Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla  mesaj yayımladı.

Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı. Saner, mesajında, her çocuğun sağlık, eğitim ve diğer tüm imkanlardan yararlanma hakkı başta olmak üzere hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahip olduğuna dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’in mesajı şu şekilde: " Çocuklarımız, geleceğimizin teminatı ve umut ışığıdır. Her çocuk, eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm imkânlardan yararlanma ve hayatın güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir. Dünya çocuklarının yaşadığı kötü şartları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir hayat sağlamak amacıyla hazırlanan "Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi", BM Genel Kurulu'nda 20 Kasım 1989 günü kabul edilmiş ve hiçbir ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralayarak güvence altına almıştır.

Çocuklarımızın topluma sağlıklı bireyler olarak aile ortamlarında yetişmesi, suça sürüklenmemesi, suçtan zarar görmemesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel görevlerimizin başında gelmektedir. Başta eğitim olmak üzere, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini unutmayan ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için Sosyal Hizmetler Dairemiz imkanları ölçüsünde var gücüyle çalışmaktadır. Bu hizmetleri doğrultusunda 2017 yılında 7 çocuğumuz çeşitli nedenlerle Sosyal Hizmetler Dairesi’nin korumasına alınmıştır.

25 çocuğumuz Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda devletin koruması ve gözetimi altında tutulmaktadır. SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evleri’nde toplam çocuğumuz devletin desteğiyle barındırılmaktadır. Yuvada koruma altına alınan çocukların tüm gereksinimleri Bakanlığımız tarafından karşılanirken; SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evlerinde barındırılan 97 çocuğumuza , Bakanlığımız tarafından asgari ücretin %75’i oranında katkı yapılmaktadır. 29 çocuğumuz ise, Sosyal Hizmetler Dairesi gözetiminde, koruyucu ailelerin yanında aile bütünlüğü içinde koruma altındadır. Sosyal Hizmetler Dairesi çocuklarımızın topluma yararlı, sağlıklı bireyler olarak aile ortamında ebeveynlerin yol göstericiliği ile büyümesini sağlamak için ebeveynleri eğitmek amacıyla ‘Aile Eğitim Programı’ eğitimlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bakanlığımız, çocukların korunmasına dair yasa ve tüzükler kapsamında; çocuk haklarının yaşama geçirilmesi, çocuk hak ihlallerinin önlenmesine karşı tedbirler alınması ve politikalar üretilmesi için çalışmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, çocuklarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor ve tüm çocuklarımızın "Dünya Çocuk Hakları Günü"nü en içten dileklerimle kutluyorum."
H. Ersan SANER
Print
361 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«April 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
26272829
24249

Çeler, DAÜ'de söyleşi gerçekleştirdi.

“Kamuya Açık Söyleşiler” kapsamında, DAÜ – MİKA ve DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen “Gençlik ve Siyaset” başlıklı söyleşinin konuğu ise, DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyasi Bilimler ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler oldu.
Read more
30
24251

Sosyal Sigortalar Dairesi Personeline Hizmet İçi Eğitim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi personeline hizmet içi eğitim düzenleniyor.
Read more
311
2345678
910
25053

Bakan Çeler, Özel Eğitim Vakfı’nı (ÖZEV) ziyaret ederek, Vakıf çalışanları ve öğrenciler ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Özel Eğitim Vakfı’nı (ÖZEV) ziyaret ederek, Vakıf çalışanları ve öğrenciler ile görüştü.
Read more
11
25164

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler Ankara’da

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, bu sabah KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut ile bir araya geldi.
Read more
1213
25256

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in Ankara Ziyaretleri

Bakan Çeler,TC Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile bir araya geldi.
Read more
1415
16171819202122
23242526272829
30123456