Bakan Çağman, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

Bakan Çağman, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

Bakan Çağman , mesajında şu ifadeleri kullandı:

‘‘Covid-19 virüsünün tüm dünyayı sarstığı ve olağan üstü şartlar içinden geçtiğimiz bu dönem; çalışma hayatında iş güvenliği kadar iş sağlığının da ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışma yaşamının temel prensibi olan iş sağlığı ve güvenliği , yılda sadece bir hafta yapılan bilinçlendirme ya da farkındalık etkinlikleriyle sınırlı kalacak bir konu değil; her gün, her an , her yerde karşımıza çıkan, hayati önem taşıyan bir olgudur. Bu amaç doğrultusunda başta; işin insana, insanın da işe uygunluğunu sağlamak, ardından çalışma koşullarını yaratmak öncelikli olmalıdır.

Bakanlığımıza bağlı Çalışma Dairesi tarafından 35/2008 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ve ilgili Tüzüklerin uygulamaları ile , işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği takipleri sürekli yapılmaktadır. Ülkemizde "İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Veren Kişilerin Sertifikalandırılması ve Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tüzüğü" uyarınca yetkilendirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının almış oldukları eğitimlere kurumsal bir yapı kazandırmak amacı ile Haziran 2020’de ilgili Tüzük ile ; İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları yetkilendirilmiştir.

2020-2021 döneminde Bakanlığımız tarafından yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı Sınavı sonucunda başarılı olan 47 kişi Çalışma Dairesi tarafından yetkilendirilmiş ve ülkemizdeki yetkilendirilmiş iş sağlığı -güvenliği uzman sayısı 137’e yükselmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu yıl ki 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nda; öncelikli olarak çalışan, işveren ve dolaylı olarak toplumumuzun, inşaat ve diğer sektörlerde kişisel koruyucu ekipman kullanımının önemi vurgulamak ve yaygınlaştırmak için bir takım etkinlikler planlamıştır. Bu etkinlikler arasında: İnşaat işlerinde iş sağlığı ve güvenliği bilinçlendirme broşürünün toplumun her kesimine dağıtılarak bilinç yaratılması, inşaat sektöründe kişisel koruyucu kullanımının önemine ilişkin animasyon videosu hazırlanması ve kamuoyunda farkındalık yaratılması amacıyla başta billboardların ve afişlerin hazırlanarak kitle iletişim araçlarından ve sosyal medya mecralarından yararlanılması yer almaktadır.

Ayrıca Çalışma Dairesi müfettişlerimizin Lefkoşa, Güzelyurt, Girne ve Mağusa Sanayi Bölgelerine ziyaretler yaparak, örnekleme usulü ile seçilen işyerlerindeki çalışanlara yaptıkları işe uygun kişisel koruyucu ekipman dağıtımı ve bu ekipmanların kullanımının önemine ilişkin bilgi vermesi planlanmıştır.

Bakanlığımız, tüm ilçelerimizde, 100 ve üzerinde çalışanı bulunan ve 2019’dan bugüne kadar iş kazası olmayan örnek işyerlerine; iş sağlığı ve güvenliği mevzuatımıza asgari yeterlilik göstererek, işyerlerinde iş kazası olmasını önlediklerinden dolayı, teşekkür belgesi verilmesi için de çalışma başlatmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün başta işveren ve çalışanlarımız olmak üzere toplum genelinde yaygınlaştırılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Önlemenin ödemekten daha ucuz ve insani olduğunu hatırlatarak; tüm işyerlerimizi Covid-19 virüsüne karşı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın gerekliliklerini yerine getirmeye ve önlemleri almaya davet ederken , 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nın, iş kazalarının ve buna bağlı olarak meydana gelen işçi kayıplarının son bulmasına vesile olmasını temenni eder; tüm çalışanlarımıza kazasız, sağlıklı ve güvenli günler dilerim.’’

Dr.Koral ÇAĞMAN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

Print
Posted: May 3, 2021,
Categories: Haberler 2021,
Comments: 0,
Tags:

«Temmuz 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678