Kreş denetimleri artacak

Kreş denetimleri artacak

Kreş ve Gündüz Bakımevlerinin denetimi , "Özel Kreş Açılış, Çalışma ve Denetimi Emirnamesi" kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi’nin uhdesindedir ve kreşler Daire tarafından yılda en az bir defa olmak üzere rutin olarak denetlenmektedir.
Özel kreşlerin izinleri, çalışma, koşulları ve personel şartları Daire tarafından kontrol edilmektedir. Son günlerde, sosyal medya aracılığıyla ülkemizde faaliyet gösteren kreşlerin denetimlerinin arttırılması konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na talepler gelmiştir. Bunu dikkate alan Sosyal Hizmetler Dairesi, bugün Girne, Lefkoşa ve Mağusa’da denetimlere çıkmıştır.
Mağusa’da 3, Girne’de 3 ve Lefkoşa’da 3 olmak üzere toplam 9 kreşi denetlenmiştir. Yapılan denetimlerde, Girne’de 1 kreşte eksiklikler tespit edilerek yazılı uyarı verilmiş; Lefkoşa’da ise bir kreş yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği için kapatılması yönünde yasal süreç başlatılmıştır. Kreş denetimlerine Bakanlğımıza bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı Dairesi müfettişleri de katılarak, çalışanların sosyal güvenlik yatırımları da kontrol edilmiştir.

Bakanlığımıza bağlı birimler; konuya hassasiyet göstererek ülke genelinde faaliyet gösteren kreşleri etkin şekilde denetlemeye devam edecektir. Kreşlerle ilgili ihbarda bulunmak isteyen vatandaşlarımız 22 73 743 numaralı telefondan Sosyal Hizmetler Dairesi’ne ulaşabilir.
Previous Article Bakan Çeler, Çalışma Bakanları Konferansı’nda konuşma yaptı
Next Article Eczacılar Sorunlarını Çeler’e aktardı.
Print
253 Rate this article:
4.0

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«September 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
272829303112
3456789
10111213
48571

Ekonomik gücü yeterli olmayan şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesi için "İşbirliği Protokolü"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği arasında, ekonomik gücü yeterli olmayan şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesi amacıyla "İşbirliği Protokolü" imzalandı.
Read more
141516
171819
49172

Çalışma Dairesi Girne’deki kaçak işçi denetimlerinde göz açtırmadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla ülke genelinde yapılan rutin denetimler kapsamında; dün Girne’de 44 işyerinde kaçak işçi teftişi yapıldı.
Read more
2021
49175

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, KAMU-İŞ Heyeti ile görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Ahmet Serdaroğlu başkanlığındaki Kamu-İş yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
Read more
2223
24
49173

KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e sorunlarını iletti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler; Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na bağlı KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cemal İnönülü başkanlığındaki Birlik temsilcileri, Bakan Çeler’e sorunlarını aktararak çözümü konusunda destek istedi.
Read more
252627282930
1234567