Saner, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği temsilcileri ile görüştü.

Saner, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği temsilcileri ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, Cevher Cem Süzal başkanlığındanki Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde yaptığı konuşmada; 1994 yılında K.T. Eczacılar Birliği ile Sosyal Sigortalar Dairesi arasında bir protokol imzalandığını ve bu protokol kapsamında özel doktorlardan yazılan reçetelerin sosyal sigortalar tarafından eczanelerden karşılandığını anımsatan Süzal, yıllardır devam eden bu uygulamada geri ödemelerin son yıllarda aksadığına dikkat çekti. Eczacıların sosyal sigorta alacakları yüzünden ödeme güçlüğüne düştüğünü ifade eden Süzal, daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapmış kişilere bu sıkıntılarını aktardıklarını, 2016 yılında da yeni yönetim olarak bu konuyla ilgili hassasiyetlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner’e ilettiklerini kaydetti. Süzal, Bakan Saner ‘in sorunlarının çözümü konusunda kendilerine duyarlılık gösterdiğini ifade ederek; eczacıların geriye dönük aylık ödemelerinin toplam miktarının yüzde 80’inin bayramdan önce kendilerine ödendiğini söyledi.

Bakan Saner’in bu gelişme ile radikal bir karar verdiğine dikkat çeken Süzal, kendilerinin de siyasi iradeden beklentilerinin bu yönde olduğunu; sorunları sürüncemede bırakmanın hiç bir zaman çözüm getirmediğini ifade etti. Bundan sonrası için de beklentilerinin alınacak radikal kararlarla s gelişmeden hükümet dolayı Hükümet yetkililerine ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’e teşekkür etti. Süzal, Eczacılar Birliği olarak mevcut uygulamanın daha da iyleştirilmesi, vatandaşlara daha çok kolaylıklar tanınması ve Avrupa Birliği ülkelerindeki çağdaş eczacılık uygulamalarını ülkeye getirilmesi için çalışmalarının devam edeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de göreve başladıkları günden itibaren eczacıların sorunlarına hassasiyetle yaklaştıklarını ve özellikle Sosyal Sigortalar Dairesi’nin yapmış olduğu ödemelerdeki anomalilerin ortadan kaldırılması için bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Güncel borçların gecikmesini önlemek için, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 4 aylık geriye kalan ödenmemiş borçların %80 oranındaki miktarını Bayramdan önce eczacılara ödediğini anlatan Saner, Sosyal Sigortalar Dairesi personeline sistemi ayağa kaldırmak için göstermiş olduğu çabadan dolayı teşekkür etti. Özellikle devletin yasal yükümlülüklerini ve mali sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduğu felsefesiyle hareket ederek, Bakanlık olarak farklı bir çözüm önerisi ile eczacılara yeni bir imkan yaratıldığını söyleyen Saner, diğer sektörlerdeki alacaklıların da düzgün bir sistem içinde ödenmesi için de Sosyal Sigortalar Dairesi’nin sürdürülebilir yapısı çerçevesinde gereken tedbileri alacaklarını ifade etti. Göreve geldiği günden itibaren Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ne kadar borcu olduğunun kendisine sürekli sorulduğunu kaydeden Bakan Saner, kayıt dışılığın önlenmesi ve Sosyal Sigortalar yasasında yapılan 17 maddelik değişlikle birlikte, Sosyal Sigotalar Dairesi’nin sürdürülebilir bir yapıya kavuştuğunu ve mali yapısında ciddi bir iyleşme olduğunu kaydetti. Sosyal Sigortalar Dairesi’nin kendi sürdürülebilir yapısına kavuşmasının önemine değinen Saner, Daire’nin sürdürülebilir yapısının mali olarak güçlendirilmesi ile sorunların daha hızlı çözülebileceğine işaret etti ve Hükümetin bu yönde gerekli tedbirleri almak için çalışmalarına devam ettiğinin altını çizdi.

Saner, eczanelerde otomasyon sisteminin kurulmasının önemine de dikkat çekerek "Sistemin getirilmesi için herkesten önce buna biz hazırız, otomasyonla birçok sorun kendiliğinden çözülecektir. İnanıyorum ki, otomasyon sistemi, hem eczacılarımız hem de Dairemiz için daha güzel hizmet vermesi adına çok faydalı olacaktır. " ifadelerini kullandı.
Previous Article Bakan Ersan Saner, bayram ziyaretleri çerçevesinde Engelli Rehabilitasyon Merkezleri’ni ziyaret etti.
Next Article Saner, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ile bir araya geldi.
Print
641 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«September 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
272829303112
3456789
10111213
48571

Ekonomik gücü yeterli olmayan şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesi için "İşbirliği Protokolü"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği arasında, ekonomik gücü yeterli olmayan şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesi amacıyla "İşbirliği Protokolü" imzalandı.
Read more
141516
171819
49172

Çalışma Dairesi Girne’deki kaçak işçi denetimlerinde göz açtırmadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla ülke genelinde yapılan rutin denetimler kapsamında; dün Girne’de 44 işyerinde kaçak işçi teftişi yapıldı.
Read more
2021
49175

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, KAMU-İŞ Heyeti ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Ahmet Serdaroğlu başkanlığındaki Kamu-İş yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
Read more
2223
24
49173

KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e sorunlarını iletti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler; Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na bağlı KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cemal İnönülü başkanlığındaki Birlik temsilcileri, Bakan Çeler’e sorunlarını aktararak çözümü konusunda destek istedi.
Read more
252627282930
1234567