Çeler'den İşyeri ve İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri Hakkında Basın Açıklaması

Çeler'den İşyeri ve İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri Hakkında Basın Açıklaması

"Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren inşaat sektöründe çıktığımız denetimlerde bir çok sıkıntı yaşandığını gözlemledik. Özellikle inşaatların faaliyet saatleri konusunda, yürürlükte olan olan ilgili karar kapsamında bir sınırlama yoktu ve denetim konusunda bize sıkıntı yaratıyordu.

Bakanlığımız, bu hususta ; denetimlerin daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla, özel sektörde işe başlama saatlerinin yeniden düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu’na ivedilikle önerge hazırlamış ve " İşyeri veya İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri " düzenleyen kararı tadil ederek yeni düzenlemeyi uygulamaya koymuştur.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan değişiklik ile 1 Mart 2018 tarihinden tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, inşaat sektöründe faaliyette bulunma; Pazar hariç diğer günlerde sabah saat 07.00’den akşam 21.00’e kadar olacak şekilde sınırlandırılmıştır.

22/1992 Sayılı İş Yasası’nın 35. Maddesi’nin 1. Fıkrası’nın Bakanlığa verdiği yetkiye dayanarak , Özel Sektördeki İşyeri ve İşlerin Açılış ve Kapanış Saatleri şu şekilde düzenlenmiştir:
a) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren ve ağırlıklı ticari faaliyet konusu; gıda ürünleri, içecek, tütün ve içki gibi malların perakende ticaretini yapan iş ve işyerleri ile çiçekçi, gazete bayi ve büfeler, yukarıdaki 1’inci madde kapsamında olmayıp kapanış saatleri 24:00 olarak uygulanır.
(b) Berber ve/veya kuaför salonu olarak faaliyet gösteren işyerlerinin kapanış saatleri 01 Nisan -30 Eylül Yaz Dönemi’nde saat 21:30, 1 Ekim -31 Mart Kış Dönemi’nde saat 20:30 olarak belirlenir. - Berber ve/veya kuaför salonu olarak faaliyet gösteren işyerlerinde hafta içi Perşembe günü için kapanış saati 13:00 olarak uygulanır. - Berber ve/veya kuaför salonu olarak faaliyet gösteren işyerleri Pazar günleri saat 13:00’e kadar faaliyet göstermezler.
(c) Bilgi ve iletişim, bankacılık, finans, ofis, büro, ve benzeri hizmetlerde faaliyet gösteren işyerlerinin hafta içi mesai başlangıç saati 08:30’dur. 2. Konaklama hizmeti veren (yatılı) turistik tesislere 500 metre mesafe içerisinde olan inşaat faaliyetlerinde Yaz Dönemi (01 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında) boyunca gürültüye neden olan iş makineleri yalnızca 09:00-17:00 saatleri arasında çalışma yapabilirler.
3.Her türlü inşaat faaliyeti ile inşaat amaçlı malzeme taşıma faaliyetleri,(kum,çakıl,tuğla,demir vb), İnşaat malzemesinin, inşaat veya imalat alanına taşıma faaliyetleri yukarıdaki (1)’inci madde kapsamında değerlendirilmezler.
Bu kapsamdaki faaliyetlerde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ağırlıklarına göre iş araçlarının trafikte bulunma saatleri ile ilgili uygulamasına bağlı kalmak kaydı ile hafta içi günlerde sabah saat 07.00’den akşam saat 21.00’e kadar faaliyette bulunabilirler.
Ancak meskun mahallerde ve Pazar günleri faaliyette bulunamazlar. Ancak teknik zorunluluk, güvenlik, tehlikeli durum vb. zorlayıcı nedenlerle hafta içi günlerde saat 21.00’den sonra meskün mahallerde ve Pazar günleri faaliyette bulunulmasının gerekli olduğu belirli bir iş veya iş yeri için en az 3 iş günü önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan izin alınması şartı ve izin belgesinde belirtilecek süre ve işlerle sınırlı olmak koşuluyla bu kapsamdaki işler yapılabilir.
Print
275 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«September 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
272829303112
3456789
10111213
48571

Ekonomik gücü yeterli olmayan şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesi için "İşbirliği Protokolü"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği arasında, ekonomik gücü yeterli olmayan şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesi amacıyla "İşbirliği Protokolü" imzalandı.
Read more
141516
171819
49172

Çalışma Dairesi Girne’deki kaçak işçi denetimlerinde göz açtırmadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla ülke genelinde yapılan rutin denetimler kapsamında; dün Girne’de 44 işyerinde kaçak işçi teftişi yapıldı.
Read more
2021
49175

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, KAMU-İŞ Heyeti ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Ahmet Serdaroğlu başkanlığındaki Kamu-İş yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
Read more
2223
24
49173

KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e sorunlarını iletti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler; Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na bağlı KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cemal İnönülü başkanlığındaki Birlik temsilcileri, Bakan Çeler’e sorunlarını aktararak çözümü konusunda destek istedi.
Read more
252627282930
1234567