"Kıbrıs Türk Toplumunda Yoksulluk ve Sosyal Yardımlar" raporu hakkında toplantı düzenlendi.

"Kıbrıs Türk Toplumunda Yoksulluk ve Sosyal Yardımlar" raporu hakkında toplantı düzenlendi.

Avrupa Komisyonu finansmanı ile Dünya Bankası işbirliğinde, Kıbrıs Türk toplumunda yoksulluğun ölçümlenmesi, izlenmesi ve hedeflenmesi amacıyla hazırlanan " Kıbrıs Türk Toplumunda Yoksulluk ve Sosyal Yardımlar " raporu hakkında çalışma ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Lefkoşa Eziç Restoran’da düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları, AB Koordinasyon Merkezi temsilcileri ile Dünya Bankası Yetkilileri ve ilgili sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, sosyal yardımların yoksullukla mücadele açısından öneminin büyük olduğuna işaret ederek, ekonomik imkanları yeterli olmayan ihtiyaçlı kesimlerin mağduriyetlerinin azaltılması açısından mevcut kaynakların etkin şekilde kullanılması için Bakanlık olarak sosyal yardım sisteminin etkin hizmet sağlamasını hedeflediklerini söyledi.

Bakan Çeler; Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası işbirliğinde hazırlanan " Kıbrıs Türk Toplumunda Yoksulluk ve Sosyal Yardımlar " raporunun Bakanlık tarafından hayata geçirilecek sosyal yardım politikalarının belirlenmesinde yol gösterici olacağına vurgu yaptı ve rapora katkı koyan herkese teşekkür etti.
Rapora ilişkin iki bulgunun önemli olduğunun altını çizen Çeler, bunlardan birinin göreli yoksulluk ölçümlerine tamamlayıcı olarak yoksul haneleri tespit etmek ve izleyebilmek amacıyla mutlak yoksulluk sınırının belirlenmesi olduğunu söyledi. Diğer önemli bulgunun ise ülkedeki yoksulluk ölçümüne yönelik veri eksikliği olduğunu ifade eden Çeler, yoksulluk ile sosyal yardım konusunda etkin analiz yapılabilmesi için hane halkı bütçe anketinin daha sık yapılması gerektiği sonucunun ortaya çıktığını kaydetti.

Sosyal yardım politikalarının belirlenmesi konusunda Bakanlığı’na önemli görevler düştüğünü ifade eden Çeler, bu konuda destekleyici bir anlayışla ilgili sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Print
Posted: Nis 10, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Theme picker

«Aralık 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
252627
111739

Sucuoğlu, UGETAM heyeti ile görüştü.

Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Ankara Mesleki Yeterlilik Kurumları Başkanlığı ve UGETAM heyeti ile görüştü.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Ankara Mesleki Yeterlilik Kurumları Başkanlığı ve UGETAM heyeti ile görüştü.

Devamı
2829301
2
115116

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şidettin Önlenmesi Amacıyla İşbirliği Protokolü İmzalandı

PROTOKOL İLE “KADINLARA YÖNELİK VE EV İÇİ ŞİDDETİN ÖNLENMESİ VE BUNLARLA MÜCADELEYE DAİR AVRUPA KONSEYİ SÖZLEŞMESİ’NİN İLGİLİ MADDELERİ KAPSAMINDA HAREKET EDİLMESİ” HEDEFLENİYOR

Devamı
345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345