Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla  mesaj yayımladı.

Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı. Saner, mesajında, her çocuğun sağlık, eğitim ve diğer tüm imkanlardan yararlanma hakkı başta olmak üzere hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahip olduğuna dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’in mesajı şu şekilde: " Çocuklarımız, geleceğimizin teminatı ve umut ışığıdır. Her çocuk, eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm imkânlardan yararlanma ve hayatın güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir. Dünya çocuklarının yaşadığı kötü şartları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir hayat sağlamak amacıyla hazırlanan "Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi", BM Genel Kurulu'nda 20 Kasım 1989 günü kabul edilmiş ve hiçbir ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralayarak güvence altına almıştır.

Çocuklarımızın topluma sağlıklı bireyler olarak aile ortamlarında yetişmesi, suça sürüklenmemesi, suçtan zarar görmemesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel görevlerimizin başında gelmektedir. Başta eğitim olmak üzere, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini unutmayan ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için Sosyal Hizmetler Dairemiz imkanları ölçüsünde var gücüyle çalışmaktadır. Bu hizmetleri doğrultusunda 2017 yılında 7 çocuğumuz çeşitli nedenlerle Sosyal Hizmetler Dairesi’nin korumasına alınmıştır.

25 çocuğumuz Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda devletin koruması ve gözetimi altında tutulmaktadır. SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evleri’nde toplam çocuğumuz devletin desteğiyle barındırılmaktadır. Yuvada koruma altına alınan çocukların tüm gereksinimleri Bakanlığımız tarafından karşılanirken; SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evlerinde barındırılan 97 çocuğumuza , Bakanlığımız tarafından asgari ücretin %75’i oranında katkı yapılmaktadır. 29 çocuğumuz ise, Sosyal Hizmetler Dairesi gözetiminde, koruyucu ailelerin yanında aile bütünlüğü içinde koruma altındadır. Sosyal Hizmetler Dairesi çocuklarımızın topluma yararlı, sağlıklı bireyler olarak aile ortamında ebeveynlerin yol göstericiliği ile büyümesini sağlamak için ebeveynleri eğitmek amacıyla ‘Aile Eğitim Programı’ eğitimlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bakanlığımız, çocukların korunmasına dair yasa ve tüzükler kapsamında; çocuk haklarının yaşama geçirilmesi, çocuk hak ihlallerinin önlenmesine karşı tedbirler alınması ve politikalar üretilmesi için çalışmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, çocuklarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor ve tüm çocuklarımızın "Dünya Çocuk Hakları Günü"nü en içten dileklerimle kutluyorum."
H. Ersan SANER
Print
499 Rate this article:
No rating

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«July 2018»
MonTueWedThuFriSatSun
2526272829301
2345678
9
43277

Bakan Çeler, Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği temsilcilerini kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Kıbrıs’ın kuzeyinde kadın hastalıklarıyla ilgili farkındalık yaratmak ve araştırmalar gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAA) temsilcileri ile görüştü.
Read more
101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345