KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e sorunlarını iletti.

KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e sorunlarını iletti.

Kabulde konuşan Birlik Başkanı Cemal İnönülü; berberlerin çalışma saatleri ile ilgili denetimlerin arttırılmasını talep ederek, sektördeki kayıt dışılığın haksız rekabete yol açtığını söyledi.
Kaçak berberlerin sektörü olumsuz etkilediğini vurgulayan İnönülü, yerli işgücünün sektörde çok az olduğuna dikkat çekerek, yerli işgücünün teşvik edilmesi için Bakanlıkla işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de kabulde yaptığı konuşmada; Birlik temsilcilerinin sorunlarını dikkate alarak çalışma yapacaklarını belirtti.
Her sektörde denetimlerin sıklaştırılacağını ifade eden Çeler çalışma saatlerine uymayan berberlere de Bakanlık tarafından etkin denetimler yapılacağını belirtti. Kurallara uymayanların her denetimde ‘‘Name and shame’’ ( teşhir ve utandırma) uygulaması ile deşifre edilmesi konusunda tavrının net olduğunu yeniden vurgulayan Çeler " Yasaların ağırlığını herkes üzerinde hissedecek " sözünü yineledi.

Bakanlık ile İnşaat Müteahhitleri Birliği arasında imzalanan protokolü anımsatan Çeler , benzer bir protokolün berberler için de yapılabileceğini kaydetti. Çeler; Bakanlık, Berberler Birliği ve Esnaf Zanaatkarlar Odası arasında yapılacak işbirliği ile; yasal kurallara uymayan berberlere Bakanlık tarafından çalışma izni ve ön izin verilmemesi konusunda çalışma başlatılması için adım atmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi. KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e ziyaretlerinin sonunda plaket takdim etti.
Previous Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, KAMU-İŞ Heyeti ile görüştü.
Next Article Soruşturma Eğitimi Alan Sosyal Sigortalar Dairesi Müfettişlerine Sertifika
Print
289 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x