar yazılımıyla, büyük rahatlama sağlanacağını vurguladı. “HIZLI VE KOLAY HİZMET” Saner, vatandaşların daha hızlı ve kolay hizmet alabileceğini ifade ederek, şu anda Çalışma Dairesi’ne çalışma ön izni başvurusu için giderken Vergi Dairesi, Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı’ndan “borcu yok” yazısı almak durumunda olduklarını kaydetti. Bunun hem vakit hem de para kaybına yol açtığına işaret eden Saner, “Vatandaş dört yeri dolaşıp belge toplamak zorundaydı. Vatandaşı koşuşturacağımıza bilgisayarları konuşturalım dedik ve şimdi sadece Çalışma Dairesi’ne başvurduğunda borcu olup olmadığını görüp varsa ilgili daireye yönlendireceğiz. Daireler birbirini online görebilecek. Çalışma izinlerinde yatay geçiş ve uzatma işlemleri için de online işlem yapılabilecek” dedi.

İŞ ADAMLARI VE MUHASEBECİLERE “1 ARALIK’A KADAR ÇALIŞMA DAİRESİ’NE BAŞVURUN” ÇAĞRISI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, tüm iş adamları ve muhasebecilere çağrıda bulunarak, bu sistemden yararlanmak ve işlemlerini online yapmak isteyenlerin 1 Aralık’a kadar Çalışma Dairesi’ne başvurmalarını istedi. Sistemin 1 Aralık’ta kullanıma açılacağını ifade eden Saner, çalışma iznine başvuracak bir işverenin sadece teminat mektubunu elden getireceğini; doldurmak zorunda olduğu form sayılarında da önemli miktarda azalma olacağını böylece kağıt sarfiyatının da azaltılacağını vurguladı. Saner, yeni sistemle, çok büyük sıkıntıların ortadan kalkmasının sağlanacağını belirtti. “TARİHİN TOZLU RAFLARINA…” Ön izin ve yatay geçiş işlemlerinde şu anda 23 sayfalık form doldurulması gerektiğini, yeni sistemle sadece birkaç sayfalık online form doldurularak ve sağlık raporu getirilerek işlem yapılabileceğini kaydeden Ersan Saner, diğer bilgilerin online görülebileceğini ve onlarca sayfalık form doldurma işlemlerinin de tarihin tozlu raflarına kalkacağını söyledi. Saner, yeni sistemin halen Müteahhitler Birliği ve 5 muhasebeci tarafından deneme amaçlı kullanıldığını, 1 Aralık’tan itibaren yeni uygulamanın sisteme katılmak isteyen tüm muhasebeciler için aynı anda kullanıma konulacağını ifade etti.
“VATANDAŞI ZULÜMDEN KURTARIYORUZ” Bakan Saner, “Çalışma izinleriyle ilgili online uygulamamız, Çalışma Dairesi için reform olacak. Bu kadar çok formu birkaç sayfaya indirdik. Vatandaşı daire daire dolaşıp belge ve mühür toplama zulmünden de kurtarıyoruz. Tüm bunlar çok büyük kolaylık olacak” diye konuştu. YENİ ÇALIŞMA İZİN KARTLARI… “DENETİM DE KOLAYLAŞACAK” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, yeni bir uygulamayla, çalışma izinli kişilerin pasaportlarını sürekli yanlarında taşımamasından kaynaklanan sorunların, verilecek “çalışma izin kartı”yla çözüleceğini söyledi. 6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık olmak üzere farklı renklerde verilecek kartların arkasındaki barkodlar sayesinde, Çalışma Dairesi müfettişlerinin denetimlerinin de kolaylaşacağını anlatan Saner, müfettişlerin telefonlarına yüklenecek yazılımla işçinin tüm bilgilerine anında ulaşabileceğini kaydetti. “100 BİN ÇALIŞMA İZİNLİYE KARŞILIK SADECE 57 ÇALIŞMA MÜFETTİŞİ VAR…” Ülkede 100 bin çalışma izinliye karşılık sadece 57 çalışma müfettişi bulunduğunu bildiren Saner, yatırımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı, yasal sürenin aşılıp aşılmadığı gibi bilgilere kolayca ulaşılarak emek tasarrufu sağlanabileceğini söyledi. “Denetim için sistemi temelden yarattık” diyen Saner, çalışma izni süreleri dolmazdan 2 veya 3 ay önce işverenlerin mesajla uyarılacağını, böylece müfettişlerin de zamanlarını daha kaliteli işlemlere ayırabileceğini anlattı. ÖĞRENCİ ÇALIŞMA İZİNLERİ Öğrenci çalışma izinleri konusunda da açıklamalar yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, İş Yasası çerçevesinde öğrencilerin de yarı zamanlı çalışma izni alabildiğini, onlara da bu kartlardan verileceğini; TC vatandaşı öğrencilerden 2; üçüncü ülkelerden 1 yıl ikamet izni şartı aranacağını ifade etti. Saner, öğrencilerin kayıt dışı çalışmalarının önlenmesi için Eğitim ve İçişleri bakanlıklarıyla birlikte bir anlaşmaya vardıklarını, bunun için üniversitelerden gelecek devam bilgilerinin de önemli olduğunu vurguladı. Saner, geçtiğimiz günlerde medyada yer alan “bakanlık denetim yapmıyor” şeklindeki eleştirilerin kendilerini üzdüğünü çünkü henüz üniversitelerden devam bilgilerinin kendilerine gönderilmediğini söyledi. Ersan Saner, konuşmasının sonunda, yeni sistemin çalışma yaşamına hayırlı olmasını da diledi ve katkıda bulunanlara teşekkür etti. Saner’in ardından Çalışma İzin Merkezi amiri Berhan Ongan, sistemi yazan Analiz Sistem Özgü Ltd. personeliyle birlikte çalışma izinlerinde uygulanacak online sistemle ilgili sunum yaptı. Bu sırada basın mensupları için bir uygulama yapılarak, çalışma izin kartı hazırlandı ve kimlik kartı formatındaki çıktısı alındı.
Previous Article Saner:Ne söz vermiş isek, bir bir onları yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz
Next Article Saner, katıldığı televizyon programında Bakanlık projelerini anlattı.
Print
801 Rate this article:
5.0

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«April 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
26272829
24249

Çeler, DAÜ'de söyleşi gerçekleştirdi.

“Kamuya Açık Söyleşiler” kapsamında, DAÜ – MİKA ve DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen “Gençlik ve Siyaset” başlıklı söyleşinin konuğu ise, DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyasi Bilimler ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler oldu.
Read more
30
24251

Sosyal Sigortalar Dairesi Personeline Hizmet İçi Eğitim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi personeline hizmet içi eğitim düzenleniyor.
Read more
311
2345678
910
25053

Bakan Çeler, Özel Eğitim Vakfı’nı (ÖZEV) ziyaret ederek, Vakıf çalışanları ve öğrenciler ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Özel Eğitim Vakfı’nı (ÖZEV) ziyaret ederek, Vakıf çalışanları ve öğrenciler ile görüştü.
Read more
11
25164

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler Ankara’da

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, bu sabah KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut ile bir araya geldi.
Read more
1213
25256

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in Ankara Ziyaretleri

Bakan Çeler,TC Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile bir araya geldi.
Read more
1415
16171819202122
23242526272829
30123456