Bakan Saner,KTEZO’ya bilgi verdi‏.

Bakan Saner,KTEZO’ya bilgi verdi‏.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, Çalışma ve Muhaceret Affı konusunda bilgi vermek amacıyla  ilgili sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ziyaret etti.

Oda bünyesinde işbaşı eğitim modeliyle hizmet veren Çıraklık ve Ustalık Eğitim Merkezi’ni  de dolaşan Saner, merkezin çalışmaları hakkında  yetkililerden  bilgi aldı.

K.T.Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber,  bugüne kadar  olduğu gibi bütün aflarda kayıt altında bulunan ve gerektiğinde borçlanarak  yükümlülüklerini yerine getirenlerin  ezim ezildiğini hatırlatarak , hükümetler tarafından hayata geçirilen afların sistem bozmak için değil, sistem kurmak için olması gerektiğini savundu. Kanber, sistem kurulmadıkça  afların  haksız rekabeti  ve adaletsizliği çoğaltacağını ifade etti.

Yerel işgücü istihdamının desteklenmesi için  Oda’nın işbaşında eğitim modeli ile  çalıştığını kaydeden Kanber,  yerel işgücünün  nitelikli ve sertifikalı istihdam edilmesi gerektiğini   savunduklarını belirtti.Ülkede 10 bin dolayında  işsizim bulunduğuna dikkat çeken Kanber, lokomotif sektör olan turizm ve inşaat alanında,   yabancı işgücünde  mesleki ehliyetin ve  sertifikasyonun aranmamasının yerel işgücü istihdamının önünde  büyük engel oluşturduğunu söyledi.

Kanber,  yurtdışından gelen  plansız ve sınırsız  işgücünün  ülke ekonomisinin planlamasını zorlaştırdığını ifade ederek  Bakan Saner’den yerel işgücü  istihdamını teşvik edici  önlemlerin konusunda  söz almak istediklerini kaydetti, bu önlemlerin  ne zaman alınacağını ve açıklanacağını sordu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de, Oda’yı ziyaret ederek, işbaşında eğitim programlarını yerinde görmek istediğini ifade etti.
Kanun hükmünde  kararname ile yapılan ve 90  gün içerisinde  yasallaşması sağlanacak olan Affın artık toplumun  ve çalışanların  birçok sıkıntısını  gidereceğini  kaydeden Çalışma Bakanı  Saner, Af ile  işverenin bildirim koşullarınının yeniden düzenlendiğini,  işçilerin de kademeli bir sistem ile  hem kendi haklarını araması hem  de çıkarlarını kollayabilmesi  için  düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Çalışma Affı konusunda bilgi veren  Bakan Saner,  " İlgili sivil toplum örgütlerinin nitelikli  işgücü ile ilgili sıkıntılarına kulak tıkayamazdık. Ekonomik koşullardan dolayı  cezaya düşen  işçilerin  ülkemize turist  olarak dahi gelememesi kabul edilebilir bir durum  değildi.  Hem çalışanları hem işverenleri rahatlatıcı düzenlemeler yaptık" dedi.

                   Bakanlık olarak yerel işgücü istihdamının  arttırılmasına öncelik verdiklerini belirten Saner, " Rakamlara bakıldığında ülkemizde  kayıtlı 85 bin sigorta mükellefinin  37 bini yabancı işgücü, 13 bini devlet çalışanı. Ülkemizdeki işsiz sayısı ise 12 bin. Kendi vatandaşlarımızı  ekonomimize kazandırarak iş kollarına  yönlendirmemiz önemli.  Diğer sivil toplum örgütlerimizle de  işbirliği içinde  yerli istihdamın teşvik edilmesi için  gerekeni yapacağız " şeklinde konuştu.

Saner,  ülkenin rekabet edilebilirlik  koşullarını düzenleyecek ve denetleyecek  bir yapının sağlanması, ülkedeki yabancı işgücü  sayısının  belli bir kotaya taşınması ve yerel işgücünün meslek sahibi olması için  Bakanlığın  çalışmalar yaptığını ifade etti.

Print
Posted: Ağu 16, 2016,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«Ekim 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910