Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Zeki Çeler, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği temsilcileri  ile bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği temsilcileri ile bir araya geldi.

Saat 16.00’da Bakanlık binasında gerçekleşen toplantıda konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent, İSG Bir olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinin sosyal konulara duyarlı kişiliği ile bilinen Zeki Çeler tarafından yürütülecek olmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Göreve gelir gelmez Çeler’in ilk olarak kendileri ile makamında görüşmesinin ; iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemin ve önceliğin işareti olduğuna vurgu yapan Baykent, Çeler’e devraldığı zorlu görevde başarılar diledi. İki gün önce ülkede biri ölümlü olmak üzere iki iş kazası yaşandığını hatırlatan Baykent, Birlik olarak yaşanan kayıplardan büyük üzüntü duyduklarını ve insan hayatının sıfırla çarpıldığı bir çalışma hayatının her zaman karşısında olacaklarını söyledi. Daha önceki yönetimler tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tek sivil toplum örgütü olmalarına rağmen, ilgili tüzük hazırlıklarında sürecin dışında bırakıldıklarını anımsatan Baykent, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler ile iş sağlığı ve güvenliği alanında her türlü işbirliğine hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çeler: " İş Cinayetleri Yürek Yakıyor" Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de konuşmasında, işveren hakları kadar işçinin ve emekçinin de çalışma yaşamında hangi şartlarda çalıştığını ve yaşadığı sıkıntıları özel sektörden gelen biri olarak çok iyi gözlemlediğini belirtti. Bugüne kadar ülkede yaşanan iş cinayetlerinin önüne geçilememesinin; halen daha tüzüklerin var olmasına rağmen devamlılık göstermesinin toplumda yürek yaktığını ve endişe yarattığını kaydeden Çeler: " Dili, dini, ırkı ne olursa olsun insan insandır. Bir işçinin dünyanın neresinden geldiğinin önemi yoktur. Önlemler alınmıyr ve bu insanlar ölüyorsa ; kimsenin kılı kıpırdamayacak diye bişey yoktur." dedi.

Ülkeye geldiği andan itibaren her işçinin devletin sorumluluğunda olduğunu ifade eden Çeler; " İş güvenliğini uygulayanları tenzih ederek söylüyorum, uygulamayanların yarattıkları sorunlar ve açtıkları yaralar kapanamıyor. Bugünden itibaren; Bakanlığımız bünyesinde yürütülen çalışmalar ve yasal prosedür neyse; bunun ağırlığını her kesim üzerinde hissedecek. " şeklinde konuştu. Çeler, Birlik üyelerinden alacağı brifing ile bundan sonra iş sağlığı ve güvenliği yürütülecek çalışmalarda Bakanlık ile Birliğin birlikte hareket edeceğini kaydetti. Bakan Çeler, işverenler tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yazılı dilekçe ile talep edilen Pazar günleri inşaat faaliyetinde bulunma izinlerinin de göreve yeni gelmesinden dolayı değerlendirilemediğini belirterek ; 4 Şubat 2018 Pazar günü için, inşaat faaliyetinde bulunma izin taleplerinin Bakanlık tarafından geri çevrildiği bilgisini verdi.

Çeler, Pazartesi’nden itibaren Dev-iş, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve ilgili diğer sivil toplum örgütleri ile de görüşeceğini belirterek sözlerini tamamladı.
Previous Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler
Next Article Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler,Basın Sen’i ziyaret ederek,basın sektörünün sorunlarını görüştü.
Print
454 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«Ekim 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24
49173

KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e sorunlarını iletti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler; Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na bağlı KKTC Erkek Kuaförler ve Berberler Birliği yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cemal İnönülü başkanlığındaki Birlik temsilcileri, Bakan Çeler’e sorunlarını aktararak çözümü konusunda destek istedi.
Devamı
252627282930
1234567
8910
50614

Soruşturma Eğitimi Alan Sosyal Sigortalar Dairesi Müfettişlerine Sertifika

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Polis Genel Müdürlüğü işbirliğinde, 1-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenen "Soruşturma Memurluğu Eğitimi "ne katılan Sosyal Sigortalar Dairesi müfettişlerine sertifikaları dağıtıldı.
Devamı
11
50646

Sosyal Sigortalı hastalar, 1 Kasım’dan itibaren, 50 farklı ilaca ulaşabilecek....

Sosyal Sigortalı hastalar, 1 Kasım’dan itibaren, hem önceden sigorta kapsamında olmayan 50 farklı ilaca ulaşabilecek, hem de hastalar ve eczaneler ödemelerini Sigorta Dairesi’nden daha hızlı alabilecek.
Devamı
121314
15161718192021
22232425262728
2930311234