Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H.Ersan Saner,  3 Aralık "Uluslararası Engelliler Günü"  dolayısıyla mesaj yayınladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H.Ersan Saner, 3 Aralık "Uluslararası Engelliler Günü" dolayısıyla mesaj yayınladı.

Bakan Saner, mesajında şu ifadeleri kullandı: "Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık Günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarihtir.

Engellilerin yaşadıkları sorunlar; yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın hakları, bu hakların korunarak, toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmadan yaşamalarını sürdürebilmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak en öncelikli görevimizdir.

Engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıları takip ve koordine etmekle görevli olan Bakanlığımız , bir yandan Sosyal Hizmetler Dairesi aracılığıyla, engellilerimizin sosyal rehabilitasyon gereksinimlerinin sağlanması için çalışırken; öte yandan Çalışma Dairesi vasıtasıyla, onların istihdamının desteklenmesi ve onlara uygun çalışma koşullarının yaratılması için faaliyetlerini özveriyle sürdürmektedir. Bakanlığımıza bağlı Girne, Mağusa ve Güzelyurt (güneşköy’de) bölgesinde hizmet veren üç engelli rehabilitasyon merkezinde 98 özel gereksinimli gencimiz faydalanmakta; bu merkezlerimizde farklı gelişen gençlerimize temel yaşam becerileri kazandırılarak, sosyal hayata daha bağımsız olarak katılımlarının sağlanması yönünde desdek programları sunulmaktadır.

2017 yılı içerisinde özel gereksinimli gençlerimizin kurumlarımıza daha sağlıklı ve güvenli ulaşımlarının sağlanması için uzun süreden beri ihtiyaç duyulan iki adet minibüs alınmıştır. Ülkemizdeki tüm özel gereksinimli vatandaşlarımıza ve ailelerine yaşamlarını kolaylaştıracak hizmeti ve desteği en iyi şartlarda sunma ve hizmeti vatandaşın ayağına götürme prensibiyle hareket eden Bakanlığımız, bu hizmete henüz erişemeyen Karpaz bölgesindeki engelli gençlerimize 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon merkezi kazandırmak amacıyla ; 2018 yılı içinde YeniErenköy hizmet binasını hayata geçirmeyi planlamaktadır. Engellilerin güvenle yaşayabilecekleri, sosyal uyum ve iş becerilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmak amacıyla inşa edilen ve ülkemizde engellilere 7/24 yatılı bakım hizmet sunacak ilk merkez olan Engelsiz Yaşam Evi 2018 yılında hizmete girecektir. Engelsiz Yaşam Evi projesinin ikinci etabı için gerekli bütçe ayrılmış olup, projenin ikinci etabı için ihale aşamasına gelinmiştir Çalışma Dairesi’ne bağlı Özel İstihdam Şubesi’ne kayıtlı engelli sayısı ülkemizde 5590’dır. 4466 engelli vatandaşımız Dairemiz’den naktdi yardım almakta, ekonomik yönden desteklenmektedir. Kamu görevlisi engellilerin yaşadığı barem sorunlarının çözümünü sağlamak amacıyla Bakanlığımız Engellileri Koruma, İstihdam ve Rehabilite Yasası’nı Bakanlar Kurulu’na göndermiş ,ilgili yasa Meclis’e aktarılmıştır. Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nda engelli kamu görevlilerinin barem artışları ile yapılan düzenlemeye parelel olarak Engellileri Koruma, İstihdam ve Rehabilite Yasası’nın da revize edilmesi amaçlanmaktadır.

Engelli vatandaşlarımız , önlerindeki hukuki, sosyal ve fiziki engeller kaldırıldığında, kendilerine güvenilip fırsat verildiğinde; sanattan spora, girişimcilikten üretime kadar her alanda gurur verici başarılara imza attıklarını her geçen gün ispatlamakta;bu da engelli bireylere dönük fırsat eşitliğinin önemini arttırmaktadır. Engellilerimizin dışlanmadan, soyutlanmadan, ötekileştirilmeden hayatın her alanına katılması, yalnızca devletin değil toplum olarak hepimizin ortak görevi olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle; engellilerimizin yalnızca bir gün değil her zaman yanlarında olduğumuzu belirterek; zihinsel ve bedensel farklılıkların yaşama dair engel oluşturmadığı bir dünya temennisiyle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engellilerimizi ve ailelerini sevgi ile kucaklarım."

Hamza Ersan SANER
BAKAN
Print
397 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«April 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
26272829
24249

Çeler, DAÜ'de söyleşi gerçekleştirdi.

“Kamuya Açık Söyleşiler” kapsamında, DAÜ – MİKA ve DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen “Gençlik ve Siyaset” başlıklı söyleşinin konuğu ise, DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyasi Bilimler ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler oldu.
Read more
30
24251

Sosyal Sigortalar Dairesi Personeline Hizmet İçi Eğitim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi personeline hizmet içi eğitim düzenleniyor.
Read more
311
2345678
910
25053

Bakan Çeler, Özel Eğitim Vakfı’nı (ÖZEV) ziyaret ederek, Vakıf çalışanları ve öğrenciler ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Özel Eğitim Vakfı’nı (ÖZEV) ziyaret ederek, Vakıf çalışanları ve öğrenciler ile görüştü.
Read more
11
25164

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler Ankara’da

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, bu sabah KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut ile bir araya geldi.
Read more
1213
25256

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in Ankara Ziyaretleri

Bakan Çeler,TC Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile bir araya geldi.
Read more
1415
16171819202122
23242526272829
30123456