Çeler, Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’ni kabul etti.

Çeler, Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’ni kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, son 10 yılda yaklaşık 50’den fazla emekçinin inşaatlarda hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, bunda devletin sorumluluğunun büyük olduğunu kaydetti. Çeler,“Bugüne kadar yasaların uygulanmaması, denetimlerin yapılmaması, insan hayatına değer vermeyen bazı kesimlerin işine geldi. Bizler de artırılan denetimlerle ve yasalardaki düzenlemelerle, düzensizliğin önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.
Çeler, Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’nin ziyaretinde yaptığı konuşmada, çalışma saatleriyle ilgili genelgeyi bugün Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını ifade ederek, ancak bunun özellikle inşaat sektöründeki çalışma saatleriyle ilgili olduğunu, marketler dışında, kuaförler, berberler gibi özel sektördeki çalışama saatlerinin daha önceki mevcut saatler olarak kalacağına dikkat çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’ni kabul etti. BENLİ Birlik Başkanı Mehmet Benli ziyarette yaptığı konuşmada, yeni görevinde Bakan Çeler’e başarılar diledi.
Marketçilik sektöründeki çalışma saatlerinin, kesinlikle bir düzen içerisine girmesi gerektiğini ifade eden Benli, Birlik olarak bu konuda ciddi rahatsızlık duyduklarını söyledi. Benli, yasada, çalışma saatlerinin belirlenmesinin birlik için de faydalı olacağını ifade etti ve çalışma saatlerinin düzenlenmesi sürecinde de, Birlik olarak katkı koymaya hazır olduklarını kaydetti.

ÇELER Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de, Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’ne ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Çalışma saatleriyle ilgili genelgeyi bugün Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını kaydeden Çeler, ancak bunun özellikle inşaat sektöründeki çalışma saatleriyle ilgili olduğunu, marketler dışında, kuaförler, berberler gibi özel sektördeki çalışama saatlerinin daha önceki mevcut saatler olarak kalacağına dikkat çekti.
“ÇALIŞMA SAATLERİ SİZLERLE GÖRÜŞÜLEREK DÜZENLENECEK” Bakan Çeler, marketler başta olmak üzere özel sektörün her alanında yapılacak olan çalışma saatleriyle ilgili düzenlemenin, ilgili alanlardaki yetkililerle görüşerek yapılacağını söyledi. Çeler şöyle devam etti; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak, genelgedeki marketlerle ilgili olan kısımda da, taleplerinizi yine görüşerek, önerileri alarak, toplumun yararına, işverene de sıkıntı yaratmayacağı alanlarda, gerekli düzenlemeleri yapmaya hazırız. Yeter ki iyi niyeti, birbirimize hissettirebilelim ve gerçek anlamda da toplumun anlamasına yardımcı olalım.
Marketçilik sektöründe çalıştırılan emekçilerin, çalışma saatleri ve haklarının verilip verilmediği noktalarda biz de Bakanlık olarak işbirliği talep edeceğiz. Çünkü ben de özel sektörden gelen birisiyim. Özellikle marketçilik sektörü çalışanlarının çalışma saatleri, yasal düzenlemenin çok çok üzerinde tutulduğu kesimlerden biri. Usulen yapanları tenzih ederek yapıyorum ama yatırımlar ve maaşlar konusunda, büyük eksiklikler var. Sizlerden bize gelen bu saat talepleri yanında, biz de Bakanlık olarak, çalışanların, hakları, maaşları ve yatırımlarının oto kontrol sisteminde yapılmasını talep edeceğiz.”
“İNŞAAT SEKTÖRÜNDE CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIYOR” Bakan Zeki Çeler, özelikle inşaat sektöründeki çalışma saatlerinde ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Çeler, Pazar günleri hariç, diğer günlerde istenilen saatlerde inşaatlarda çalışmalar yapıldığına değinerek; özellikle inşaat sektöründe yaşanan bu büyük sıkıntının, yasal bir boşluktan meydana geldiğine vurgu yaptı. Göreve geldiği günden itibaren iş sağlığı ve güvenliği konusunda, ilk olarak inşaatları ele aldıklarını anımsatan Çeler, bugün Bakanlar Kurulu’na sunulan bu genelgede, sadece inşaat sektörü alanındaki çalışma saatlerinin düzeltildiğini söyledi.

