Saner, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği heyeti ile görüştü.

Saner, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği heyeti ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, bugün Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli başkanlığındaki Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) heyetini kabul etti.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli konuşmasında, 14-15 Temmuz tarihlerinde Belediyeler Birliği tarafından bir çalıştay düzenlendiğini ve çalıştayda belediyelerin sorunlarına yönelik tespit ve çözüm önerilerinden oluşan kararlar alındığını söyledi. Çalıştayda üretilen 10 maddelik karardan birinin de Belediyelerin birikmiş Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçlarınının hükümetle işbirliği içerisinde ödenmesi olduğunu kaydeden Benli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner’i ziyaret ederek sorunlarının çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunmak istediklerini ifade etti.
Benli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Sosyal Sigorta Gecikme Zammı İndirimi’nden belediyelerin faydalanabilmesi ve sorunların çözülmesi için Bakan Saner’den destek istedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de konuşmasında, Bakanlık tarafından Sosyal Sigortalar Yasası’nda 17 maddelik değişikklik yapıldığını, bu değişikliklerden birinin de birikmiş sosyal sigorta borçlarının ödenmesini düzenleyen Sosyal Sigortalarda Gecikme Zammı İndirimi olduğunu söyledi. Sigorta primlerindeki gecikme zamlarının bağışlanması konusunun kamuoyunda af olarak algılandığını kaydeden Saner, yapılan yasal değişikliklerin aslında yıllardır çözümlenmeyen bir çok soruna cevap verdiğine işaret etti.

Belediyelerin güncel borçlarının haricinde eskiye dönük borçlarının olduğunu ifade eden Saner, Sostal Sigortalar Dairesi’nin borcunun %60’dan fazlasının belediyelerin geçmişe dönük borçlarından oluştuğunu belirtti. Göreve geldikleri günden itibaren belediyelere hiçbir baskıcı tutum izlemediklerini, ortak ve mantıklı bir çözüm bulmak için işbirliği içinde çalışma arzusu içinde olduklarını dile getiren Saner; yerel yönetimler olarak Belediyelerin halkla doğrudan temas eden ve halka dokunan kurumlar olduğunu önemle vurguladı. Saner, Sosyal Sigortalar kurumunun sürdürülebilir yapıda kalması kaydıyla Belediyeler ile gecikmiş prim borçlarının ödenmesi konusunda ortak bir çözüm bulacaklarına inandığını söyleyerek , belediyelerin geçmişe dönük sosyal sigorta borçlarının ödenebilmesi için Bakanlık olarak olumlu katkı sağlamaya çalışacaklarını ifade etti.

Yeniden düzenlenen İnşaatlardaki İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü yürürlüğe girdikten sonra, Bakanlık olarak Belediyeler ile yakın temas içinde çalışmak istediklerini de kaydeden Saner, kaza riskinin diğer iş kollarına göre inşaat alanında daha fazla olduğunu anımsatarak inşaat sahasında Belediyelerle sürdürülen ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. Saner, yerel yönetimlerin özellikle inşaat sahasında, gücünü ve kontrol mekanizmasının hissettirmesinin yapı denetimi ve iş sağlığı güvenliği açısından önemli olduğunu kaydetti.
Previous Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H.Ersan Saner, Hür-iş yetkililerini kabul etti.
Next Article Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkilileri Balan Saner’e taleplerini aktardı.
Print
281 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«February 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
29303112
15483

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP) Koalisyon Hükumeti’nin Bakanlar Kurulu listesini onayladı.
Read more
34
567
16739

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Tekakpınar ile Çalışma Dairesi Müdürü Önderol, ‘2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı’na katıldı.

İŞKUR ve TİKA iş birliğiyle TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayelerinde düzenlenen ‘2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı, 6-7 Şubat tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti.
Read more
891011
12
17032

Telsim'den Çeler'e Nezaket Ziyareti

Telsim Genel Müdürü Hakan Gülümser ve Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e nezaket ziyaretinde bulunarak, yeni görevinde başarılar diledi.
Read more
1314
17419

Çeler'den Sevgililer Günü Süprizi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde bulunan ve evliliklerinde 30 yılı aşmış 6 çifte, Sevgililer Günü süprizi yaptı.
Read more
15
17422

Büyükelçi Kanbay, Çeler'i ziyaret etti.

TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret etti.
Read more
161718
19202122232425
2627281234
567891011