Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla  mesaj yayımladı.

Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı. Saner, mesajında, her çocuğun sağlık, eğitim ve diğer tüm imkanlardan yararlanma hakkı başta olmak üzere hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahip olduğuna dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’in mesajı şu şekilde: " Çocuklarımız, geleceğimizin teminatı ve umut ışığıdır. Her çocuk, eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm imkânlardan yararlanma ve hayatın güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir. Dünya çocuklarının yaşadığı kötü şartları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir hayat sağlamak amacıyla hazırlanan "Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi", BM Genel Kurulu'nda 20 Kasım 1989 günü kabul edilmiş ve hiçbir ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralayarak güvence altına almıştır.

Çocuklarımızın topluma sağlıklı bireyler olarak aile ortamlarında yetişmesi, suça sürüklenmemesi, suçtan zarar görmemesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel görevlerimizin başında gelmektedir. Başta eğitim olmak üzere, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini unutmayan ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için Sosyal Hizmetler Dairemiz imkanları ölçüsünde var gücüyle çalışmaktadır. Bu hizmetleri doğrultusunda 2017 yılında 7 çocuğumuz çeşitli nedenlerle Sosyal Hizmetler Dairesi’nin korumasına alınmıştır.

25 çocuğumuz Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda devletin koruması ve gözetimi altında tutulmaktadır. SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evleri’nde toplam çocuğumuz devletin desteğiyle barındırılmaktadır. Yuvada koruma altına alınan çocukların tüm gereksinimleri Bakanlığımız tarafından karşılanirken; SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evlerinde barındırılan 97 çocuğumuza , Bakanlığımız tarafından asgari ücretin %75’i oranında katkı yapılmaktadır. 29 çocuğumuz ise, Sosyal Hizmetler Dairesi gözetiminde, koruyucu ailelerin yanında aile bütünlüğü içinde koruma altındadır. Sosyal Hizmetler Dairesi çocuklarımızın topluma yararlı, sağlıklı bireyler olarak aile ortamında ebeveynlerin yol göstericiliği ile büyümesini sağlamak için ebeveynleri eğitmek amacıyla ‘Aile Eğitim Programı’ eğitimlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bakanlığımız, çocukların korunmasına dair yasa ve tüzükler kapsamında; çocuk haklarının yaşama geçirilmesi, çocuk hak ihlallerinin önlenmesine karşı tedbirler alınması ve politikalar üretilmesi için çalışmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, çocuklarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor ve tüm çocuklarımızın "Dünya Çocuk Hakları Günü"nü en içten dileklerimle kutluyorum."
H. Ersan SANER
Print
611 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«Ekim 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24
49173

KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e sorunlarını iletti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler; Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na bağlı KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cemal İnönülü başkanlığındaki Birlik temsilcileri, Bakan Çeler’e sorunlarını aktararak çözümü konusunda destek istedi.
Devamı
252627282930
1234567
8910
50614

Soruşturma Eğitimi Alan Sosyal Sigortalar Dairesi Müfettişlerine Sertifika

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Polis Genel Müdürlüğü işbirliğinde, 1-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenen "Soruşturma Memurluğu Eğitimi "ne katılan Sosyal Sigortalar Dairesi müfettişlerine sertifikaları dağıtıldı.
Devamı
11
50646

Sosyal Sigortalı hastalar, 1 Kasım’dan itibaren, 50 farklı ilaca ulaşabilecek....

Sosyal Sigortalı hastalar, 1 Kasım’dan itibaren, hem önceden sigorta kapsamında olmayan 50 farklı ilaca ulaşabilecek, hem de hastalar ve eczaneler ödemelerini Sigorta Dairesi’nden daha hızlı alabilecek.
Devamı
121314
15161718192021
22232425262728
2930311234