Saner, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği temsilcileri ile görüştü.

Saner, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği temsilcileri ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, Cevher Cem Süzal başkanlığındanki Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde yaptığı konuşmada; 1994 yılında K.T. Eczacılar Birliği ile Sosyal Sigortalar Dairesi arasında bir protokol imzalandığını ve bu protokol kapsamında özel doktorlardan yazılan reçetelerin sosyal sigortalar tarafından eczanelerden karşılandığını anımsatan Süzal, yıllardır devam eden bu uygulamada geri ödemelerin son yıllarda aksadığına dikkat çekti. Eczacıların sosyal sigorta alacakları yüzünden ödeme güçlüğüne düştüğünü ifade eden Süzal, daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapmış kişilere bu sıkıntılarını aktardıklarını, 2016 yılında da yeni yönetim olarak bu konuyla ilgili hassasiyetlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner’e ilettiklerini kaydetti. Süzal, Bakan Saner ‘in sorunlarının çözümü konusunda kendilerine duyarlılık gösterdiğini ifade ederek; eczacıların geriye dönük aylık ödemelerinin toplam miktarının yüzde 80’inin bayramdan önce kendilerine ödendiğini söyledi.

Bakan Saner’in bu gelişme ile radikal bir karar verdiğine dikkat çeken Süzal, kendilerinin de siyasi iradeden beklentilerinin bu yönde olduğunu; sorunları sürüncemede bırakmanın hiç bir zaman çözüm getirmediğini ifade etti. Bundan sonrası için de beklentilerinin alınacak radikal kararlarla s gelişmeden hükümet dolayı Hükümet yetkililerine ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’e teşekkür etti. Süzal, Eczacılar Birliği olarak mevcut uygulamanın daha da iyleştirilmesi, vatandaşlara daha çok kolaylıklar tanınması ve Avrupa Birliği ülkelerindeki çağdaş eczacılık uygulamalarını ülkeye getirilmesi için çalışmalarının devam edeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de göreve başladıkları günden itibaren eczacıların sorunlarına hassasiyetle yaklaştıklarını ve özellikle Sosyal Sigortalar Dairesi’nin yapmış olduğu ödemelerdeki anomalilerin ortadan kaldırılması için bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Güncel borçların gecikmesini önlemek için, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 4 aylık geriye kalan ödenmemiş borçların %80 oranındaki miktarını Bayramdan önce eczacılara ödediğini anlatan Saner, Sosyal Sigortalar Dairesi personeline sistemi ayağa kaldırmak için göstermiş olduğu çabadan dolayı teşekkür etti. Özellikle devletin yasal yükümlülüklerini ve mali sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduğu felsefesiyle hareket ederek, Bakanlık olarak farklı bir çözüm önerisi ile eczacılara yeni bir imkan yaratıldığını söyleyen Saner, diğer sektörlerdeki alacaklıların da düzgün bir sistem içinde ödenmesi için de Sosyal Sigortalar Dairesi’nin sürdürülebilir yapısı çerçevesinde gereken tedbileri alacaklarını ifade etti. Göreve geldiği günden itibaren Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ne kadar borcu olduğunun kendisine sürekli sorulduğunu kaydeden Bakan Saner, kayıt dışılığın önlenmesi ve Sosyal Sigortalar yasasında yapılan 17 maddelik değişlikle birlikte, Sosyal Sigotalar Dairesi’nin sürdürülebilir bir yapıya kavuştuğunu ve mali yapısında ciddi bir iyleşme olduğunu kaydetti. Sosyal Sigortalar Dairesi’nin kendi sürdürülebilir yapısına kavuşmasının önemine değinen Saner, Daire’nin sürdürülebilir yapısının mali olarak güçlendirilmesi ile sorunların daha hızlı çözülebileceğine işaret etti ve Hükümetin bu yönde gerekli tedbirleri almak için çalışmalarına devam ettiğinin altını çizdi.

Saner, eczanelerde otomasyon sisteminin kurulmasının önemine de dikkat çekerek "Sistemin getirilmesi için herkesten önce buna biz hazırız, otomasyonla birçok sorun kendiliğinden çözülecektir. İnanıyorum ki, otomasyon sistemi, hem eczacılarımız hem de Dairemiz için daha güzel hizmet vermesi adına çok faydalı olacaktır. " ifadelerini kullandı.
Previous Article Bakan Ersan Saner, bayram ziyaretleri çerçevesinde Engelli Rehabilitasyon Merkezleri’ni ziyaret etti.
Next Article Saner, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ile bir araya geldi.
Print
329 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«February 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
29303112
15483

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP) Koalisyon Hükumeti’nin Bakanlar Kurulu listesini onayladı.
Read more
34
567
16739

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Tekakpınar ile Çalışma Dairesi Müdürü Önderol, ‘2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı’na katıldı.

İŞKUR ve TİKA iş birliğiyle TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayelerinde düzenlenen ‘2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı, 6-7 Şubat tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti.
Read more
891011
12
17032

Telsim'den Çeler'e Nezaket Ziyareti

Telsim Genel Müdürü Hakan Gülümser ve Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e nezaket ziyaretinde bulunarak, yeni görevinde başarılar diledi.
Read more
1314
17419

Çeler'den Sevgililer Günü Süprizi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde bulunan ve evliliklerinde 30 yılı aşmış 6 çifte, Sevgililer Günü süprizi yaptı.
Read more
15
17422

Büyükelçi Kanbay, Çeler'i ziyaret etti.

TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret etti.
Read more
161718
19202122232425
2627281234
567891011