Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H.Ersan Saner,  3 Aralık "Uluslararası Engelliler Günü"  dolayısıyla mesaj yayınladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H.Ersan Saner, 3 Aralık "Uluslararası Engelliler Günü" dolayısıyla mesaj yayınladı.

Bakan Saner, mesajında şu ifadeleri kullandı: "Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık Günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarihtir.

Engellilerin yaşadıkları sorunlar; yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın hakları, bu hakların korunarak, toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmadan yaşamalarını sürdürebilmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak en öncelikli görevimizdir.

Engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıları takip ve koordine etmekle görevli olan Bakanlığımız , bir yandan Sosyal Hizmetler Dairesi aracılığıyla, engellilerimizin sosyal rehabilitasyon gereksinimlerinin sağlanması için çalışırken; öte yandan Çalışma Dairesi vasıtasıyla, onların istihdamının desteklenmesi ve onlara uygun çalışma koşullarının yaratılması için faaliyetlerini özveriyle sürdürmektedir. Bakanlığımıza bağlı Girne, Mağusa ve Güzelyurt (güneşköy’de) bölgesinde hizmet veren üç engelli rehabilitasyon merkezinde 98 özel gereksinimli gencimiz faydalanmakta; bu merkezlerimizde farklı gelişen gençlerimize temel yaşam becerileri kazandırılarak, sosyal hayata daha bağımsız olarak katılımlarının sağlanması yönünde desdek programları sunulmaktadır.

2017 yılı içerisinde özel gereksinimli gençlerimizin kurumlarımıza daha sağlıklı ve güvenli ulaşımlarının sağlanması için uzun süreden beri ihtiyaç duyulan iki adet minibüs alınmıştır. Ülkemizdeki tüm özel gereksinimli vatandaşlarımıza ve ailelerine yaşamlarını kolaylaştıracak hizmeti ve desteği en iyi şartlarda sunma ve hizmeti vatandaşın ayağına götürme prensibiyle hareket eden Bakanlığımız, bu hizmete henüz erişemeyen Karpaz bölgesindeki engelli gençlerimize 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon merkezi kazandırmak amacıyla ; 2018 yılı içinde YeniErenköy hizmet binasını hayata geçirmeyi planlamaktadır. Engellilerin güvenle yaşayabilecekleri, sosyal uyum ve iş becerilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmak amacıyla inşa edilen ve ülkemizde engellilere 7/24 yatılı bakım hizmet sunacak ilk merkez olan Engelsiz Yaşam Evi 2018 yılında hizmete girecektir. Engelsiz Yaşam Evi projesinin ikinci etabı için gerekli bütçe ayrılmış olup, projenin ikinci etabı için ihale aşamasına gelinmiştir Çalışma Dairesi’ne bağlı Özel İstihdam Şubesi’ne kayıtlı engelli sayısı ülkemizde 5590’dır. 4466 engelli vatandaşımız Dairemiz’den naktdi yardım almakta, ekonomik yönden desteklenmektedir. Kamu görevlisi engellilerin yaşadığı barem sorunlarının çözümünü sağlamak amacıyla Bakanlığımız Engellileri Koruma, İstihdam ve Rehabilite Yasası’nı Bakanlar Kurulu’na göndermiş ,ilgili yasa Meclis’e aktarılmıştır. Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nda engelli kamu görevlilerinin barem artışları ile yapılan düzenlemeye parelel olarak Engellileri Koruma, İstihdam ve Rehabilite Yasası’nın da revize edilmesi amaçlanmaktadır.

Engelli vatandaşlarımız , önlerindeki hukuki, sosyal ve fiziki engeller kaldırıldığında, kendilerine güvenilip fırsat verildiğinde; sanattan spora, girişimcilikten üretime kadar her alanda gurur verici başarılara imza attıklarını her geçen gün ispatlamakta;bu da engelli bireylere dönük fırsat eşitliğinin önemini arttırmaktadır. Engellilerimizin dışlanmadan, soyutlanmadan, ötekileştirilmeden hayatın her alanına katılması, yalnızca devletin değil toplum olarak hepimizin ortak görevi olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle; engellilerimizin yalnızca bir gün değil her zaman yanlarında olduğumuzu belirterek; zihinsel ve bedensel farklılıkların yaşama dair engel oluşturmadığı bir dünya temennisiyle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engellilerimizi ve ailelerini sevgi ile kucaklarım."

Hamza Ersan SANER
BAKAN
Print
874 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«Ocak 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
311234
66672

Sosyal Sigortalar İdare Meclisi üyesi olarak,görev yapan Ahmet Ogan ve Orhan Çağansel’e Teşekkür Plaketi.

Çeler, emekli olarak Sosyal Sigortalar Dairesi İdare Meclisi üyeliğinden ayrılan Ogan ve Çağansel’e özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek emeklilik hayatında sağlıklı ve mutlu günler diledi.
Devamı
56
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910