Bakan Çeler, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

Bakan Çeler, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

"18-24 Mart tarihleri arasında kutladığımız Yaşlılar Haftası, toplumumuzu bugünlere ulaştıran büyüklerimizin saygınlıklarının korunması, karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlarının belirlenmesi, çözüm yollarının aranması, kamuoyunun konuyla ilgi, duyarlılık ve katılımlarının sağlanması açısından önemli bir haftadır.

Ülkemizde her yıl Yaşlılar Haftası kapsamında, Bakanlığımıza bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmekte, bu etkinliklerle yaşlılara gösterilen saygı, sevgi ve ilginin; özel haftalar ve günlerle sınırlı kalmaması, yaşam boyunca sürmesi gerektiği mesajı kamuoyuna verilmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; kadın, erkek, genç, yaşlı, engelli demeden; doğumdan ölüme kadar, insan yaşamının her evresinde, merkezine insanı koyan ve insanın yanında olmak için hizmet veren bir bakanlıktır.

Ülkemizde yaşlılık ile ilgili istatistiklere bakıldığında ; yaşlılık oranı 2015 yılında %7.72 iken, 2016 yılında %8.84’ e, 2017 yılında ise %8.94’e yükselmiştir. Yalnız yaşayan yaşlı nüfusun hızla artmasıyla, ülkemizde huzurevi ve bakımevi hizmeti verecek olan kurumlara ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır.

Ailelerinin yanında çeşitli nedenlerle yaşamını sürdüremeyen yaşlılarımızın bakıma muhtaç oldukları bir dönemde, ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde yaşayabilmeleri ve hak ettikleri yaşam kalitesine sahip olabilmeleri için, Bakanlığımıza bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi aracılığı ile 60 yaş ve üzeri yaşlılara emeklilik maaşı verilirken, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından 60 yaş üstü 1829 yaşlıya nakdi yardım verilmekte; Bakanlığımıza bağlı Lapta Huzurevi’nde ise 27 yaşlımıza barınma hizmeti sunulmaktadır. Devlet dışında, ülkemizde altı özel yaşlı bakım evi de yaşlılarımıza bakım hizmeti vermekte ve Bakanlığımız tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak önceliğimiz; ölümü bekleyen mutsuz yaşlılar değil, bağımsız mutlu üretken yaşlıların toplumda güven ve itibar içinde yaşayabilmeleri adına en iyi imkanları yaratmaktır.

Yaşlılarımıza yönelik bakım hizmetlerinin en çağdaş şekilde sunulabilmesi için tam donanımlı yeni bir Huzurevi’nin yapımı amacıyla Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası ile 2018 yılında bir protokol imzalanmıştır. Yeni huzurevi binası, 2019 yılı sonuna kadar yarışma yoluyla belirlenerek yapımına başlanacaktır. Yeni huzurevi projesinde bireysel ve paylaşımlı odalardan oluşan bungalow tarzı yaşam evleri, yaşlılara yönelik aktivite bahçeleri ile yaşlıların hayvanlarla vakit geçireceği bir hayvan barınağının olması planlanmaktadır.

Yaşlılarımızın hayattan kopmayıp topluma entegre olmalarını sağlayacak ve 60 yaş üstü yetişkinlerin çeşitli spor,sanat ve kültür aktiviteleri ile sosyalleşmesine imkan tanıyacak gündüz yaşlı bakım merkezlerini hayata geçirmek önceliklerimiz arasındadır.

Ülkemizde son yıllarda özellikle yaşlı bakımı ile ilgili hizmet veren kişiler konusunda, üçüncü ülkelerden çalışma izinli gelen kişilere aşırı talep olduğu dikkate alınarak; hem profesyonel olarak hem de aile içinde yaşlılara bakım veren kişilerin eğitimlerini ev ve kurumlarda sağlanması ; hem de kendi işgücümüzün istihdamının desteklemesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde "Hasta Refakatçisi Eğitim Programı hayata geçirilmiş, yaşlılarımıza hizmet verecek eğitimli KKTC vatandaşı hasta bakıcılarının yetiştirilmesi sağlanmıştır.

Yaşlılarımızın sorunlarını çözmek, toplumda hak ettikleri yeri almalarını sağlamak tek başına sadece bizim değil, toplum olarak hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır.

Bu vesileyle; bizleri bugünlere getiren ve geleceğe hazırlayan tüm büyüklerimizin Yaşlılar Haftası’nı kutlayarak ellerinden öper; tüm yaşlılarımıza sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler temenni ederim.’’

 

Zeki ÇELER

BAKAN

Print
Posted: Mar 18, 2019,
Categories: Duyurular,
Comments: 0,
Tags:

Theme picker

«Aralık 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
252627
111739

Sucuoğlu, UGETAM heyeti ile görüştü.

Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Ankara Mesleki Yeterlilik Kurumları Başkanlığı ve UGETAM heyeti ile görüştü.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Ankara Mesleki Yeterlilik Kurumları Başkanlığı ve UGETAM heyeti ile görüştü.

Devamı
2829301
2
115116

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şidettin Önlenmesi Amacıyla İşbirliği Protokolü İmzalandı

PROTOKOL İLE “KADINLARA YÖNELİK VE EV İÇİ ŞİDDETİN ÖNLENMESİ VE BUNLARLA MÜCADELEYE DAİR AVRUPA KONSEYİ SÖZLEŞMESİ’NİN İLGİLİ MADDELERİ KAPSAMINDA HAREKET EDİLMESİ” HEDEFLENİYOR

Devamı
345678
9
115642

Bakan Sucuoğlu, mevkidaşı TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, İstanbul’da katıldığı Sosyal Kalkınmadan  Sorumlu  Bakanlar Birinci Topantı’sında, Türkiye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile bir araya geldi.

Devamı
101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345