Çeler: " Emekçinin gerçek maaşı üzerinden yatırımını yapmayanlara hiç affım olmayacak."

Çeler: " Emekçinin gerçek maaşı üzerinden yatırımını yapmayanlara hiç affım olmayacak."

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin faaliyete açılması, çalışma hayatındaki denetimler ve istihdam konularında açıklamalarda bulunan Zeki Çeler, 2019 yılında sosyal sigortalarda gerçek maaş üzerinden yatırım yapılması yönünde yeni bir yasa değişikliği önerisi hazırlandığını ve yapılacak değişiklik ile ciddi denetimlerin başlayacağını söyledi.
Çeler: " Ocak ayından itibaren özel sektörde sigorta primlerini gerçek maaş üzerinden yatırmayanlara Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından resen işlem yapılacak. Emekçinin gerçek maaşı üzerinden yatırımını yapmayanlara hiç affım olmayacak." Sosyal Sigortalar Dairesi’nin mali durumu hakkında bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler, Daire’nin özel bankalara olan borcunun yaklaşık 145 milyon TL’ye indiğini ve aktif pasif sigortalı oranında 2.97’ye ulaşıldığını açıkladı.
Yalnızca kayıt dışılık denetimleri değil sigorta yatırımları konusunda da göreve geldikleri tarihten itibaren ciddi denetimler yaptıklarının altını çizen Bakan Çeler, özellikle özel sektörde çalışan emekçilere gerçek maaş üzerinden sigorta primi yatırımı yapmayan işverenlerle ilgili Meclis’te Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarıları’nın görüşüldüğünü; Sigortalar’a resen işlem yapma yetkisini veren değişikliğin hayata geçirileceğini ve Ocak ayından itibaren Sigortalar tarafından resen işlem uygulamasının başlatılacağını ifade etti. Çeler, çalışanlarına gerçek maaş üzerinden yatırım yapmayan işyerlerine hiç affının olmayacağını önemle vurgulayarak , görevi devralırken söylediği "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yasalar üzerindeki ağırlığını her kesim üzerinden hissedecek " sözünü yineledi.

Çeler: "TOCED’de esas hedef: Toplumsal Cinsiyet Odak Noktalarının Oluşturulması " Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin Bakanlık hizmet binasında faaliyete başlaması için çalışmaların tamamlandığına değinen Çeler; esas hedefin TOCED altında toplumsal cinsiyet odak noktalarının oluşturulması ve bu odak noktaları ile ilgili kurumlarda yasal mekanizmalara işlerlik kazandırılması olduğunu ifade etti. TOCED’in kadınların ekonomik yönden güçlendirilmesi ve kadınlara fırsat eşitliğinin sağlanacağı alanların yaratılması amacıyla da çalışmalarda bulunacağına işaret eden Çeler; kadına yönelik şiddette mücadelede alınacak tedbirler arasında Alo 183 hattını daha fazla tanıtmayı amaçladıklarını kaydetti. Bakanlık olarak daha önce yapılan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Çalıştayı’nın ikincisinin Ocak ya da Şubat ayında yapılmasını planladıklarını belirten Çeler, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Daire’sinin taleplerinin belirleneceğini ifade etti. Mali yöndenden bütçede sadece kalemi açık olsun diye TOCED’e cüzi bir miktar konulduğunu ancak Maliye Bakanlığını’nın Daire’nin mali yönden de ihtiyaçlarının karşılanması destek vereceğini anımsatan Çeler, TOCED çatısı altında odak noktalarında görev yapacak kişiler vasıtasıyla eğitimlere başlanacağını, ilgili sivil toplum örgütleri ve üniversiteler ile işbirliği yapılacağını söyledi. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda; Barolar Birliği ile imzalanan protokol ile, ekonomik yönden ihtiyaçlı kadınlara adli yardım desteği verildiğini; şiddete uğrayan kadınlara Lefkoşa Türk Belediyesi aracılığıyla barınma hizmeti sağlandığını ifade eden Çeler, Bakanlık olarak Başbakanlık’tan sığınma evi ile ilgili bir yer talep edildiğini belirterek onaylanması halinde ilgili çalışmalara başlanacağını açıkladı.

