Çeler'den İşyeri ve İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri Hakkında Basın Açıklaması

Çeler'den İşyeri ve İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri Hakkında Basın Açıklaması

"Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren inşaat sektöründe çıktığımız denetimlerde bir çok sıkıntı yaşandığını gözlemledik. Özellikle inşaatların faaliyet saatleri konusunda, yürürlükte olan olan ilgili karar kapsamında bir sınırlama yoktu ve denetim konusunda bize sıkıntı yaratıyordu.

Bakanlığımız, bu hususta ; denetimlerin daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla, özel sektörde işe başlama saatlerinin yeniden düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu’na ivedilikle önerge hazırlamış ve " İşyeri veya İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri " düzenleyen kararı tadil ederek yeni düzenlemeyi uygulamaya koymuştur.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan değişiklik ile 1 Mart 2018 tarihinden tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, inşaat sektöründe faaliyette bulunma; Pazar hariç diğer günlerde sabah saat 07.00’den akşam 21.00’e kadar olacak şekilde sınırlandırılmıştır.

22/1992 Sayılı İş Yasası’nın 35. Maddesi’nin 1. Fıkrası’nın Bakanlığa verdiği yetkiye dayanarak , Özel Sektördeki İşyeri ve İşlerin Açılış ve Kapanış Saatleri şu şekilde düzenlenmiştir:
a) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren ve ağırlıklı ticari faaliyet konusu; gıda ürünleri, içecek, tütün ve içki gibi malların perakende ticaretini yapan iş ve işyerleri ile çiçekçi, gazete bayi ve büfeler, yukarıdaki 1’inci madde kapsamında olmayıp kapanış saatleri 24:00 olarak uygulanır.
(b) Berber ve/veya kuaför salonu olarak faaliyet gösteren işyerlerinin kapanış saatleri 01 Nisan -30 Eylül Yaz Dönemi’nde saat 21:30, 1 Ekim -31 Mart Kış Dönemi’nde saat 20:30 olarak belirlenir. - Berber ve/veya kuaför salonu olarak faaliyet gösteren işyerlerinde hafta içi Perşembe günü için kapanış saati 13:00 olarak uygulanır. - Berber ve/veya kuaför salonu olarak faaliyet gösteren işyerleri Pazar günleri saat 13:00’e kadar faaliyet göstermezler.
(c) Bilgi ve iletişim, bankacılık, finans, ofis, büro, ve benzeri hizmetlerde faaliyet gösteren işyerlerinin hafta içi mesai başlangıç saati 08:30’dur. 2. Konaklama hizmeti veren (yatılı) turistik tesislere 500 metre mesafe içerisinde olan inşaat faaliyetlerinde Yaz Dönemi (01 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında) boyunca gürültüye neden olan iş makineleri yalnızca 09:00-17:00 saatleri arasında çalışma yapabilirler.
3.Her türlü inşaat faaliyeti ile inşaat amaçlı malzeme taşıma faaliyetleri,(kum,çakıl,tuğla,demir vb), İnşaat malzemesinin, inşaat veya imalat alanına taşıma faaliyetleri yukarıdaki (1)’inci madde kapsamında değerlendirilmezler.
Bu kapsamdaki faaliyetlerde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ağırlıklarına göre iş araçlarının trafikte bulunma saatleri ile ilgili uygulamasına bağlı kalmak kaydı ile hafta içi günlerde sabah saat 07.00’den akşam saat 21.00’e kadar faaliyette bulunabilirler.
Ancak meskun mahallerde ve Pazar günleri faaliyette bulunamazlar. Ancak teknik zorunluluk, güvenlik, tehlikeli durum vb. zorlayıcı nedenlerle hafta içi günlerde saat 21.00’den sonra meskün mahallerde ve Pazar günleri faaliyette bulunulmasının gerekli olduğu belirli bir iş veya iş yeri için en az 3 iş günü önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan izin alınması şartı ve izin belgesinde belirtilecek süre ve işlerle sınırlı olmak koşuluyla bu kapsamdaki işler yapılabilir.
Print
104 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«March 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
2627
20047

Çeler, Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’ni kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, son 10 yılda yaklaşık 50’den fazla emekçinin inşaatlarda hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, bunda devletin sorumluluğunun büyük olduğunu kaydetti.
Read more
281
20159

Çeler, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam'ı Kabul Etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e nezaket ziyaretinde bulunan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam , ziyarette Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Çalışma Bakanlığı tarafından farklı alanlarda birlikte sürdürülen işbirliğinin topluma hizmet adına sürdürülmesini diledi.
Read more
2
20296

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü,Bakan Çeler’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Güngördü, inşaatların en yoğun olduğu Girne bölgesinde; inşaatların faaliyet saatleri ile iş sağlığı güvenliği denetimleri konusundaki denetimlerde Çalışma Bakanlığı ile işbirliği içinde çalıştıklarını kaydetti.
Read more
34
20418

Çeler, İstanbul’da Panele Katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nin davetlisi olarak İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde , “Siyaset, Gelenekten mi? Kişilikten mi? “ konulu panele katıldı.
Read more
5678
22924

Bakan Zeki Çeler, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla, kamuda ve özel sektörde çalışan kadın emekçileri ziyaret etti.

ARUN ve KOOP-SÜT’te çalışan kadın emekçilerle bir araya gelen Bakan Çeler’e Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol da eşlik etti.
Read more
91011
12
23209

Çeler, 6.DAÜ Kariyer Fuarı'na katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Müdürlüğü (MİKA) ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası iş birliğinde düzenlenen “ 6. Uluslararası Kariyer Haftası'' na katılarak açılış konuşması yaptı.
Read more
1314
23203

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Standı, DAÜ Kariyer Fuarı'nda

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Müdürlüğü tarafından 6.Kariyer Günleri kapsamında Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Türk Sanayi odası(KTSO) katkılarıyla bugün açılan Kariyer Fuarı’nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yer aldı.
Read more
15
23216

Çeler: '' Kayıtdışılığın önüne geçeceğiz''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’den iş yaşamına yönelik çarpıcı açıklamalar: Mandırada inek sağması için bile dışarıdan ön izin almak için başvuru yapan insanlar var.
Read more
161718
1920
23543

"Engelsiz Toplumda Ulusal Veri Tabanı Projesi’’ İçin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi İşbirliği Yapacak.

YDÜ Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay ve beraberindeki heyet; Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü ve YDÜ Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi işbirliğiyle yürütülen "Engelsiz Toplumda Ulusal Veritabanı Oluşumu Projesi" hakkında bilgi vermek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret etti.
Read more
2122232425
2627282930311
2345678