Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Zeki Çeler, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği temsilcileri  ile bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği temsilcileri ile bir araya geldi.

Saat 16.00’da Bakanlık binasında gerçekleşen toplantıda konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent, İSG Bir olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinin sosyal konulara duyarlı kişiliği ile bilinen Zeki Çeler tarafından yürütülecek olmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Göreve gelir gelmez Çeler’in ilk olarak kendileri ile makamında görüşmesinin ; iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemin ve önceliğin işareti olduğuna vurgu yapan Baykent, Çeler’e devraldığı zorlu görevde başarılar diledi. İki gün önce ülkede biri ölümlü olmak üzere iki iş kazası yaşandığını hatırlatan Baykent, Birlik olarak yaşanan kayıplardan büyük üzüntü duyduklarını ve insan hayatının sıfırla çarpıldığı bir çalışma hayatının her zaman karşısında olacaklarını söyledi. Daha önceki yönetimler tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tek sivil toplum örgütü olmalarına rağmen, ilgili tüzük hazırlıklarında sürecin dışında bırakıldıklarını anımsatan Baykent, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler ile iş sağlığı ve güvenliği alanında her türlü işbirliğine hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çeler: " İş Cinayetleri Yürek Yakıyor" Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de konuşmasında, işveren hakları kadar işçinin ve emekçinin de çalışma yaşamında hangi şartlarda çalıştığını ve yaşadığı sıkıntıları özel sektörden gelen biri olarak çok iyi gözlemlediğini belirtti. Bugüne kadar ülkede yaşanan iş cinayetlerinin önüne geçilememesinin; halen daha tüzüklerin var olmasına rağmen devamlılık göstermesinin toplumda yürek yaktığını ve endişe yarattığını kaydeden Çeler: " Dili, dini, ırkı ne olursa olsun insan insandır. Bir işçinin dünyanın neresinden geldiğinin önemi yoktur. Önlemler alınmıyr ve bu insanlar ölüyorsa ; kimsenin kılı kıpırdamayacak diye bişey yoktur." dedi.

Ülkeye geldiği andan itibaren her işçinin devletin sorumluluğunda olduğunu ifade eden Çeler; " İş güvenliğini uygulayanları tenzih ederek söylüyorum, uygulamayanların yarattıkları sorunlar ve açtıkları yaralar kapanamıyor. Bugünden itibaren; Bakanlığımız bünyesinde yürütülen çalışmalar ve yasal prosedür neyse; bunun ağırlığını her kesim üzerinde hissedecek. " şeklinde konuştu. Çeler, Birlik üyelerinden alacağı brifing ile bundan sonra iş sağlığı ve güvenliği yürütülecek çalışmalarda Bakanlık ile Birliğin birlikte hareket edeceğini kaydetti. Bakan Çeler, işverenler tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yazılı dilekçe ile talep edilen Pazar günleri inşaat faaliyetinde bulunma izinlerinin de göreve yeni gelmesinden dolayı değerlendirilemediğini belirterek ; 4 Şubat 2018 Pazar günü için, inşaat faaliyetinde bulunma izin taleplerinin Bakanlık tarafından geri çevrildiği bilgisini verdi.

Çeler, Pazartesi’nden itibaren Dev-iş, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve ilgili diğer sivil toplum örgütleri ile de görüşeceğini belirterek sözlerini tamamladı.
Previous Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler
Next Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler,Basın Sen’i ziyaret ederek,basın sektörünün sorunlarını görüştü.
Print
251 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«May 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
30123
27360

Mahmut Kanber başkanlığındaki KTEZO heyeti,Bakan Zeki Çeler’i ziyaret etti.

Mahmut Kanber başkanlığındaki Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret ederek çalışma yaşamının düzenlenmesi açısından alıncak tedbirler konusunda Bakan Çeler ile görüş alışverişinde bulundu.
Read more
456
78910111213
28021

Çeler, Mersin’de "Global Erişilebilir Okullar ve Kapsayıcı Eğitim Kongresi’ ne katıldı.

Dünya Engelliler Birliği tarafından 11-13 Mayıs tarihleri arasında "6 kıta 85 ülke Engelleri Aşıyoruz " sloganıyla Mersin Büyükşehir ev sahipliğinde düzenlenen "Global Erişilebilir Okullar ve Kapsayıcı Eğitim Kongresi’ ne katıldı.
Read more
141516
28372

10-16 Mayıs Dünye Engelliler Haftası etkinlikleri devam ediyor.

Etkinlikler kapsamında bugün , Girne Kings Leisure Bowling Center’de , Girne ve Güneşköy 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon merkezindeki gençler bowling turnuvasında bir araya geldi.
Read more
17181920
21222324252627
28293031123
45678910