TOCED Yasası kapsamında Polis Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalışıldığına da dikkat çeken Çeler, Alo 183 Sosyal Hizmet Hattı’na gelen ihbar ve yardım taleplerin polise bildirildiğini ve Polis’in müdahale ettiğini söyledi.

Çeler: "2019 yılında sosyal hizmetler alanındaki projeleri hayata geçirmek önceliğimiz olacak" Sınırlı personel sayısı ve 1977’ den beri değiştirilmeyen teşkilat yapısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bugünlere geldiğini vurgulayan Çeler : " Bütçenin el verdiği miktarda hareket edebiliriz. Ekonomik kriz koşullarının olduğu bir ortamda, kendi yerel kaynaklarımızla hedeflediğimiz tüm projeleri hayata geçirmemiz mümkün değil. Gerekli kaynağı sağlamak adına Türkiye Cumhuriyeti’ndeki mevkidaşımdan özellikle sosyal hizmetler alanında çocuk yuvası, sığınma evi ve engelsiz yaşam evi ile ilgili neler yapabileceğimiz konusunda destek istedik; görüş alışverişinde bulunduk. Bu konularda iki kardeş ülke olarak bu tür yatırımları işbirliği içinde nasıl yapabiliriz konusunda sürekli istişare ediyoruz " dedi. Engelsiz yaşam evinin ikinci etabına başlanması için gerekli adımlar atıldığını ve 2019 yılı içerisinde Yaşam Evi’ni hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydeden Çeler; Lapta Huzurevi ile ilgili Mayıs ayında Kıbrıs Türk Mimarlar Odası’na proje yarışması ile ilgili taleplerini ilettiklerini söyledi . Çeler, yeni huzurevinin maliyeti için yaklaşık 20 milyon TL’ye ihtiyaç duyulduğunu da açıkladı. Sağlık Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı arasında yapılan işbirliği ile, Kalkanlı’daki otelin yaşlı bakım evi olarak kullanılması amacıyla, Bakanlar Kurulu kararı ile Sağlık Bakanlığı’na devredildiği bilgisini veren Çeler; İhtiyat Sandığı’na bağlı İstihdam Destek Fonu’ndan kaynak ayrıldığını ve orada istihdam garantili hasta bakıcı eğitimi verilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’na maddi destek sağlandığını söyledi. Çeler, hastanelerdeki Türkmen hasta bakıcı yoğunluğunun önüne geçilmesi amacıyla Bakanlık olarak böyle bir projeye destek verdiklerini ifade etti.

Çeler: "Özel sektörde çalışanlara ek maaş desteği ile ilgili hazırlanan tüzük Başsavcılıkta bekliyor." Özel sektörde çalışanlara ek maaş desteği verilmesi amacıyla Bakanlığı tarafından hazırlanan tüzüğün iki aydan beri Başsavcılık’ta beklediğine dikkat çeken Çeler: " Söz konusu düzenleme bizim için çok elzemdir. Başsavcılık’tan görüş bekliyoruz. Ülkede yaklaşık elli bin kusura yakın yabancı işgücü var. Biz yabancı işgücünü ülkemize ithal ediyoruz ve ülke ekonomisinden ciddi bir para yurtdışına gidiyor.300 milyon dolara yakın bir para her yıl bu ülkeden yurtdışına gidiyor. Bu rakam , küçümsenecek bir rakam değil. Kendi ekonomimizi canlandırıp kendi vatandaşımızı istihdam edecekken biz maalesef emekçi ithali ile kendimizi bu noktalara getirdik. Tüzüğü hayata geçirmek için bekliyoruz. Kaynak İhtiyat Sandığı’na bağlı İstihdam Destek Merkezi’nden biriken fondan sağlanacak. " şeklinde konuştu. Söz konusu fonun emekçinin alın teri ile kazandığı paranın alındığı ve biriktiği bir fon ya da yurtdışından gelen emekçilerin hakkının yenildiği bir fon olmadığına dikkat çeken Çeler, İstihdam Destek Merkezi’nde biriken paranın yurtdışından getirilen işçiler adına işveren tarafından yatırılan para olduğunu söyledi ve emekçinin hakkı yeniliyor eleştirilerinin yersiz olduğunu ifade etti.

