Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkilileri  Balan Saner’e taleplerini aktardı.

Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkilileri Balan Saner’e taleplerini aktardı.

Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkilileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’e taleplerini aktardı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, bugün Alpay Orhan Güvenlier başkanlığındaki Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkililerini kabul etti.

Küçük baş hayvan üreticilerinin sigorta sıkıntılarını aşmak için Bakan Saner’i ziyaret ettiklerini söyleyen Birlik Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, küçükbaş hayvan üreticilerine sigorta primlerini ödemede kolaylık sağlanmasını talep etti. Birçok küçük baş hayvan üreticisinin son çıkan Sosyal Sigorta Gecikme Zammı indiriminden faydalandığını ve faydalanmaya da devam ettiğini belirten Güvenlier, küçükbaş hayvan üreticilerinin özellike üretim safhasında iken belli dönemlerde sigorta primi ödemede sıkıntı yaşadığına dikkat çekti.

Güvenlier, hayvan üreticilerinin düzenli bir maaşı ve geliri olmadığı için prim ödemelerinde zorlandığını ifade ederek ancak kuzu, oğlak satımı ve süt parası ile prim borçlarındaki ödeme açığını kapatabildiklerini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de konuşmasında küçük baş hayvan üreticilerinin sıkıntılarını net olarak bildiklerini ifade ederek Bakanlığın sorunların çözümüne yönelik olarak bir tüzük çalışması içerisinde olduğunu kaydetti. Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik Yasası’nda 17 maddelik değişiklik yapıldığını ve bunun kamuoyunda yalnızca Sosyal sigortalarda prim borçlarından kaynaklanan gecikme zammının bağışlanması olarak algılandığını anımsatan Saner, iki maddenin küçükbaş hayvan üreticilerinin sıkıntıları ile alakalı olduğunu ifade etti. Prim borçlarından kaynaklanan gecikme zammının bağışlanmasından küçükbaş hayvancıların da faydalanmasının Bakanlık olarak kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Saner: " Özellikle sosyal sigorta yatırımı yapan vatandaşlarımıza baktığımızda en çok sıkıntı gerek tarım sektöründe gerekse hayvancılık sektöründe çalışan vatandaşlarımızdan kaynaklandığını bizler de istatistiki araştırmalarımızda net olarak görmekteyiz.

Bu konuda ne açılım yapabiliriz diye bu yasal düzenlemeleri yaptık. Sizin ifade ettiğiniz konulara karşılık şu anda bir tüzük çalışmamız var. İşveren konumunda olan sizin gibi vatandaşlarımızın her 3 ayda bir yatırım yaparken ciddi sıkıntılar yaşadığını da gözlemlediğimiz için bu 17 maddelik değişiklikle işverenlerin de yatırımlarını her ay yapmasına imkan tanıyacak düzenleme yaptık." şeklinde konuştu. Küçükbaş hayvancıların gelirlerinin belirli dönemlerde olduğunu vurgulayan ve buna yasal zemin yaratılması için Bakanlığın tüzük çalışması içinde olduğunu dile getiren Saner: "İnanıyorum ki 1 ay içerisinde yapmış olduğumuz tüzük çalışmasının sonuna geleceğiz ve sizlere neler yapabileceğimiz konusunda ayrıntılı açıklamalarda bulunabileceğiz."

diyerek sözlerini tamamladı.
Previous Article Saner, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği heyeti ile görüştü.
Next Article Bakan Ersan Saner, bayram ziyaretleri çerçevesinde Engelli Rehabilitasyon Merkezleri’ni ziyaret etti.
Print
340 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«February 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
29303112
15483

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP) Koalisyon Hükumeti’nin Bakanlar Kurulu listesini onayladı.
Read more
34
567
16739

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Tekakpınar ile Çalışma Dairesi Müdürü Önderol, ‘2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı’na katıldı.

İŞKUR ve TİKA iş birliğiyle TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayelerinde düzenlenen ‘2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı, 6-7 Şubat tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti.
Read more
891011
12
17032

Telsim'den Çeler'e Nezaket Ziyareti

Telsim Genel Müdürü Hakan Gülümser ve Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e nezaket ziyaretinde bulunarak, yeni görevinde başarılar diledi.
Read more
1314
17419

Çeler'den Sevgililer Günü Süprizi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde bulunan ve evliliklerinde 30 yılı aşmış 6 çifte, Sevgililer Günü süprizi yaptı.
Read more
15
17422

Büyükelçi Kanbay, Çeler'i ziyaret etti.

TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret etti.
Read more
161718
19202122232425
2627281234
567891011