Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkilileri  Balan Saner’e taleplerini aktardı.

Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkilileri Balan Saner’e taleplerini aktardı.

Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkilileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’e taleplerini aktardı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, bugün Alpay Orhan Güvenlier başkanlığındaki Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkililerini kabul etti.

Küçük baş hayvan üreticilerinin sigorta sıkıntılarını aşmak için Bakan Saner’i ziyaret ettiklerini söyleyen Birlik Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, küçükbaş hayvan üreticilerine sigorta primlerini ödemede kolaylık sağlanmasını talep etti. Birçok küçük baş hayvan üreticisinin son çıkan Sosyal Sigorta Gecikme Zammı indiriminden faydalandığını ve faydalanmaya da devam ettiğini belirten Güvenlier, küçükbaş hayvan üreticilerinin özellike üretim safhasında iken belli dönemlerde sigorta primi ödemede sıkıntı yaşadığına dikkat çekti.

Güvenlier, hayvan üreticilerinin düzenli bir maaşı ve geliri olmadığı için prim ödemelerinde zorlandığını ifade ederek ancak kuzu, oğlak satımı ve süt parası ile prim borçlarındaki ödeme açığını kapatabildiklerini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de konuşmasında küçük baş hayvan üreticilerinin sıkıntılarını net olarak bildiklerini ifade ederek Bakanlığın sorunların çözümüne yönelik olarak bir tüzük çalışması içerisinde olduğunu kaydetti. Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik Yasası’nda 17 maddelik değişiklik yapıldığını ve bunun kamuoyunda yalnızca Sosyal sigortalarda prim borçlarından kaynaklanan gecikme zammının bağışlanması olarak algılandığını anımsatan Saner, iki maddenin küçükbaş hayvan üreticilerinin sıkıntıları ile alakalı olduğunu ifade etti. Prim borçlarından kaynaklanan gecikme zammının bağışlanmasından küçükbaş hayvancıların da faydalanmasının Bakanlık olarak kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Saner: " Özellikle sosyal sigorta yatırımı yapan vatandaşlarımıza baktığımızda en çok sıkıntı gerek tarım sektöründe gerekse hayvancılık sektöründe çalışan vatandaşlarımızdan kaynaklandığını bizler de istatistiki araştırmalarımızda net olarak görmekteyiz.

Bu konuda ne açılım yapabiliriz diye bu yasal düzenlemeleri yaptık. Sizin ifade ettiğiniz konulara karşılık şu anda bir tüzük çalışmamız var. İşveren konumunda olan sizin gibi vatandaşlarımızın her 3 ayda bir yatırım yaparken ciddi sıkıntılar yaşadığını da gözlemlediğimiz için bu 17 maddelik değişiklikle işverenlerin de yatırımlarını her ay yapmasına imkan tanıyacak düzenleme yaptık." şeklinde konuştu. Küçükbaş hayvancıların gelirlerinin belirli dönemlerde olduğunu vurgulayan ve buna yasal zemin yaratılması için Bakanlığın tüzük çalışması içinde olduğunu dile getiren Saner: "İnanıyorum ki 1 ay içerisinde yapmış olduğumuz tüzük çalışmasının sonuna geleceğiz ve sizlere neler yapabileceğimiz konusunda ayrıntılı açıklamalarda bulunabileceğiz."

diyerek sözlerini tamamladı.
Previous Article Saner, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği heyeti ile görüştü.
Next Article Bakan Ersan Saner, bayram ziyaretleri çerçevesinde Engelli Rehabilitasyon Merkezleri’ni ziyaret etti.
Print
601 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«September 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
272829303112
3456789
10111213
48571

Ekonomik gücü yeterli olmayan şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesi için "İşbirliği Protokolü"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği arasında, ekonomik gücü yeterli olmayan şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesi amacıyla "İşbirliği Protokolü" imzalandı.
Read more
141516
171819
49172

Çalışma Dairesi Girne’deki kaçak işçi denetimlerinde göz açtırmadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla ülke genelinde yapılan rutin denetimler kapsamında; dün Girne’de 44 işyerinde kaçak işçi teftişi yapıldı.
Read more
2021
49175

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, KAMU-İŞ Heyeti ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Ahmet Serdaroğlu başkanlığındaki Kamu-İş yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
Read more
2223
24
49173

KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e sorunlarını iletti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler; Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na bağlı KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cemal İnönülü başkanlığındaki Birlik temsilcileri, Bakan Çeler’e sorunlarını aktararak çözümü konusunda destek istedi.
Read more
252627282930
1234567