İLO sözleşmelerinde ve dünyanın bir çok ülkesinde İhtiyat Sandığı diye bir fonun olmadığını, ihtiyat sandığının KKTC’ye özgü bir işçi tasarruf mevduatı olduğunu belirten Çeler, İstihdam Destek Merkezi fonunda biriken paranın yabancı işçilerin eksilttiği her yerli istihdam için işveren tarafından biriktirilen para olduğu yineledi ve bu kaynağın her yıl 8 milyon TL arttığını söyledi. 2 yıl süreyle özel sektörde çalışanlara ek maaş desteği vermeyi planladıklarını ifade eden Çeler; "İki yıl süreyle.emekçiye maaş desteği işverene de yatırım desteği vereceğimizi söylüyoruz; tabi bunun belli kıstasları var, sendikalaşma bu kıstasların başında geliyor. Bu konuda fayda görecek kurumlar, örneğin turizm ve hizmet sektöründeki kurumlar buna sıcak bakıyor. " ifadelerini kullandı.
Previous Article Özel Gereksinimli Gençler "Engelsiz Kent Ankara Sosyal Farkındalık Kültür ve Sanat Festivali"’ne katıldı.
Next Article ÇOGEM’deki Çocuklara Yılbaşı Eğlencesi
Print
486 Rate this article:
No rating

«Haziran 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
81751

Bakan Sucuoğlu, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği temsilcileri ile görüştü.

KTİMB Yönetim Kurulu Üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu makamında ziyaret ederek, başarılar diledi.

Devamı
29
82071

Sucuoğlu, Makine Mühendisleri Odası yetkilileri ile görüştü.

Kabulde yaptığı konuşmada Oda Başkanı Ulubay , Bakan Sucuoğlu’na   yeni görevinde başarılar dileyerek, Oda’nın  çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Devamı
3031
82074

Bakan Sucuoğlu 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

"1 Haziran Dünya Çocuk Günü , çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlayan, yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim, istismar gibi tüm çocukların yaşamını ilgilendiren konulara odaklanan ve çocukların sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekerek farkındalık yaratmayı amaçlayan önemli bir gündür.

Devamı
12
3
82431

Bakan Sucuoğlu'ndan Lefkoşa Çocuk Yuvası'na Bayram Ziyareti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu Ramazan Bayramı dolayısıyla bugün Lefkoşa Çocuk Yuvası’nı ziyaret ederek, çocukların bayramını kutladı, onlara hediyeler dağıttı.

Devamı
456789
10
82640

İs Kadinlari Dernegi, Sucuoglu'nu Ziyaret Etti

Özlem Özbekoğlu asbaşkanlığındaki İş Kadınları Derneği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu ziyaret etti.

Devamı
1112
82817

Sucuoğlu, ülkemizde temaslarda bulunan Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği heyetini kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkemizde temaslarda bulunan  Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği heyetini  kabul etti.

Devamı
1314
83108

Bakan Sucuoğlu, Mağusa, İskele ve Karpaz bölgesinde temaslarda bulundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Bakanlığına bağlı Mağusa İrfan Nadir  18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi ile  Mağusa ve İskele’de Sosyal Sigortalar, Sosyal Hizmetler ,Çalışma ve İhtiyat Sandığı Daireleri’ ni ziyaret etti. Bakanlık bürokratlarının eşlik ettiği ziyarette Bakan Faiz Sucuoğlu personel ile sohbet etti ve dairelerin sıkıntıları  ile ilgili bilgi aldı.

Devamı
1516
171819
84316

Bakan Sucuoğlu,Zeytin Ağacı Yardımlaşma Derneği’ni (ZAYDER) ziyaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu,  Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ni (ZAYDER) ziyaret etti.

Devamı
20
84509

Sucuoğlu, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası temsilcileri ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Güven Bengihan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası temsilcileri ile görüştü.

Devamı
212223
24252627282930
1234567