“SON 10 YILDA 50 ‘DEN FAZLA EMEKÇİ HAYATINI KAYBETTİ” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler, son 10 yılda yaklaşık 50’den fazla emekçinin inşaatlarda hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Burada devletin sorumluluğunun büyük olduğunu kaydeden Çeler, şöyle devam etti; “Bu güne kadar yasaların uygulanmaması, denetimlerin yapılmaması, insan hayatına değer vermeyen bazı kesimlerin işine geldi. Bizler de artırılan denetimlerle ve yasalardaki düzenlemelerle, önüne düzensizliğin önüne geçmeye çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren, özellikle yine bu inşaatlardaki çalışma saatleri, meskul mahallerde ciddi sıkıntılar yaratıyor, yasada boşluk olduğu için, polisin ve bizim denetçilerimizin müdahale alanı kısıtlanıyor. Bu düzenlemelerle bu sıkıntıların önüne geçeceğiz.”
Previous Article Gece Kulüpleri ilgili Çalışma Bakanı Çeler ile İçişleri Bakanı Baybars toplantı yaptı.
Next Article Çeler, Kıbrıs Türk Ticaret Odası yetkilileri ile görüştü.
Print
93 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«March 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
2627
20047

Çeler, Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği’ni kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, son 10 yılda yaklaşık 50’den fazla emekçinin inşaatlarda hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, bunda devletin sorumluluğunun büyük olduğunu kaydetti.
Read more
281
20159

Çeler, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam'ı Kabul Etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e nezaket ziyaretinde bulunan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam , ziyarette Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Çalışma Bakanlığı tarafından farklı alanlarda birlikte sürdürülen işbirliğinin topluma hizmet adına sürdürülmesini diledi.
Read more
2
20296

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü,Bakan Çeler’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Güngördü, inşaatların en yoğun olduğu Girne bölgesinde; inşaatların faaliyet saatleri ile iş sağlığı güvenliği denetimleri konusundaki denetimlerde Çalışma Bakanlığı ile işbirliği içinde çalıştıklarını kaydetti.
Read more
34
20418

Çeler, İstanbul’da Panele Katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nin davetlisi olarak İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde , “Siyaset, Gelenekten mi? Kişilikten mi? “ konulu panele katıldı.
Read more
5678
22924

Bakan Zeki Çeler, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla, kamuda ve özel sektörde çalışan kadın emekçileri ziyaret etti.

ARUN ve KOOP-SÜT’te çalışan kadın emekçilerle bir araya gelen Bakan Çeler’e Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol da eşlik etti.
Read more
91011
12
23209

Çeler, 6.DAÜ Kariyer Fuarı'na katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Müdürlüğü (MİKA) ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası iş birliğinde düzenlenen “ 6. Uluslararası Kariyer Haftası'' na katılarak açılış konuşması yaptı.
Read more
1314
23203

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Standı, DAÜ Kariyer Fuarı'nda

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Müdürlüğü tarafından 6.Kariyer Günleri kapsamında Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Türk Sanayi odası(KTSO) katkılarıyla bugün açılan Kariyer Fuarı’nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yer aldı.
Read more
15
23216

Çeler: '' Kayıtdışılığın önüne geçeceğiz''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’den iş yaşamına yönelik çarpıcı açıklamalar: Mandırada inek sağması için bile dışarıdan ön izin almak için başvuru yapan insanlar var.
Read more
161718
1920
23543

"Engelsiz Toplumda Ulusal Veri Tabanı Projesi’’ İçin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi İşbirliği Yapacak.

YDÜ Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay ve beraberindeki heyet; Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü ve YDÜ Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi işbirliğiyle yürütülen "Engelsiz Toplumda Ulusal Veritabanı Oluşumu Projesi" hakkında bilgi vermek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret etti.
Read more
2122232425
2627282930311
2345678