Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla  mesaj yayımladı.

Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı. Saner, mesajında, her çocuğun sağlık, eğitim ve diğer tüm imkanlardan yararlanma hakkı başta olmak üzere hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahip olduğuna dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’in mesajı şu şekilde: " Çocuklarımız, geleceğimizin teminatı ve umut ışığıdır. Her çocuk, eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm imkânlardan yararlanma ve hayatın güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir. Dünya çocuklarının yaşadığı kötü şartları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir hayat sağlamak amacıyla hazırlanan "Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi", BM Genel Kurulu'nda 20 Kasım 1989 günü kabul edilmiş ve hiçbir ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralayarak güvence altına almıştır.

Çocuklarımızın topluma sağlıklı bireyler olarak aile ortamlarında yetişmesi, suça sürüklenmemesi, suçtan zarar görmemesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel görevlerimizin başında gelmektedir. Başta eğitim olmak üzere, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini unutmayan ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için Sosyal Hizmetler Dairemiz imkanları ölçüsünde var gücüyle çalışmaktadır. Bu hizmetleri doğrultusunda 2017 yılında 7 çocuğumuz çeşitli nedenlerle Sosyal Hizmetler Dairesi’nin korumasına alınmıştır.

25 çocuğumuz Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda devletin koruması ve gözetimi altında tutulmaktadır. SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evleri’nde toplam çocuğumuz devletin desteğiyle barındırılmaktadır. Yuvada koruma altına alınan çocukların tüm gereksinimleri Bakanlığımız tarafından karşılanirken; SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evlerinde barındırılan 97 çocuğumuza , Bakanlığımız tarafından asgari ücretin %75’i oranında katkı yapılmaktadır. 29 çocuğumuz ise, Sosyal Hizmetler Dairesi gözetiminde, koruyucu ailelerin yanında aile bütünlüğü içinde koruma altındadır. Sosyal Hizmetler Dairesi çocuklarımızın topluma yararlı, sağlıklı bireyler olarak aile ortamında ebeveynlerin yol göstericiliği ile büyümesini sağlamak için ebeveynleri eğitmek amacıyla ‘Aile Eğitim Programı’ eğitimlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bakanlığımız, çocukların korunmasına dair yasa ve tüzükler kapsamında; çocuk haklarının yaşama geçirilmesi, çocuk hak ihlallerinin önlenmesine karşı tedbirler alınması ve politikalar üretilmesi için çalışmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, çocuklarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor ve tüm çocuklarımızın "Dünya Çocuk Hakları Günü"nü en içten dileklerimle kutluyorum."
H. Ersan SANER
Print
211 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«February 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
29303112
15483

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP) Koalisyon Hükumeti’nin Bakanlar Kurulu listesini onayladı.
Read more
34
567
16739

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Tekakpınar ile Çalışma Dairesi Müdürü Önderol, ‘2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı’na katıldı.

İŞKUR ve TİKA iş birliğiyle TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayelerinde düzenlenen ‘2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı, 6-7 Şubat tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti.
Read more
891011
12
17032

Telsim'den Çeler'e Nezaket Ziyareti

Telsim Genel Müdürü Hakan Gülümser ve Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e nezaket ziyaretinde bulunarak, yeni görevinde başarılar diledi.
Read more
1314
17419

Çeler'den Sevgililer Günü Süprizi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde bulunan ve evliliklerinde 30 yılı aşmış 6 çifte, Sevgililer Günü süprizi yaptı.
Read more
15
17422

Büyükelçi Kanbay, Çeler'i ziyaret etti.

TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret etti.
Read more
161718
19202122232425
2627281234
567891011